Tetraptyk malarski Czesława Dźwigaja można już oglądać w Barbakanie
W czwartek, 7 lipca odbył się wernisaż wystawy „Continuum. Czesław Dźwigaj. Tetraptyk malarski". Ta wyjątkowa wystawa prezentowana jest w równie wyjątkowym miejscu – w Barbakanie. W wernisażu wziął udział Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa. Wystawa będzie czynna do 25 sierpnia.
Monumentalne płótna: „Sekret życia”, „Adoracja demona”, „Pokuta cieni” oraz „Dotyk pełni” składają się na tetraptyk malarski – na swoistą artystyczną refleksję nad ludzką kondycją, miejscem człowieka w czasie, nad śmiercią oraz kontynuacją życia.
- Tej wystawy nie ma – czy też raczej nie było dotąd w oficjalnym letnim programie kulturalnym Krakowa. Ta wystawa jest niespodzianką, którą przygotowaliśmy dla mieszkańców, turystów i pielgrzymów wspólnie z Muzeum Historycznym - gospodarzem Barbakanu – dzięki uprzejmości profesora Czesława Dźwigaja. Ostatnio byłem pytany - podobnie zresztą jak dyrektor Niezabitowski czy miasto przygotuje coś specjalnego na ŚDM. I choć takich specjalnych inicjatyw nie brakuje – bo jak inaczej nazwać udostępnienie nieodpłatnie szerokiej publiczności wszystkich oddziałów muzeum – pomyśleliśmy, że rzeczywiście byłoby miło, gdyby udało się przygotować coś na deser. No i tak oto mamy inaugurowaną dziś wystawę w Barbakanie – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.
OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA
Ekspozycja wychodzi ze swoim przesłaniem daleko poza granice jakiejkolwiek konkretnej, określonej religii, a może nawet jeszcze dalej – poza religijny krąg. Jej autor dotyka spraw zasadniczych, wartości uniwersalnych pozostających w kręgu zainteresowania humanistyki, stawia pytania, na które odpowiedzi szukają od wieków zarówno filozofowie jak i religie świata.
Czesław Dźwigaj jest profesorem zwyczajnym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie prowadzi Pracownię Rzeźby w Ceramice. Jest również kierownikiem Katedry Sztuki na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberok (Słowacja), a także profesorem wizytującym na kilku uczelniach w Europie. W latach 1994–2011 był wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. W dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt pomników zrealizowanych na wszystkich kontynentach świata, około 600 medali, ponad 50 spiżowych wrót, a także szereg całościowych wnętrz sakralnych, polichromii i witraży. Wiele jego prac znajduje się w zbiorach muzealnych w Polsce i poza granicami kraju oraz w prywatnych kolekcjach koneserów sztuki.