Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalna majówka w Krakowie

W tym roku krakowska majówka zyska zupełnie nowy wymiar. Zapraszamy do Krakowa na majowe święto, na które złożą się wydarzenia z różnych dziedzin sztuki. Zresztą zobaczcie sami!

Niezależne kino w ramach Off Plus Camera, dwie unikatowe wystawy Muzeum Narodowego: jedna, związana z twórczością wybitnego przedstawiciela światowego kina Stanleya Kubricka i druga – poświęcona jednemu z najbardziej znanych malarzy polskich XIX wieku - Maksymilianowi Gierymskiemu, obchody 75. rocznicy urodzin Ryszarda Horowitza połączone z wystawą wybitnego fotografika, prezentacja arcydzieł czeskiego symbolizmu, niezwykle popularna i lubiana Noc Muzeów oraz Główne Obchody Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeśli na kulturalną majówkę – to tylko do Krakowa!

W tym roku postanowiliśmy zamienić zwykłą majówkę w majówkę kulturalną, której różnorodność sprawi, że każdy wielbiciel dobrej rozrywki znajdzie coś dla siebie – mówi Izabela Helbin Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W 2014 roku obchodzimy 15-lecie śmierci Stanleya Kubricka - kultowego amerykańskiego reżysera, scenarzysty i producenta, twórcy takich filmów jak choćby 2001. Odyseja kosmiczna, Lśnienie, Full Metal Jacket czy Mechaniczna pomarańcza. 4 maja Kraków dołączy do grona 10 miast na świecie, które zaprezentują unikatową wystawę, poświęconą życiu i twórczości jednego z największych twórców światowego kina. Na ekspozycję składa się ponad 1000 eksponatów, wśród których znajdą się: fragmenty scenografii z wybranych filmów, kostiumy, rekwizyty i oryginalne scenariusze, a także książki stanowiące kanwę scenariuszy z notatkami reżysera. Nie zabraknie autorskich zdjęć i fotosów z planu zdjęciowego, dokumentów, listów, plakatów, nagród, urządzeń technicznych (aparaty fotograficzne i kamery) oraz sprzętu wykorzystywanego podczas realizacji zdjęć i prac montażowych (m.in. klapsy i makiety dekoracji). Wystawa Muzeum Narodowego będzie czynna do 14 września.

Nie można również przeoczyć wystawy Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja w Muzeum Narodowym w Krakowie. To nie tylko przypomnienie twórczości jednego z najbardziej znanych malarzy polskich XIX wieku, autora nowatorskich pejzaży, zmarłego 140 lat temu w wieku zaledwie 28 lat. To także pokaz dzieł artystów polskich, niemieckich, francuskich oraz węgierskich, takich jak: Józefa Brandt, Adam Chmielowski, Józef Chełmoński, Stanisław Witkiewicz, d Wierusz-Kowalski, Eduard Schleich st., Ludwig Hartmann. Co ich łączy z Gierymskim? Związek z kolonią artystyczną działającą w Monachium w 2. połowie XIX wieku: Maksymilian znajdzie się w towarzystwie artystów, którzy tworzyli w tym czasie,  których on inspirował i którzy jego inspirowali. Wystawa jest częścią projektu Bracia Gierymscy realizowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Muzeum Narodowe w Krakowie. Wystawę można podziwiać od 25 kwietnia do 10 sierpnia 2014.

W ramach majówkowych uniesień artystycznych, nie zabraknie miejsca dla sztuki fotografii. Ryszard Horowitz, genialny fotografik, którego dzieła nikogo nie pozostawiają obojętnym, 5 maja będzie świętował w Krakowie nie tylko swoje 75. urodziny ale i nadanie tytułu Honorowego Obywatela Krakowa. Magnesem przyciągającym do dzieł Horowitza jest niezwykła umiejętność połączenia w nich sztuki i techniki, co będą mogli dostrzec goście wystaw poświęconych Jubilatowi. Pierwsza odbędzie się w maju (między 5 maja a  1 czerwca) w Pałacu Sztuki w Krakowie, gdzie zaprezentowana zostanie retrospektywna wystawa prezentująca 55-letnią działalność artystyczną fotografika. Towarzyszyć jej będzie prezentacja plenerowa na Placu Szczepańskim, którą można będzie oglądać do 1 czerwca oraz wystawa w Teatrze Ludowym, która potrwa do 1 czerwca.

Wybitne dzieła symbolizmu czeskiego – oniryczne kompozycje, bajkowe tematy, fantastyczne postacie – zawładną w maju Galerią Międzynarodowego Centrum Kultury. Po raz pierwszy w Polsce tak szeroko przedstawione zostanie zagadnienie czeskiego symbolizmu, który swoją wartością nie ustępował symbolizmowi we Francji czy Belgii. Na wystawie Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914 znajdzie się ponad 200 prac – obrazów, rysunków, grafik, rzeźb i książek – pochodzących z kilkudziesięciu kolekcji, zarówno publicznych, jak i rzadko pokazywanych zbiorów prywatnych. Z kolei w średniowiecznych piwnicach Międzynarodowego Centrum Kultury prezentowana będzie wystawa Václav Havel na wyciągnięcie ręki ze zdjęciami Oldřicha Škácha, który przez trzydzieści lat fotografował jednego z najważniejszych środkowoeuropejskich intelektualistów. Majówka z czeskimi symbolistami rozpocznie się 7 maja. Obie wystawy można będzie podziwiać w Międzynarodowym Centrum Kultury do 7 września.

9 i 10 maja odbędą się Główne Obchody Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poza tradycyjnym złożeniem kwiatów na grobach założycieli tej najstarszej uczelni wyższej w tej części Europy, uroczystą mszą w Katedrze na Wawelu oraz uroczystym posiedzeniem Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, w programie obchodów znalazły się także dwa koncerty. W piątek 9 maja w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się Uroczysta Gala Operowa, w programie której znalazły się najbardziej znane arie operowe, operetkowe i musicalowe. W sobotę 10 maja będzie miała miejsce kulminacja uroczystości — prapremiera światowa widowiska muzyczno-historycznego na orkiestrę symfoniczną, chór mieszany i solistów UNIVERSA — Opera Otwarta, które specjalnie na tę okazję zostało zamówione u światowej sławy kompozytora Jana A.P. Kaczmarka do tekstu  autorstwa kompozytora oraz Michała Rusinka.

Na zakończenie majówki polecamy Noc Muzeów, która odbędzie się w nocy z 16 na 17 maja. W majową noc swoje podwoje przed zwiedzającymi otworzą muzea, galerie i inne instytucje kulturalne. Można będzie przy tej okazji zwiedzić obiekty zazwyczaj niedostępne, być uczestnikiem specjalnych warsztatów, gier miejskich i posłuchać organizowanych w tym czasie koncertów. W tegorocznej edycji Nocy Muzeów weźmie udział ok. 27 muzeów wraz z oddziałami (w sumie będzie to prawie 50 instytucji muzealnych). Hasło tegorocznej edycji krakowskiej Nocy Muzeów to: Wymarsz I kompanii kadrowej – Oleandry 1914. XI Noc Muzeów zostanie zainaugurowana 16 maja (piątek) o godz. 18:00 w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa Nila w Krakowie.

Zapraszamy na najbardziej kulturalną majówkę w Polsce!

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-04-22
Data aktualizacji: 2014-05-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź