Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Maria Skłodowska-Curie” walczy o Złotą Żabę

12 listopada w Bydgoszczy wystartuje 24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE. Najważniejszym punktem wydarzenia jest Konkurs Główny. W tym roku o Złotą Żabę powalczy 13. filmów ze świata, w tym nasza koprodukcja – historia polskiej noblistki, film w reż. Marie Noëlle pt. „Maria Skłodowska-Curie'' ze zdjęciami Michała Englerta.

Fot. materiały prasowe / KBF

„Maria Skłodowska-Curie” to historia niezwykłej kobiety, która opuszcza ojczyznę i wyjeżdża do Francji, by rozpocząć karierę naukową, przy tym niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta intryg, romansów, sztuki i odkryć, które zmieniały świat. W roli tytułowej występuje Karolina Gruszka. Partnerują jej znakomici polscy aktorzy, m.in. Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii.

Dramat kostiumowy „Maria Skłodowska-Curie” to międzynarodowa koprodukcja (Polska/Niemcy/Francja/Belgia) oraz laureat 7. edycji Konkursu na Wspieranie Produkcji Filmowej organizowanego przez Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie. Uroczysta premiera obrazu miała miejsce podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, w elitarnej sekcji „Światowe Kino Współczesne”. Na ekrany polskich kin film wejdzie w lutym 2017 roku.

W Bydgoszczy o Złotą Żabę na 24. CAMERIMAGE powalczy 13. światowych produkcji. W Konkursie Głównym obok filmu Marie Noëlle „Maria Skłodowska-Curie”, znalazła się inna rodzima produkcja, ostatni obraz Andrzeja Wajdy „Powidoki”. Pełna lista nominowanych dostępna jest tutaj.

Konkurs Główny o nagrodę Złotej Żaby to najważniejszy punkt festiwalu od początku jego istnienia czyli od pierwszej edycji imprezy w 1993 roku. Jego ideą jest prezentacja filmów fabularnych, w których obraz spełnia szczególną rolę w opowiadaniu historii. Wizualna wartość tych filmów wynika z kreatywnej współpracy reżysera i autora zdjęć oraz niezwykłej wrażliwości twórcy obrazu. Konkurs zwraca uwagę na ogromny wkład autora zdjęć w dzieło filmowe. Wyboru autorów najlepszych zdjęć filmowych dokonuje międzynarodowe Jury.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Poza Konkursem Głównym, i innymi cenionymi w branży konkursami, wydarzenie to obejmuje także pokazy specjalne, premiery, przeglądy kina i retrospektywy oraz spotkania. CAMERIMAGE to także znakomite forum nie tylko dla prezentacji, ale i dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej. Więcej o CAMERIMAGE tutaj.

Producentem filmu „Maria Skłodowska-Curie” jest Pokromski-Studio - firma, która na swoim koncie ma europejskie koprodukcje, m.in. polsko-niemiecki projekt „Zimowy ojciec” (2011). Koproducentami są: P’Artisan Filmproduktion (Niemcy) i Sepia Production (Francja). Film nakręcono w Łodzi, Krakowie, Łebie (Polska), Paryżu (Francja), Brukseli (Belgia) i Monachium (Niemcy). Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Regionalny Fundusz Filmowy z Krakowa: KBF – Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi. Krakow Film Commission wsparło produkcję filmu.

„Maria Skłodowska-Curie” w kinach w lutym 2017 roku.

Gatunek: dramat kostiumowy
Produkcja: Polska/Niemcy/Francja/Belgia 2015
Reżyseria: Marie Noëlle („Ludwik Szalony”, „Żona anarchisty”, „Trudna miłość”, „Obsession”)
Scenariusz: Marie Noëlle, Andrea Stoll
Zdjęcia: Michał Englert („body/ciało”, „Pani z przedszkola”, „Nieulotne”)
Produkcja: Marie Noëlle, Mikołaj Pokromski, Ralf Ziemmermann („Zimowy ojciec”)
Koprodukcja: P’Artisan Filmproduktion (Niemcy), Sepia Prodiction (Francja)
Obsada: Karolina Gruszka („Pani z przedszkola”, „Żywie Biełaruś!”, „Inland Empire”), Daniel Olbrychski („Salt”, „Sęp”), Izabela Kuna („Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Biegnij, chłopcze, biegnij”), Piotr Głowacki („Listy do M. 2”, „Bogowie”, „Disco Polo”), André Wilms („Człowiek z Hawru”), Charles Berling („Marsz pingwinów”, „Miłość po francusku”), Sabin Tambrea („Ludwig Szalony”), Samuel Finzi („Flemming”)
Dystrybutorem światowym filmu jest Film Boutique (m.in. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy). Na polskie ekrany „Marię Skłodowską-Curie” wprowadzi Kino Świat.

Więcej o Krakow Film Commission na www.film-commission.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-10-26
Data aktualizacji: 2016-10-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź