Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znana wystawa zagości w Krakowie

Już od 4 sierpnia na Placu Wolnica w Krakowie prezentowana będzie niecodzienna wystawa plenerowa zatytułowana „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989”. Ekspozycja przygotowana przez historyków Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność ukazuje skomplikowany proces wyzwalania się części Europy spod komunistycznej dyktatury.

Wystawa prezentowana do tej pory w Berlinie, Brukseli, Warszawie, Budapeszcie, Wiedniu, Bratysławie i Bukareszcie pokaże różne sposoby ograniczania swobód obywatelskich w dawnym bloku komunistycznym i próby walki o ich odzyskanie. Szczególne miejsce poświęcono tutaj temu co łączy i dzieli pamięć społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej o wydarzeniach, które poprzedziły upadek komunizmu w Europie.

- Idea wystawy wyrosła z przekonania, że refleksja nad przemianami 1989 roku w poszczególnych krajach staje się pełniejsza i głębsza, gdy dostrzega się ogólnoeuropejski kontekst tych wydarzeń. Naszym celem jest przede wszystkim przypomnienie procesów, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w tej części Europy – tłumaczy prof. Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Treść ekspozycji układa się w opowieść o różnych obliczach wolności. Poszczególne części poświęcone zostały m.in. wolności słowa i wypowiedzi, wolności religii i wyznania czy wolności gospodarczej.

- Geometryczny układ brył wpisywać się będzie w krajobraz miejskich placów i arterii oraz pozwoli na wydzielenie w przestrzeni miejskiej sfery spotkania z historią. Zdjęcia archiwalne oraz teksty zostały umieszczone na podświetlanych kubikach, co pozwala na zwiedzanie wystawy także po zmroku – podkreśla Mirosław Nizio, autor koncepcji architektonicznej.

Prezentacja wystawy w Krakowie potrwa do 20 sierpnia. Wraz z europejskim tournée wystawy uruchomiona została także jej wirtualna wersja, dostępna dla internautów pod adresem: www.1989.enrs.eu/exhibition.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry oraz Rumunia. Status obserwatora mają Austria, Łotwa, Czechy i Albania.

www.enrs.eu

www.facebook.com/enrs.eu

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-06-22
Data aktualizacji: 2016-06-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź