Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Letnie tanie kinobranie: Światło i mrok

Letnie Tanie Kinobranie 2015 zbliża się do półmetka. W piątek, 31 lipca, w Kinie Pod Baranami rozpocznie się piąty tydzień 9. wakacyjnego festiwalu filmowego. W nadchodzących dniach będzie można obejrzeć aż 24 filmy, które zarówno sięgają do mrocznych sfer, jak i opowiadają się po jasnej stronie życia - najczęściej jednak rozgrywają się w półcieniach. To najbogatszy pod względem liczby prezentowanych tytułów tydzień tegorocznego Kinobrania. Bilety tylko 7 zł!

Brud, furia, wstyd to obszary mroku. Kiedy pojawia się światło, znika ciemność. Kiedy rozpoznamy mroczną stronę rzeczy, łatwiej zauważyć błysk jasności.

Twórcy filmów, które zostaną zaprezentowane w piątym tygodniu Kinobrania, często sięgają do klasycznych gatunków filmowych, takich jak thriller, kryminał czy dramat wojenny, nakładając na nie swój autorski filtr. Doskonałym przykładem twórczego podejścia do założeń gatunkowych jest nastrojowy kryminał Czarny węgiel, kruchy lód, nagrodzony w Berlinie Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu, w którym chiński reżyser nawiązuje do klasyków kina noir i przewrotnych gangsterskich produkcji z Hongkongu.

Filmy z cyklu "Światło i mrok" pokazują konfrontację dobra ze złem, pojedynek szlachetnych bohaterów z czarnymi charakterami. Wiele z nich czerpie pełnymi garściami z literatury i posiada swoje książkowe, bestsellerowe pierwowzory. Należą do nich m.in. oparty na słynnej powieści Johna le Carré błyskotliwy thriller szpiegowski Bardzo poszukiwany człowiek z ostatnią główną rolą Philipa Seymoura Hoffmana, podejmujący temat terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego; Ziarno prawdy - ekranizacja kryminału Zygmunta Miłoszewskiego w reżyserii Borysa Lankosza, z udziałem Roberta Więckiewicza i muzyką Abla Korzeniowskiego; Brud - zrealizowana na kanwie książki Irvine'a Welsha, autora głośnego Trainspotting, czarna komedia o pozbawionym moralności detektywie; trylogia Igrzyska śmierci, która zdążyła już zyskać status kultowej, zarówno w wersji filmowej z charyzmatyczną Jennifer Lawrence, jak i książkowej, autorstwa Suzanne Collins (31 lipca na nocnym maratonie będzie można zobaczyć wszystkie trzy części); czy oparty na autobiografii Chrisa Kyle’a, najskuteczniejszego strzelca w dziejach amerykańskiej armii, Snajper, wyreżyserowany przez Clinta Eastwooda.

Tematyka wojenna, ze szczególnym naciskiem na wydarzenia II wojny światowej, pojawia się w czterech filmach: Furii - dynamicznej opowieści o męstwie, braterstwie i przyjaźni, która ukazuje mniej heroiczne oblicze wyniszczających walk; Oscarowym thrillerze szpiegowsko-wojennym Gra tajemnic, opowiadającym emocjonującą historię Alana Turinga (w tej roli Benedict Cumberbatch), utalentowanego brytyjskiego matematyka, który złamał niemiecki kod Enigma; Mieście 44 - zrealizowanej z ogromnym rozmachem przez Jana Komasę uniwersalnej przypowieści o miłości, młodości, odwadze i poświęceniu, rozgrywającej się w czasie Powstania Warszawskiego; a także nowatorskim dokumencie Karski i władcy ludzkości, oddającym hołd Janowi Karskiemu, emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego, człowiekowi, który próbował zatrzymać Holocaust.

Niezłomność w obliczu niesprawiedliwości i przemocy ze strony aparatu państwowego - które w efekcie dosięgają również filmowców - cechuje bohaterów niedopuszczonego do dystrybucji w Rosji Systemu (Child 44) (2015) oraz legendarnego Przesłuchania (1982) Bugajskiego, nazwanego przez władze najbardziej antykomunistycznym filmem w historii PRL i zatrzymanego przez cenzurę aż do upadku reżimu. Pierwszy z nich jest dreszczowcem osadzonym w czasach sowieckiej Rosji, który odwołuje się również do historii "rzeźnika z Rostowa" - Andrieja Czikatiłły - seryjnego mordercy skazanego na śmierć w latach 90.; drugi to porażające studium człowieka (w roli głównej Krystyna Janda, nagrodzona za swoją mistrzowską kreację w Cannes) w starciu z bezwzględną tyranią stalinizmu. Współczesna Rosja inspiruje reżyserów Fotografa (Waldemar Krzystek, twórca Małej Moskwy) oraz obsypanego nagrodami, wysmakowanego wizualnie Lewiatana (Andriej Zwiagincew, autor Eleny, Powrotu i Wygnania), który jest polityczną parabolą, podszytą gorzką ironią.

Miasto - przypominające labirynt, anonimowe, mroczne - to często niemy świadek zbrodni i występku. Taki obraz pokazują: znakomity thriller Davida Finchera Zodiak, który odwołuje się do wydarzeń z przełomu lat 60. i 70. XX wieku, kiedy seryjny morderca sterroryzował mieszkańców San Francisco i jego okolic; dramat erotyczny Steve'a McQueena Wstyd z Michaelem Fassbenderem w roli uzależnionego od seksu nowojorczyka; nawiązujące do filmów gangsterskich Więzy krwi, które wiernie oddają duszną atmosferę Nowego Jorku lat 70.; a także prowokacyjne, psychodeliczne Wkraczając w pustkę Gaspara Noégo, ukazujące Tokio jako metropolię grzechu i wyalienowania. Zło czai się jednak nie w konkretnych miejscach, lecz w ludziach. Stąd jego obecność także w małych społecznościach: w prowincjonalnym miasteczku we współczesnej Polsce (Jeziorak z brawurową kreacją Jowity Budnik), na amerykańskim Południu w latach 30. XX wieku (Manderlay Larsa von Triera; Kiedy umieram Jamesa Franco - formalnie odważna adaptacja prozy Williama Faulknera), a nawet w rodzinie, która zazwyczaj stanowi schronienie przed niebezpieczeństwami i cierpieniem (Festen Thomasa Vinterberga - pierwszy film Dogmy, uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes)

Po sukcesie pierwszych pokazów filmowych pod gołym niebem na malowniczym dziedzińcu Pałacu pod Baranami, planowane są kolejne letnie seanse pod gwiazdami. Ponadto uczestnicy Kinobrania  do 13 września mogą wziąć udział w dwóch konkursach: Konkursie Album z wakacji oraz Konkursie z trailerem Kinobrania. Informacje o imprezach towarzyszących znajdują się na stronie www.kinopodbaranami.pl.

W tym roku po raz pierwszy festiwalowi towarzyszą pokazy filmów dla najmłodszych. W ramach Kinobrania dla dzieci w weekend 31 lipca - 2 sierpnia zostanie zaprezentowany Pinokio - fantastyczna, iskrząca się kolorami adaptacja klasycznej baśni, wypełniona wspaniałymi obrazami, niezapomnianą muzyką i mnóstwem serca. Bilety na pokazy dla dzieci - 10 zł.

Filmy Ziarno prawdy oraz odrestaurowane cyfrowo Przesłuchanie zostaną zaprezentowane z angielskimi napisami.

 

W PROGRAMIE:

TYDZIEŃ 5 (31 lipca-6 sierpnia): ŚWIATŁO I MROK

BARDZO POSZUKIWANY CZŁOWIEK | A MOST WANTED MAN (Anton Corbijn) US/DE 2014, 121' EN/TR

BRUD | FILTH (Jon S. Baird) GB/DE/SE/BE/US 2013, 97' EN

CZARNY WĘGIEL, KRUCHY LÓD | BAI RI YAN HUO (Yi'nan Diao) CN 2014, 106' CN

FESTEN | FESTEN (Thomas Vinterberg) DK/SE 1998, 105' DA/DE/EN

FOTOGRAF | THE PHOTOGRAPHER (Waldemar Krzystek) PL 2014, 117' PL/RU

FURIA | FURY (David Ayer) US/CN/GB 2014, 134' EN/DE

GRA TAJEMNIC | THE IMITATION GAME (Morten Tyldum) GB/US 2014, 115' EN/DE

IGRZYSKA ŚMIERCI (1) | THE HUNGER GAMES (Gary Ross) US 2012, 142' EN

IGRZYSKA ŚMIERCI (2): W PIERŚCIENIU OGNIA | THE HUNGER GAMES: CATCHING FIRE (F. Lawrence) US 2013, 146' EN

IGRZYSKA ŚMIERCI (3): KOSOGŁOS. CZ. 1 | THE HUNGER GAMES: MOCKINGJAY - PART 1 (F. Lawrence) US 2014, 123' EN

JEZIORAK | JEZIORAK (Michał Otłowski) PL 2014, 94' PL

KARSKI I WŁADCY LUDZKOŚCI | KARSKI & THE LORDS OF HUMANITY (Sławomir Grünberg) PL/US 2015, 73’ PL

KIEDY UMIERAM | AS I LAY DYING (James Franco) US 2013, 120' EN

LEWIATAN | LEVIATHAN (Andriej Zwiagincew) RU 2014, 140' RU

MANDERLAY | MANDERLAY (Lars von Trier) DK/SE/FR/GB/IT 2005, 139' EN

MIASTO 44 | WARSAW 44 (Jan Komasa) PL 2014, 128' PL

PRZESŁUCHANIE | INTERROGATION (Ryszard Bugajski) PL 1982, 111' PL with English subtitles

SNAJPER | AMERICAN SNIPER (Clint Eastwood) US 2014, 134’ EN

SYSTEM (CHILD 44) | CHILD 44 (Daniel Espinosa) CZ/GB/RO/US 2015, 137' EN

WIĘZY KRWI | BLOOD TIES (Guillaume Canet) FR/US 2013, 128' EN/IT/ES

WKRACZAJĄC W PUSTKĘ | ENTER THE VOID (Gaspar Noé) FR/DE/IT/CA 2009, 154' EN/JP

WSTYD | SHAME (Steve McQueen) GB 2011, 101' EN

ZIARNO PRAWDY | A GRAIN OF TRUTH (Borys Lankosz) PL 2014, 110' PL with English subtitles

ZODIAK | ZODIAC (David Fincher) US 2007, 158' EN

 

KINOBRANIE DLA DZIECI

PINOKIO | PINOCCHIO (Enzo D’Alò) IT/FR/BE/LU 2012, 84’ dubbing PL

Patron medialny: CzasDzieci.pl

 

Bilet na każdy film tylko 7 złotych!

Przez cały czas trwania festiwalu widzowie mogą brać udział w akcji Zbieraj KINO, w ramach której po sześciu obejrzanych filmach bilet na siódmy otrzymuje się gratis.

 

Kinobranie dla dzieci - 10 zł

Harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

Patronem medialnym akcji jest Magiczny Kraków.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-07-29
Data aktualizacji: 2015-07-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź