Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

50. Studencki Festiwal Piosenki

Do niedzieli, 19 października potrwa jubileuszowy 50. Studencki Festiwal Piosenki. Od zawsze związany i kojarzony z naszym miastem, teraz w nazwie otrzyma oficjalny człon – Krakowski Festiwal Piosenki. W uroczystym koncercie finałowym, który odbędzie się w sobotę (18 października) udział weźmie Zastępca Prezydenta ds. Kultury i Promocji Miasta Magdalena Sroka.

Idea festiwalu zrodziła się w studenckim klubie Pod Jaszczurami, a premierową edycję udało się zorganizować w 1962 roku. Pierwszymi laureatami byli ex quo Marian Kawski i Edward Lubaszenko. Tuż za nimi uplasowała się Ewa Demarczyk. Impreza od początku skupiała grono ludzi znanych i cenionych w środowiskach artystycznych, szybko wyrabiając sobie markę kuźni talentów. Wśród prowadzących byli miedzy innymi: Krystyna Loska czy Lucjan Kydryński. Wielu laureatom wygrana otwierała drzwi do kariery. Tak było w przypadku Maryli Rodowicz, Marka Grechuty czy Renaty Przemyk. Na festiwalu szerszej publiczności pokazały się również zespoły – Raz, Dwa, Trzy czy Pod Budą.

- Gdybym nie dostał pierwszej nagrody, pewnie nie zostałbym zauważony i moja droga potoczyłaby się z goła inaczej – mówi Grzegorz Turnau, zwycięzca festiwalu z 1984 roku.
Choć niestety festiwal nie ma już poczucia swoistej inteligenckiej elitarności, jaką mu dawała jego studenckość, to z miejsca, w którym się odbywa, nadal nie uleciał duch specyficznej, wysublimowanej kultury.

Organizatorzy przygotowali dla widzów cztery dni wyśmienitej zabawy. Najważniejsze wydarzenia odbędą się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Oprócz przesłuchań konkursowych, będziemy mogli podziwiać występy zespołu Pod Budą razem z gośćmi (Renata Przemyk, Jan Hnatowicz, Krzysztof Hnatowicz) czy Tomasza Wachnowskiego, któremu towarzyszyć będą m.in.: Paulina Bisztyga i Marcin Daniec.

Program Festiwalu oraz więcej informacji znajdziecie na stronie.

plakat

pokaż metkę
Autor: Damian Żelezik
Osoba publikująca: Damian Żelezik
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-10-16
Data aktualizacji: 2014-10-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź