Komunikat archiwalny

Festiwal KultUro, czyli łamanie urologicznego tabu

Urologia, profilaktyka, muzyka i sztuka – tak w skrócie można opisać Festiwal KultUro, wydarzenie, które dzięki swojej nietypowej formule pozwala zerwać z negatywnym stereotypem, jaki ciąży nad wykrywaniem i leczeniem chorób urologicznych. 30 września i 1 października w Krakowie odbywa się druga edycja Festiwalu, który skutecznie promuje profilaktykę i przełamuje strach przed badaniami.

Festiwal KultUro, czyli łamanie urologicznego tabu
Fot. materiały prasowe

- To już druga edycja festiwalu, jego przesłanie pozostaje jednak takie samo, jak w roku ubiegłym: na skutek podejścia Polaków do chorób oraz fatalnego systemu ochrony zdrowia w naszym kraju zaniedbywana jest kwestia prewencji i profilaktyki. Z tego powodu Polska jest na szarym końcu statystyk dotyczących wykrywalności raka prostaty. Dlatego festiwal ma dwa wymiary: artystyczny i społeczny. Chcielibyśmy, aby podczas tego wyjątkowego wydarzenia mieszkańcy Krakowa usłyszeli i przyjęli ideę profilaktyki chorób i wczesnego ich wykrywania – powiedział Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta Andrzej Kulig.

W tym roku Międzynarodowy Tydzień Urologii zakończy się w Krakowie. Stolicę Małopolski odwiedzą czołowi specjaliści z całej Europy, którzy spotkają się, by rozmawiać o najnowszych trendach w dziedzinie urologii, dzielić się swoją wiedzą z pacjentami i wspierać pogłębioną dyskusję o profilaktyce. Wszystko za sprawą pomysłodawcy wydarzenia, profesora Piotra Chłosty – światowej sławy urologa, prezesa Polskiego Towarzystwa Urologicznego, kierownika Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz członka zespołu EndoPower – ostro brzmiącej grupy rockowej, w której skład wchodzi trzech profesorów urologii i dwóch profesjonalnych muzyków. Profesor Chłosta postanowił przybliżać tematykę profilaktyki prozdrowotnej wychodząc poza schemat konferencji naukowych, odwołując się do nowych środków ekspresji – muzyki i sztuki. Założeniem festiwalu jest łamanie tabu w mówieniu na temat chorób układu moczowego oraz zaproszenie środowiska do pogłębionej dyskusji o profilaktyce.

Pierwsza edycja KultUro odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Połączenie akcji profilaktycznej z koncertem rockowym, promocją stowarzyszeń pacjentów i wystawą plastyczną odbiło się szerokim echem nie tylko w środowisku medycznym. Zainteresowanie tak nietypową formą dyskusji o problemach chorób układu moczowego przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Profesor Chłosta zdecydował się kontynuować to przedsięwzięcie w poszerzonej formule.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się 30 września i 1 października, została poprzedzona kampanią profilaktyczną pod hasłem #prawdziwyprzyjaciel, której celem jest podkreślenie, że urologa nie należy się obawiać, przeciwnie – na jego pomoc można liczyć w sytuacjach zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

Wydarzenie podzielono na kilka bloków tematycznych. Pierwszy dzień Festiwalu (30 września) skierowany był głównie do środowiska medycznego. W ramach sekcji „Nauka i technologia” zaplanowano XIII Spotkanie Sekcji Adeptów Urologii, debaty ekspertów z udziałem m.in. prof. Louisa Denis i prof. Hendrika Van Poppela oraz czołówki polskich specjalistów. Ważnym punktem było również posiedzenie czterech towarzystw naukowych: Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Urologicznego – w celu wypracowania wspólnej strategii na rzecz pacjentów z problemem nietrzymania moczu.

W trosce o zdrowie pacjentów 1 października, zorganizowano całodniowe konsultacje medyczne w Klinice Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W ramach Dnia Otwartego Kliniki z bezpłatnych porad może skorzystać nawet kilkaset osób. Równolegle w Międzynarodowym Centrum Kultury będzie się Sesja Pacjencka, której celem jest wspieranie dialogu między lekarzami a pacjentami. Program wydarzenia obejmuje również obchody European Prostate Cancer Awareness Day, zorganizowane przez stowarzyszenie Europa Uomo, zrzeszające najlepszych specjalistów z 23 krajów Europy, zwieńczone otwarciem Europa Uomo Hub – jedynej zamiejscowej siedziby stowarzyszenia.

Na zakończenie, czyli wielki finał drugiej edycji Festiwalu, wyjątkowy koncert pt. „EndoPower i Przyjaciele” połączony z wystawą rysunków polskich satyryków oraz „Studium ciała” autorstwa dr. Tomasza Wiatra, urologa i rysownika. Na scenie Muzeum Inżynierii Miejskiej wystąpią: EndoPower, Janusz Grzywacz, Frei Warschu i Kurtyna Siemiradzkiego.

Zapraszamy do udziału w Festiwalu i dzielenia się informacjami o nim w mediach społecznościowych.

Szczegółowe informacje oraz aktualności znajdują się na stronie www.festiwalkulturo.pl.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: MACIEJ GRZYB
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także