Komunikat archiwalny

„Krzysiek Pomaga Pomagać” – finał akcji już niebawem

„Krzysiek Pomaga Pomagać” to stowarzyszenie złożone przez Krzysztofa Graczyka, który w wieku 15 lat przeżył udar mózgu. Spotkał się z życzliwością i pomocą ze strony przyjaciół i znajomych, ale także zupełnie obcych osób. Teraz, chcąc się odwdzięczyć za otrzymaną pomoc, sam pomaga innym. Już w sobotę odbędzie się charytatywny narciarski slalom gigant, a 20 lutego - koncert, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc Kacprowi Turaczykowi i Karolowi Tomasiakowi.

„Krzysiek Pomaga Pomagać” – finał akcji już niebawem
Fot. materiały prasowe

Stowarzyszenie raz do roku organizuje charytatywne zawody narciarskie oraz koncert połączony z aukcją.

Zawody narciarskie to slalom gigant rozgrywany na stokach zaprzyjaźnionych stacji narciarskich. W tym roku odbędzie się w Stacji Narciarskiej Suche w sobotę, 13 lutego. Organizują go Małopolski Okręgowy Związek Narciarski oraz Klub Narciarski „Yeti”. Slalom odbywa się w formule „open”, startują w nim narciarze ścigający się w poważnych zawodach, oraz tacy, którzy zaledwie jeżdżą na nartach. Najmłodszy uczestnik tych zawodów, Jasiek Janicki (zawody w Lubomierzu w 2013 r.) miał dwa lata, najstarsi przekraczają siedemdziesiątkę. Najlepsi rywalizują o setne części sekundy, inni dobrze się bawią, wszyscy biorąc udział robią coś pożytecznego – całość wpływów z opłaty startowej zasila konto beneficjenta.

Koncert to duże wydarzenie artystyczne z udziałem uznanych muzyków. W latach ubiegłych byli to m. in. tylko Marek Raduli, Grażyna Łobaszewska, czy Paweł Orkisz. W tym roku, podczas koncertu, który odbędzie się 20 lutego w hotelu Qubus w Krakowie zagra Andrzej Sikorowski i Grupa Pod Budą, Marek Bałata, Marek Raduli i Ryszard Styła z zespołem Spectrum Session. Bilety – cegiełki w cenach: 50, 100 i 150 zł można zarezerwować przez stronę internetową www.krzysiekpomaga.org/bilety.

Podczas koncertu odbędzie się aukcja charytatywna. Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na pomoc beneficjentom: Kacprowi Turaczykowi i Karolowi Tomasiakowi.

Kacper Turaczyk ma 12 lat i choruje na dystrofię mięśniową Duchenne’a, potocznie nazywaną postępującym zanikiem mięśni. Mieszka w Bolechowicach. Po złamaniu kości udowej przestał samodzielnie chodzić, pionizowanie jest możliwe tylko z pomocą innej osoby, w ten sposób jest też prowadzony. Jednak i to zaczyna być coraz trudniejsze. Jest już dużym chłopcem, ma 145cm wzrostu waży ponad 40 kilogramów, a  postępujące przykurcze uniemożliwiają stanie na całych stopach oraz utrzymanie równowagi. Na co dzień przemieszcza się przy pomocy wózka inwalidzkiego. Pojawiła się możliwość zniwelowania czy złagodzenia przykurczy poprzez ostrzykiwanie łydek botoxem medycznym. Nie jest on refundowany przez NFZ. Zabiegi te trzeba powtarzać co najmniej 2-3 razy w roku. Aby przyniosło to jak najlepszy rezultat Kacper musi być poddany częstym zabiegom fizjoterapii, należy zakupić również pionizator, aby sam w ciągu dnia mógł się pionizować. W najbliższym czasie trzeba będzie również zakupić elektryczny wózek inwalidzki. Obecny manualny staje się coraz mniej przydatny, gdyż ręce Kacpra są coraz słabsze.

Karol Tomasiak ma 16 lat. Urodził się z rozstępem kręgosłupa na odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Wskutek tego jest sparaliżowany od pasa w dół. Dzięki usilnej rehabilitacji od najmłodszych lat był w stanie chodzić do przedszkola, potem do szkoły razem ze zdrowymi dziećmi, obecnie kończy gimnazjum. Mieszka w Rytrze. W miarę wzrastania u Karola pojawiła się skolioza. Pod koniec 2013 roku chłopiec został poddany operacji wszczepienia implantów do kręgosłupa. To nieco poprawiło jego stan. Jednak dalej wymaga opieki, głównie w zakresie poruszania się. Jeździ na wózku. Jest dalej rehabilitowany, ale tylko jedną godzinę tygodniowo finansuje NFZ. Rodzice Karola chcieliby przebudować łazienkę tak, by dostosować ją do dysfunkcji syna (potrzebny jest specjalistyczny podnośnik umożliwiający samodzielną kąpiel), a także zaadaptować jedno z pomieszczeń na pokój dla niego. Celem jest przynajmniej utrzymanie obecnego stanu Karola i umożliwienie mu dalszego godnego życia.

Więcej informacji o projekcie i działaniach charytatywnych stowarzyszenia „Krzysiek Pomaga Pomagać” dostępnych jest na stronie krzysiekpomaga.org .
 

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Zobacz także