Pierścień „regałów z kulturą” opasał Kraków!
W kilkunastu krakowskich szpitalach i ośrodkach pomocy społecznej stanęły nowiutkie regały uginające się od nowości wydawniczych sześciu krakowskich oficyn. To akcja „Regał z kulturą”, realizowana w ramach cyklu Drugie Życie Książki przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Piękne wydanie „Przygód Kubusia Puchatka, Dlaczego oczy kota świecą w nocy?” i poradniki dla mam w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym i Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym na ul. Ujastek, reportaże Maxa Cegielskiego w bibliotece Szpitala im. dr Babińskiego, najnowsze kryminały wydawnictw Insignis i Sine Qua Non w Punktach Aktywności Lokalnej i świetlicach Stowarzyszenia „Siemacha”… łącznie 1700 książek w 17 miejscach! Akcja „Regał z kulturą” dowodzi, że książka jest najlepszym lekarstwem na chorobę i zajęciem, dzięki któremu poznajemy i otwieramy się na świat.
- Regał stoi w holu jednego z oddziałów dla dzieci starszych. Korzystają z niego pacjenci, rodzice oraz personel, który także przynosi do regału przeczytane książki z domu – mówi Aleksandra Rumińska z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.
- Naszym najważniejszym założeniem było inicjowanie czytelniczych pasji w miejscach szczególnie wrażliwych społecznie, także tych położonych poza tradycyjnie tętniącym życiem kulturalnym centrum Krakowa; miejscach, w których kontakt z lekturą jest często pierwszą i najprostszą formą wprowadzenia w fascynujący świat kultury, rozrywką, która daje siły do walki z chorobą i osamotnieniem – dodaje Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Akcja wpisuje się w strategię edukacji literackiej wpisaną w realizowany przez Miasto i Krakowskie Biuro Festiwalowe Program Kraków Miasto Literatury UNESCO. W jej ramach, oprócz utworzenia rozbudowanej sieci regałów DŻK, planowane są animacje czytelnicze – warsztaty filmowe oraz wydarzenie specjalne – czytanie bajek w wykonaniu gościa-niespodzianki. Szczegóły wkrótce!
W akcji „Regał z kulturą” biorą udział:
- Szpital Zakonu Bonifratrów im. Jana Grandego w Krakowie (ul. Trynitarska 11)
- Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika (ul. Strzelecka 2)
- Uniwersytecki Szpital Dziecięcy (ul. Wielicka 265)
- Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SPZOZ (os. Na Skarpie 66)
- Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Babińskiego (ul. Babińskiego 29)
- Szpital Ginekologiczno-Położniczy UJASTEK (ul. Ujastek 3)
- Zakład Karny Kraków-Nowa Huta (ul. Spławy 2)
- Specjalistyczna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza (ul. Parkowa 12)
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (ul. Józefińska 14)
- Stowarzyszenie SIEMACHA (ul. Długa 42)
Książki na regały zapewniły wydawnictwa:
- Insignis
- Karakter
- Sine Qua Non
- WAM
- Wydawnictwo Literackie
- Znak
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”.