Komunikat archiwalny

Profesor Marian Stępień laureatem Kowadła Kuźnicy

Prof. Marian Stępień – historyk literatury i krytyk literacki został wyróżniony Kowadłem – nagrodą przyznawaną przez stowarzyszenie Kuźnica. W środowej uroczystości wziął udział Andrzej Kulig – Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

Profesor Marian Stępień laureatem Kowadła Kuźnicy
Fot. Stowarzyszenie Kuźnica

- Kowadło to wyjątkowe wyróżnienie, przyznawane przez niezwykłe środowisko intelektualistów krakowskich, jakim jest stowarzyszenie Kuźnica. Jest mi niezmiernie miło, że mogę uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości i pogratulować Laureatowi, prof. Marianowi Stępniowi – powiedział prezydent Andrzej Kulig.

Początkowo zainteresowania naukowe prof. Mariana Stępnia oscylowały wokół polskiego romantyzmu, następnie skupił się na zagadnieniach lewicowych w polskiej literaturze i krytyce literackiej przełomu XIX i XX wieku. Wykładał na uczelniach amerykańskich (1976, 1978, 1983-84) i w Meksyku (1981). Był stypendystą Fundacji Fulbrighta i członkiem-założycielem Stowarzyszenia Stypendystów Fulbrighta w Polsce. Na zaproszenie zagranicznych Uniwersytetów wygłaszał odczyty m.in. w Jerozolimie, Moskwie, Pekinie, Cambridge (Anglia),Berlinie, Budapeszcie, Pradze, Kijowie, Wilnie. Był redaktorem dwumiesięcznika "Teksty", a także redaktorem naczelnym miesięcznika "Zdanie". Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Twórców i Działaczy Kultury "Kuźnica", a w latach 1985-1989 był jej prezesem.

Kowadła to nagrody za wybitne działania i osiągnięcia na polu społecznym, naukowym, kulturalnym dla osób o nieprzeciętnym kręgosłupie moralnym i mogących być prawdziwymi autorytetami.  Honorowa Nagroda Kowadła ustanowiona w 1976 roku, przyznawana jest za dzieła, czyny i postawy szczególnie poruszające środowisko Kuźnicy i zarazem ważne dla polskiego życia społecznego i kulturalnego.

Do tej pory laureatami Kowadła byli między innymi: Tadeusz Łomnicki (1977), Andrzej Wajda (1979), Maciej Szumowski i zespół redakcyjny „Gazety Krakowskiej” (1981), prof. Zygmunt Bauman (2010), Jerzy Trela (2010), prof. Magdalena Środa (2010), prof. Aleksander Krawczuk (2013), prof. Jerzy Hausner i prof.. Bronisław Łagowski (2015).
 

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Zobacz także