Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Medale Cracoviae Merenti przyznane

Podczas sesji Rady Miasta Krakowa (1 kwietnia) radni zdecydowali o przyznaniu Brązowych Medali Cracoviae Merenti Operze Krakowskiej i Sobiesławowi Zasadzie. Medale przyznawane są na wniosek Komisji Medalu, której przewodniczy Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a w jej skład wchodzą Metropolita Krakowski i Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sobiesław Zasada to sportowiec i biznesmen, założyciel i główny udziałowiec Grupy Kapitałowej Sobiesław Zasada. W latach 1949-1951 był członkiem polskiej kadry lekkoatletycznej. Począwszy od 1952 r., gdy po raz pierwszy wygrał rajd samochodowy w Ojcowie, skoncentrował się na sporcie samochodowym. Największym sukcesem było trzykrotne zdobycie tytułu mistrza Europy w rajdach samochodowych i trzy tytuły wicemistrza w tej dyscyplinie w czasach, gdy rozgrywki te miały rangę mistrzostw świata. Sobiesław Zasada został 11-krotnym rajdowym mistrzem Polski w klasyfikacji generalnej, zwycięzcą 148 rajdów samochodowych, zdobywcą 5 złotych medali za wybitne osiągnięcia sportowe. Sobiesław Zasada przez wiele lat był prezesem Automobilklubu Krakowskiego, a także inicjatorem i wieloletnim uczestnikiem krakowskiego Rajdu Żubrów. W 2001 roku Kapituła złożona z zespołu „Przeglądu Sportowego", członków Polskiego Komitetu Olimpijskiego i dziennikarzy sportowych wybrała go do grona Panteonu dwudziestu najlepszych sportowców Polski XX wieku.

Pierwsze inicjatywy operowe i operetkowe w Krakowie pojawiły się już po zakończeniu II wojny światowej. Od 1946 roku Opera gościła na scenie Teatru Słowackiego. 13 października 1954 r. na scenie Domu Żołnierza przy ul. Lubicz 48 zainaugurowano premierą „Rigoletta" Giuseppe Verdiego działalność krakowskiej sceny operowej.

Opera Krakowska ze swoją 60-letnią niezwykłą aktywnością stała się trwałym artystycznym elementem kulturowego wizerunku Krakowa. Trudności organizacyjne i rozmaite niewygody nie powstrzymały jej rozwoju. Przez dziesięciolecia swego istnienia wykazała wiele hartu i nieczęsto spotykanej determinacji, uporu i poświęcenia, pokonując ogrom trudności, by istnieć, rozwijać się i swoją artystyczną działalnością rozsławiać Kraków.

Medal Cracoviae Merenti jest najwyższym odznaczeniem Miasta Krakowa w uznaniu szczególnych zasług dla naszego miasta. W 1997 roku Rada Miasta podjęła uchwałę, iż Złoty Medal przyznany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, przez Radę Miasta Krakowa I kadencji, pozostanie jedynym Złotym Medalem "Cracoviae Merenti" przyznanym osobie.

W roku 1998 dokonano kolejnej zmiany, ustanawiając dodatkową, brązową kategorię Medalu. Rada Miasta postanowiła wówczas, że podczas kadencji może wręczyć: jeden złoty (tylko dla instytucji), trzy srebrne oraz sześć brązowych Medali.

Wyjątkowo w III kadencji, z uwagi na przypadające wielkie jubileusze -1000-lecie Biskupstwa Krakowskiego i 600-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego - Rada Miasta Krakowa zadecydowała o przyznaniu dwóch Złotych Medali. Do tej pory przyznano: Złoty Medal (osobie), 5 Złotych Medali (instytucjom), 27 Srebrnych oraz 24 Brązowe Medale "Cracoviae Merenti".

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-04-01
Data aktualizacji: 2015-04-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź