Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Theatrum Musicum Kraków 2016 – ludzie, ambicje, wytrwałość

W czwartek, 2 czerwca ruszył wspólny projekt krakowskich instytucji muzycznych odbywający się pod auspicjami Miasta Krakowa i samorządu Województwa Małopolskiego. Letni festiwal muzyki klasycznej, w którym wezmą udział m. in. takie instytucje jak Filharmonia Krakowska, Opera czy Capella Cracoviensis będąca inicjatorem wydarzenia, które rozpocznie się w Filharmonii Krakowskiej koncertem W. A. Mozarta „Così fan tutte”.

- Tegoroczna edycja Theatrum Musicum to aż 70 wydarzeń, 8 tytułów operowych, liczne koncerty oraz projekty społeczne. To niezwykle ambitne przedsięwzięcie pokazuje, że można się zjednoczyć pod jedną ideą i wspólnie organizować tak duże artystyczne przedsięwzięcie – powiedział Jan Tomasz Adamus, Dyrektor Capelli Cracoviensis.

Jak zaznaczył Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta przedsięwzięcie to jest dowodem, że udaje się doprowadzić do synergii działań różnych instytucji, które łączy wspólny mianownik, jakim jest dobra muzyka dla możliwie najszerszego audytorium. – Bardzo się cieszymy, że mamy lidera w osobie Jana Tomasza Adamusa, który ma trudną misję do zrealizowania, czyli ujęcie tak trudnego przedsięwzięcia w całość. Dziękuję instytucjom województwa małopolskiego za udział w tym projekcie.

Letni festiwal, który potrwa od czerwca do września będący jedną z największych scen muzyki klasycznej w Europie obfituje w wspaniałe koncerty grane w nietypowych miejscach. Będą to m. in. Dworek Białoprądnicki, Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, Dziedziniec Arkadowy na Wawelu, Most Dębnicki, Muzeum Inżynierii Miejskiej czy Cricoteka.

Ciekawą ofertę przygotowała Opera Krakowska. W wakacje będzie tam można obejrzeć najsłynniejsze opery świata: „Madama Butterfly”, „Toscę”, „Cyganerię” czy „Trubadura”, a na Dziedzińcu Arkadowym Wawelu odbędą się koncerty, podczas których wysłuchamy koncertu „Fortepian na cztery ręce” w wykonaniu Tamary Granat i Adriana Kredy czy przeboje operowe, operetkowe i musicalowe w ramach projektu „Wawel o zmierzchu”.

Wydarzeniami towarzyszącymi festiwalu Theatrum Musicum są: wystawa zbiorów Pruskiej Biblioteki Państwowej (Berlinki) znajdujące się w Bibliotece Jagiellońskiej, gdzie można zobaczyć liczne manuskrypty i cenne autografy, m. in. autorskie rękopisy Ludwiga van Beethovena (będą pokazane 26 sierpnia w Sali wystawowej); kolekcja instrumentów z Galerii Rzemiosła Artystycznego eksponowana w gmachu głównym Muzeum Narodowego przy al. 3 maja (można zwiedzać codziennie w godzinach 10:00 – 18:00); Letnia Akademia Muzyczna, czyli kursy, których zwieńczeniem będzie seria recitali. W trakcie ich trwania adepci będą mogli zaprezentować wypracowane umiejętności. Koncerty odbędą się w dniach 22-28 sierpnia.

W Krakowie, mieście sztuki, festiwale rozpoczynają się lub kończą każdego dnia. Wartościowe przedsięwzięcia giną w mnogości plakatów na słupach ogłoszeniowych. Żeby festiwal był festiwalem, musi rozmiarami przekroczyć określoną masę krytyczną. Dlatego z inicjatywy Capelli Cracoviensis krakowskie instytucje muzyczne stworzyły wspólnie jedną z największych scen muzyki klasycznej w Europie. Theatrum Musicum to spektakularny, wspólny sukces władz Krakowa, Małopolski oraz wszystkich partnerów projektu. To jedna z najcenniejszych inicjatyw organizacyjnych w historii życia kulturalnego w Polsce – projekt oryginalny i innowacyjny, czyli wykorzystujący budowany przez lata potencjał środowiska artystycznego.

Theatrum Musicum Kraków 2016 - program [pdf]

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-05-19
Data aktualizacji: 2016-06-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź