Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Start do kariery pod żaglami

10 miast, 1000 dzieci i 8000 godzin zajęć – to ogólnopolski program Energa Sailing 2016 w liczbach. We wtorek 22 listopada w magistracie odbyła się konferencja podsumowująca IV edycję programu w Krakowie. W szkoleniu żeglarskim w klasie Optimist w naszym mieście wzięło udział 130 dzieci. Zajęcia odbywały się w krakowskich szkołach podstawowych oraz w Klubie Żeglarskim Horn Kraków, znajdującym się na Zalewie Bagry.

Dla najmłodszych żeglarzy zorganizowano zajęcia teoretyczne oraz dużo ćwiczeń na wodzie. Swój wkład w żeglarską edukację najmłodszych mieli patroni regionalni programu: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, olimpijczycy z Rio de Janeiro. Mistrzowie, ścigający się na międzynarodowych zawodach, są świadomi, że podejściem do treningów, wynikami sportowymi, jak i swoją postawą inspirują następców. W tym (olimpijskim dla nich) roku udało się przeznaczyć trzy dni na spotkania z najmłodszymi w naszym regionie.

Oferta Energa Sailing Optimist adresowana była do chłopców i dziewczynek w wieku 7-9 lat (roczniki: 2007-2009). Do zajęć w Krakowie – podobnie jak w innych miastach – przystąpiła setka dzieci. Rekrutacja była realizowana dwutorowo. Połowa dzieci została wybrana w wyniku naboru indywidualnego. Drugą grupę stanowiły klasy ze szkół podstawowych, które zgłosiły chęć udziału w projekcie. W obu przypadkach kryteriami wyboru były wiek oraz brak doświadczenia żeglarskiego. Całoroczny cykl bezpłatnych szkoleń i zajęć na wodzie, do którego dane dziecko może być zakwalifikowane tylko raz, jest dobrym startem do dalszej kariery pod żaglami.

Wszystkie małopolskie zajęcia z dziećmi, ponad 600 godzin (jeden raz w tygodniu) na lądzie i na wodzie, odbywały się na terenie przystani żeglarskiej HORN Kraków, posiadającej odpowiednie zaplecze sprzętowe i doświadczoną w pracy z najmłodszymi kadrę instruktorów.

Wszystko to przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Grupy Energa, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Urząd Miasta Krakowa objął przedsięwzięcie patronatem i wspierał program działaniami medialnymi.

W marcu i kwietniu odbywały się warsztaty, gry i zabawy terenowe, zajęcia świetlicowe i w miarę możliwości żeglowanie, co pomagało w sposób przystępny poznać „optimistyczne” żeglarstwo. W kolejnych miesiącach były to zajęcia praktyczne na wodzie. Zajęcia żeglarskie odbywały się do połowy października, z przerwą wakacyjną, podczas których wybrane dzieci brały udział w żeglarskich półkoloniach.

Szansę na poznanie tego sportu i połknięcie żeglarskiego bakcyla Energa Sailing stwarza jednak  dużo szerszemu gronu. Program zakończy się w listopadzie otwartymi lekcjami w szkołach podstawowych w całym kraju, które aktualnie trwają w Krakowie i innych miastach. Bierze w nich udział około 25 tys.  dzieci. W dotychczasowych edycjach w otwartych lekcjach uczestniczyło blisko 20 tys. dzieci.

Każdy uczestnik programu w tym roku przeżeglował średnio 70 godzin, ponadto brał udział w pięciu imprezach zorganizowanych:

  • Żeglarskim Dniu Dziecka,
  • Dwudniowym zgrupowaniu na przystani Klubu Żeglarskiego Horn Kraków,
  • Święcie Dzielnicy XIII,
  • Narodowym Dniu Sportu na Hornie – 1.10.2016,
  • Oficjalnym Zakończeniu Programu Energa Sailing.

Oprócz tego 10-dniowe półkolonie dla czterdziestki dzieci trwały dla każdego uczestnika 90 godzin, z tego na wodzie wypływali 40. Do sportowego żeglowania
w późniejszym okresie z każdym rokiem garnie się coraz większa grupa absolwentów. Dobrym przykładem jest wbsolwent programu ES – Igor Wierzbowski (ur. 2007), który został w tym roku wicemistrzem Polski do lat 9 w klasie Optimist – w drugim roku żeglowania. W regatach startowało 120 Optimistów. W każdych regatach, w których startował – stawał na podium w swojej kategorii.

 

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-11-28
Data aktualizacji: 2016-11-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź