Komunikat archiwalny

Film „Czerwony Kapitan” w czeskich i słowackich kinach [WIDEO]

Film „Czerwony Kapitan” w reżyserii Michala Kollára wszedł na ekrany kin w Czechach i na Słowacji. W rolę głównego bohatera, postać detektywa Richarda Krauza wcielił się polski aktor Maciej Stuhr. Koproducentem filmu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Film „Czerwony Kapitan” w czeskich i słowackich kinach [WIDEO]
Fot. materiały prasowe / KBF

Film „Czerwony Kapitan” to współczesny kryminał, pełen pościgów i scen walki, odwołujący się do najlepszych wzorców gatunkowego kina amerykańskiego, a jednocześnie nie pozbawiony oryginalności i lokalnej wschodnioeuropejskiej specyfiki. Ważną inspiracją dla reżysera Michala Kollára były filmy Władysława Pasikowskiego. W rolę głównego bohatera Richarda Krauza wcielił się doskonały Maciej Stuhr. Na ekranie towarzyszą mu m.in. Oldřich Kaiser, Marián Geišberg oraz Martin Finger. Autorem zdjęć jest Kacper Fertacz („Ostatnia rodzina", „Hardkor Disko", „Deep Love"). 

„Czerwony Kapitan" jest adaptacją bestsellerowej powieści Dominika Dána pod tym samym tytułem. Książka sprzedała się w nakładzie ponad 500 tysięcy egzemplarzy, bijąc rekordy popularności. W Polsce ukazała się jesienią ubiegłego roku nakładem wydawnictwa Media Rodzina. Fabuła „Czerwonego Kapitana” osadzona jest w 1992 roku, w burzliwych czasach tuż po aksamitnej rewolucji, w momencie rozpadania się Czechosłowacji. W trakcie prac budowlanych przypadkowo zostaje odkryty szkielet noszący ślady tortur. Richard Krauz – ambitny młody porucznik wydziału zabójstw, zaintrygowany tym makabrycznym znaleziskiem, za wszelką cenę stara się rozwiązać zagadkę, do której kluczem jest czaszka z wbitym w nią gwoździem. Podążając za dowodami i poszlakami Krauz odkrywa kolejne elementy układanki powiązań byłej czechosłowackiej SB z nową policją i niektórymi dostojnikami Kościoła.

Film jest międzynarodową koprodukcją firm ze Słowacji, Czech i Polski - Sokol Kollar, Fog'n'Desire, Mental Disorder 4 - zrealizowaną w koprodukcji z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Zdjęcia do filmu były realizowane w Bratysławie, Pradze i Krakowie. Film został nagrodzony w VI Konkursie na Wspieranie Produkcji Filmowej, otrzymując dofinansowanie w ramach RFF – Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie, współfinansowanego ze środków budżetu Gminy Miejskiej Kraków oraz środków budżetu Województwa Małopolskiego. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Czeski tytuł filmu to „Rudý kapitán", a czeskim dystrybutorem jest A-Company. Słowacki tytuł filmu to „Červený kapitán". Za dystrybucję filmu na Słowacji odpowiada Forum Film.

Pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także