Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Laury dla wybitnych twórców – wręczono Nagrody Miasta Krakowa 2015

Marian Dziędziel, prof. Jerzy Kucia, Bronisław Maj, Joanna Olczak–Ronikier oraz prof. Adam Wsiołkowski – to laureaci Nagród Miasta Krakowa, które zostały wręczone we wtorkowe popołudnie w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa. Prezydent Jacek Majchrowski wręczył także pięć wyróżnień za prace dyplomowe. Nagrody Miasta Krakowa przyznaje się w uznaniu wybitnych osiągnięć i dokonań, mających związek z naszym miastem.

Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję - po raz pierwszy przyznane zostały w 1530 roku. W tym roku komisja pod przewodnictwem prof. dra hab. Andrzeja Białasa przyznała Nagrody w kategorii kultura i sztuka (w pozostałych dziedzinach Komisja nie wybrała laureatów), oraz wyróżnienia za prace dyplomowe, które otrzymali: Anna Adamczyk (UR) za pracę magisterską pt. „Projekt koncepcyjny rekompozycji Parku Edukacji Globalnej Wioski Świata w Krakowie”, Marlena Biczak (ASP) za pracę „Półmrok”, Agata Kot (AGH) za pracę magisterską pt. „Analiza przyczyn występowania ponadnormatywnych stężeń pyłu PM10 i PM2,5 w powietrzu w Krakowie”, Izabela Krzeptowska–Moszkowicz (UR) za pracę dyplomową „Kocepcja zagospodarowania otoczenia przy Collegium Godlewskiego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie” oraz Klaudia Sanek (PK), autorka pracy magisterskiej pt. „Ogrody Krakusa. Koncepcja rewitalizacji Krzemionek Podgórskich w Krakowie. Kompleks muzealny Liban”.

Nagrody Miasta Krakowa przyznaje Prezydent Krakowa na mocy uchwały RMK. Nagrody przyznaje się w następujących dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport oraz za prace dyplomowe studentów. Nagrody przyznaje się co roku, za osiągnięcia indywidualne lub zespołowe. Laureatami w ubiegłych latach byli m. in.: Jan Peszek, Michał Niezabitowski, Rafał Sonik, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz, zespół prof. Dubiela w składzie: prof. Jacek S. Dubiel, dr Dariusz Dudek, dr Artur Dziewierz, dr Tomasz Rakowski, dr Zbigniew Siudak za wybitne osiągnięcia w zakresie kardiologii interwencyjnej, czy Zespół Tygodnika Powszechnego.

Poniżej przedstawiamy sylwetki tegorocznych laureatów:

  • Marian Dziędziel – absolwent PWST, od początku kariery aktorskiej do dziś związany jest z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie. Marian Dziędziel ma w swoim dorobku wiele ról teatralnych, m. in. u Jerzego Krasowskiego, Tadeusza Bradeckiego, Mikołaja Grabowskiego. Oprócz ról teatralnych ma w swoim dorobku ok. 30. Ról w Teatrze Telewizji. Występował też w wielu serialach i filmach (60 ról). Jego kariera nabrała rozpędu w 2004 roku dzięki roki ojca panny młodej w filmie Wojciecha Smarzowskiego „Wesele”. Kreacja ta przyniosła mu nagrodę jury na XXIX Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Orła – Polską Nagrodę Filmową za najlepszą męską rolę pierwszoplanową. W ostatnich latach zagrał w wielu głośnych filmach: „Dom zły”, „Róża”, „Kret”, „Drogówka”, „Kamienie na szaniec” czy w serialu „Wataha”.
  • Profesor Jerzy Kucia – absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, bezpośrednio po ukończeniu studiów pracował jako malarz i grafik, biorąc udział w ok. 150 wystawach krajowych i zagranicznych, otrzymując szereg nagród. Obecnie pracuje twórczo w dziedzinie autorskiego filmu animowanego, jako reżyser, scenarzysta, grafik, animator. Profesor Jerzy Kucia zajmuje się także pracą pedagogiczną. W latach 1981-2013 kierował Pracownią Filmu Animowanego w krakowskiej ASP. Prowadził też gościnne zajęcia i warsztaty filmu animowanego w uczelniach zagranicznych i instytucjach filmowych. Jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
  • Bronisław Maj – absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktor nauk humanistycznych, od 1979 roku wykłada literaturę na UJ. Zadebiutował jako poeta w miesięczniku „Poezja” w 1970 roku. Wydał kilkanaście tomików poetyckich, od „Wierszy” w 1980 roku po wybór „Gołębia, Krupnicza, Bracka” z 2007 roku.  Jego utwory były tłumaczone m. przez Czesława Miłosza, S. Barańczaka, C. Cavanagha, K. Dedeciusa na wiele języków świata, między innymi na angielski, francuski, hiszpański, włoski, niemiecki, szwedzki, rosyjski i wiele innych. Pisał także felietony do Gazety Wyborczej i Rzeczpospolitej. Jest autorem wielu widowisk plenerowych, także kontrowersyjnej „Neomonachomachii” wystawionej podczas tegorocznej Nocy Poezji. Napisał również teksty do piosenek Grzegorza Turnaua, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Stanisława Radwana, Andrzeja Zarzyckiego, Zygmunta Koniecznego, Ewy Korneckiej.
  • Joanna Olczak–Ronikier – pisarka, scenarzystka, współzałożycielka Piwnivy Pod Baranami, której monografię wydała w 1994 roku. W 1998 r. wydała monografię Piotra Skrzyneckiego. Jest autorką scenariusza słynnego widowiska teatralnego „Z biegiem lat, z biegiem dni…” granego w Starym Teatrze w Krakowie w reżyserii Andrzeja Wajdy i zekranizowanego dla potrzeb telewizji w 1980 roku. Joanna Olczak – Ronikier jest laureatką nagrody literackiej Nike (2001 rok)za książkę „W ogrodzie pamięci”. Książka została przetłumaczona na wiele języków. W roku 2011 ukazała się jej książka pt. „Korczak. Próba biografii” za którą została uhonorowana Nagrodą Kilo i Nagrodą im. Jerzego Turowicza. Jej najnowsza książka „Wtedy. O powojennym Krakowie” opowiada m. in. o życiu legendarnego Domu Literatów przy ul. Krupniczej, w którym mieszkała m. in. Wisława Szymborska wraz z mężem, poetą Adamem Włodkiem.
  • Profesor Adam Wsiołkowski – absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w roku 1992 uzyskał tytuł profesora. Prowadzi pracownię malarstwa. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Uczestniczył w ok. 200 wystawach w Polsce, i za granicą. Miał ok. 60 wystaw indywidualnych, m. in. w Krakowie, Warszawie, Berlinie, NowymJorku, Pradze, Paryżu, Norymberdze, Essen, Kijowie. Jest laureatem ponad 20 nagród w konkursach malarstwa, rysunku i plakatu. Prace Adama Wsiołkowskiego znajdują się w wielu muzeach w Polsce i na świecie, m. in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum Plakatu w Wilanowie, w The New York Public Library, Polish Institute of Arts & Sciences, The Kosciuszko Foundation – Nowy Jork oraz wielu innych muzeach w kraju i za granicą.

GALERIA:

Nagrody Miasta Krakowa

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-11-24
Data aktualizacji: 2015-11-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź