Komunikat archiwalny

Unia dołoży do ważnych projektów miejskich

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju potwierdziło podział unijnych dotacji w ramach niektórych dziedzin objętych Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. W tym rozdaniu Kraków otrzyma łącznie około 900 mln zł na zadania warte łącznie 1,2 mld zł.

Unia dołoży do ważnych projektów miejskich
Fot. Paweł Krawczyk

- Mamy decyzję Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Na zadania związane z transportem miejskim oraz na rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej Kraków otrzyma kwotę łączną w wysokości 214 mln euro, czyli około 900 mln zł – poinformował Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa.

Jakie inwestycje będą realizowane za te pieniądze? W przypadku transportu miejskiego chodzi o dotację w wysokości 106,3 mln euro. – To środki, które pozwolą nam na realizację takich zadań jak budowa linii tramwajowych do Górki Narodowej i os. Azory, a także torowiska wzdłuż Trasy Łagiewnickiej, na odcinku od pętli Kurdwanów do ul. Zakopiańskiej. Unijna dotacja umożliwi też modernizację 12 odcinków już istniejących torowisk, szczególnie w centrum i Śródmieściu – wymieniał Tadeusz Trzmiel. Warto wiedzieć, że realizacja części z tych zadań niebawem się rozpocznie. W tym roku mają zostać wyremontowane niektóre odcinki torowisk w obrębie Plant. W przypadku linii tramwajowej do Górki Narodowej i Azorów – inwestycja powinna się zakończyć do 2018 roku. W podobnym okresie Miasto chciałoby wybudować torowisko wzdłuż Trasy Łagiewnickiej.

Drugi z obszarów, na który Kraków otrzyma dofinansowanie to rozwój i modernizacja sieci ciepłowniczych. Chodzi tu o kwotę prawie 108 mln euro. Za te środki ma być realizowany nowy ciepłociąg, szczególnie w tych rejonach Krakowa, gdzie jest największy problem z niską emisją. MPEC wyznaczył też kilkanaście obszarów rozwojowych Krakowa, gdzie rozbudowana ma zostać sieć, by pozyskać nowych klientów. Część z pieniędzy zostanie przeznaczonych na modernizację już istniejącej infrastruktury.

Pokaż metkę
Autor: Jan Machowski
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Zobacz także