Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nagrody ks. Musiała przyznane

Laureatami tegorocznej Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała zostali ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel za całokształt twórczości na rzecz dialogu i pojednania oraz Zofia Radzikowska za działalność społeczną w duchu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Uroczystość odbyła się w piątek (6 marca) w Akademii Ignatianum w Krakowie.

Nagroda im. ks. Stanisława Musiała jest przyznawana za zasługi na rzecz pojednania polsko-żydowskiego w dwóch kategoriach: za twórczość promującą ducha dialogu oraz za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania. Fundatorami Nagrody są: Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.

– Jesteśmy dumni, że Kraków może mieć swój współudział w honorowaniu osób, które działają na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego – powiedział Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Podczas uroczystości z wykładem na temat działalności ks. Musiała wystąpił ks. Jacek Prusak. Laudacje na cześć laureatów wygłosili Rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

– Nagroda ks. Musiała jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, ale przyjmuję ją również z wielkim zawstydzeniem, ponieważ zdaję sobie sprawę z dysproporcji między mną a tymi, którzy otrzymali ją przede mną – powiedział wzruszony ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel.

– Bardzo dziękuję za nagrodę. Jestem ogromnie wzruszona, ale czuję także ogromne poczucie zobowiązania. Jako osoba, która przeżyła holokaust, czuję się w obowiązku opowiadać o tym co się stało – powiedziała Zofia Radzikowska.

Ks. Romuald Jakub Weksel- Waszkinel to katolicki ksiądz, który – już po święceniach, w 12. roku kapłaństwa – dowiedział się, że jest Żydem ocalonym z Zagłady. Od tego czasu szuka swojej tożsamości. Sam o sobie mawia, że jest „Żydem od Jezusa". Świadectwem jego poszukiwań jest książka „Zgłębiając tajemnicę Kościoła". Niedawno ukazała się także książka o nim autorstwa Dariusz Rosiaka „Człowiek o twardym karku". Obecnie ks. Weksler-Waszkinel mieszka w Jerozolimie, pracuje w Instytucie Jad Waszem.

Zofia Radzikowska jest doktorem prawa, działaczką społeczną wrażliwą na los wykluczonych, niezwykle zasłużoną w dzieło odrodzenia społeczności żydowskiej w Krakowie. Od dwóch lat na stronie JCC (Jewish Community Center) na Facebooku regularnie komentuje Torę. Jak mało kto rozumie sens dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i nigdy nie uchyla się od obowiązku złożenia świadectwa. Zofia Radzikowska aktywnie działa również w Stowarzyszeniu Dzieci Holokaustu.


Zobacz zdjęcia:

nagroda musiała

 

pokaż metkę
Autor: KK
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2015-03-06
Data aktualizacji: 2015-03-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź