Komunikat archiwalny

Sztuki piękne pod Tatrami - spotkanie w Muzeum Narodowym w Krakowie

Twórczość młodopolskich dekadentów, odurzające dzieła Witkacego „prosto z firmy portretowej” i działalność prekursorów sztuki z obszaru Tatr – wszystko to składa się na najnowszy album „Sztuki piękne pod Tatrami”. Spotkanie z autorką publikacji – Teresą Jabłońską – odbędzie się w piątek, 29 stycznia, w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Sztuki piękne pod Tatrami - spotkanie w Muzeum Narodowym w Krakowie
Fot. materiały prasowe

Album „Sztuki piękne pod Tatrami” po raz pierwszy pokazuje pełny i obiektywny obraz Tatr w twórczości artystów do roku 1939. Prezentuje dzieła ze wszystkich dziedzin sztuki. Oprócz piękna Podhala książka odkrywa przed czytelnikiem również jego mroczne strony wydobyte w sztuce młodopolskich dekadentów i kontrowersyjnych twórców awangardowych XX wieku. Ponadczasowa twórczość Witkacego, przenikliwe malarstwo Aleksandra Kotsisa – czołowego przedstawiciela krakowskiego środowiska artystycznego XIX wieku czy folklorystyczny nurt  reprezentowany przez Zofię Stryjeńską  to wszystko dowodzi fenomenu regionu, który od lat inspiruje najwybitniejszych polskich twórców.

Dlaczego akurat Zakopane, małe miasto w górach, było szczególnie ukochanym i inspirującym miejscem dla artystów? Na to pytanie w rozmowie ze Stefanią Krzysztofowicz-Kozakowską – historyczką sztuki, odpowie Teresa Jabłońska – autorka albumu.

Teresa Jabłońska – specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze sztuką tworzoną pod Tatrami, a w szczególności w stylu zakopiańskim, autorka licznych opracowań naukowych, przez wiele lat dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego. 

Spotkanie wokół książki „Sztuki piękne pod Tatrami”
Muzeum Narodowe w Krakowie, Al. 3 Maja 1
Piątek, 29 stycznia, godz. 18:00
Wstęp Wolny

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Zobacz także