Aktualności

Zaduszki jazzowe
Komunikat archiwalny 2013-10-31

Już po raz 58. odbywają się w Krakowie Zaduszki Jazzowe. Festiwal potrwa do 9 listopada zadedykowano pamięci zmarłego w tym roku znakomitego jazzowego muzyka - Jarka Śmietany.

Widok Krakowa w TVP Kultura
Komunikat archiwalny 2013-10-31

Dzisiaj (31 października, czwartek) o godz. 17:20 Telewizja Polska na antenie TVP Kultura wyemituje film Widok Krakowa w reż. Magdaleny Piekorz. Po swoim Krakowie oprowadza w nim Adam Zagajewski. Przypominamy, że producentem polskiego odcinka serii City(W)rites - Widok Krakowa jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a realizację zdjęć wspierała Krakow Film Commission.

Trzynastoletnia artystka podbija świat sztuki
Komunikat archiwalny 2013-10-31

Bardzo wcześnie, gdy Natalia Urbańska miała niespełna trzy lata, dostała swój pierwszy zestaw artystyczny – farby, pędzle, papier i... fartuszek, żeby sama się nie zamalowała. Dzisiaj Natalia ma 13 lat i całkiem pokaźny dorobek artystyczny.

Dni Jana Pawła II
Komunikat archiwalny 2013-10-30

Mądrość – to hasło przewodnie tegorocznej, edycji Dni Jana Pawła II, które odbędą się w Krakowie w dniach 5-7 listopada (wtorek-czwartek). To wydarzenie, którego celem jest upamiętnienie postaci bł. Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.

Dziś w Muzeum Lotnictwa - obchody patriotyczne i atrakcje

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Szkoła Podstawowa 129 zapraszają na uroczyste obchody 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości Eskadrylla Niepodległej Rzeczypospolitej w siedzibie muzeum przy al. Jana Pawła II 39.

Tak zaczynają wielcy artyści
Komunikat archiwalny 2013-10-29

„Dyplom – początek drogi" – pod takim hasłem odbywa się II internetowe biennale sztuki, w trakcie którego mogą zaprezentować się szerszej publiczności – także internetowej, młodzi i nieznani jeszcze artyści. Dziś (30 października) w Domu Plastyków odbędzie się wernisaż wystawy najlepszych prac. Konkurs organizowany jest pod patronatem prof. Stanisława Tabisza, rektora  Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Msza w rocznicę śmierci Jana Matejki
Komunikat archiwalny 2013-10-28

Po raz pierwszy od 120 lat, zostaną odtworzone uroczystości pogrzebowe Jana Matejki, które odbyły się 5 listopada 1893 roku w kościele Mariackim. Msza święta zostanie odprawiona przez kapłanów w XIX-wiecznych szatach liturgicznych. Odczytany będzie też fragment mowy pogrzebowej, którą można było usłyszeć podczas pogrzebu artysty.

Papierowy ekran dla Reading Małopolska!
Komunikat archiwalny 2013-10-28

Portal readingmalopolska.pl otrzymał w weekend Papierowy Ekran 2013 - nagrodę dla najlepszej strony internetowej o książkach. Nagrodzono go w kategorii FORMA - za sposób prezentacji treści premiujący nawigację, łatwość korzystania, interaktywność oraz niestandardowość graficzną i funkcjonalną. O werdykcie zdecydowały połączone głosy kapituły konkursu, jego organizatorów i internautów.

Strzelać pasówką, albo czego uczą ojcowie przyszłych pisarzy

Futbol i seks wieńczyły tegoroczny Festiwal Conrada. Ale wcześniej Reykjavik na kilka godzin przeniósł się do Krakowa. Mimo faktycznej odległości stolica Islandii i dawna stolica Polski ostatnio bardzo się zbliżyły. Wszystko za sprawą wspólnego literackiego projektu. Teraz, gdy Kraków dołączył do prestiżowego grona Miast Literatury UNESCO, do którego należał już wcześniej Reykjavik, ta współpraca może być jeszcze ściślejsza. Jak to może wyglądać w praktyce, mogliśmy zobaczyć wczoraj (27 października, niedziela) podczas cyklu spotkań Popołudnie w Reykjaviku.

Wszyscy czytają, czyli rekordowe Targi Książki w Krakowie!

Tak dobrze w historii Targów Książki w Krakowie jeszcze nie było. W największym i najważniejszym wydarzeniu w branży wydawniczo-księgarskiej w Polsce, które zakończyło się wczoraj (27 października, niedziela), wzięło udział ponad 40 tys. osób, co jest rekordem frekwencji. 17. edycja Targów była wyjątkowa pod wieloma względami.