Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Cztery pory roku” Vivaldiego zabrzmią dziś w Krakowie!

Koncert „Cztery pory roku Vivaldiego” odbędzie się dziś o godzinie 19:30 w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Solistami będą Roby Lakatos, światowej sławy węgierski skrzypek i Wiktor Modrzejewski, student Universität für Musik und darstellende Kunst Graz. Muzykom towarzyszyć będzie Vivaldi Orkiestra pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego. Koncert jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)”, która trwa do 22 stycznia 2017 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie. 

W koncercie usłyszmy „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, gdzie soliści, skrzypkowie wykonają po dwie pory roku. Koncert jest doskonałą okazją do zapoznania się ze współczesną interpretacją utworu, zabarwioną specyficznym cygańskim charakterem gry węgierskich muzyków. Niezwykłość tego nagrania jest rezultatem bardzo osobistej wizji przedstawionej przez Roby Lakatosa, który do partii solowych wprowadza elementy improwizacji. Pomagają mu w tym trzej węgierscy muzycy: Jeno Isztvan Lisztes (cymbały), Kálmán Cséki Jr. (fortepian), Laszlo Lisztes (kontrabas). Dodatkowym czynnikiem, który nadaje temu wykonaniu nowy wyraz jest użycie w miejsce klawesynu cymbałów.

Koncert jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)”, która trwa do 22 stycznia 2017 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wstęp na koncert z zaproszeniami.

Informacja o zaproszeniach:

Telefon: 12 433 54 44

Strona: www.mnk.pl i godzinę przed koncertem.

 

Organizatorzy koncertu:

Akademia Muzyczna w Krakowie

Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie

Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie

Patronat honorowy:

Józef Pilch Wojewoda Małopolski

Ireneusz Raś – Poseł na Sejm RP

Adrienne Körmendi Konsul Generalny Węgier w Krakowie

Partnerstwo Miasta Krakowa

_________________________________________________________________________________________________________________

"Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego to cykl czterech koncertów skrzypcowych będących doskonałym przykładem muzyki ilustracyjnej.

W roku 2015 Roby Lakatos, genialny węgierski wirtuoz skrzypiec pochodzenia cygańskiego, dokonał nagrania „Czterech pór roku” A. Vivaldiego, jednej z najbardziej popularnych kompozycji z kanonu muzyki klasycznej. Niezwykłość tego nagrania jest rezultatem bardzo osobistej wizji tego utworu przedstawionej przez Roby Lakatosa, który do partii solowych wprowadza elementy improwizacji, a także olśniewa wykorzystywanym po mistrzowsku bogatym arsenałem środków wyrazu oraz niezwykłych umiejętności technicznych. Dodatkowym elementem, który nadaje temu wykonaniu nowy wyraz jest użycie w miejsce klawesynu cymbałów, co pozwala zróżnicować dynamikę wykonania. Partię klawesynową realizuje w ten sposób wirtuoz tego instrumentu Jenő Lisztes. Taką właśnie propozycję odczytania utworu Vivaldiego Roby Lakatos zaprezentuje w Krakowie z towarzyszeniem orkiestry kameralnej Vivaldi Orkiestra pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego – rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Do współpracy w wykonaniu tego dzieła Roby Lakatos zaprosił młodego, bardzo utalentowanego skrzypka z Krakowa Wiktora Modrzejewskiego, który wykona dwie z czterech części utworu.

 

ROBY LAKATOS – skrzypce (solista w koncercie)

Urodził się w legendarnej węgierskiej dynastii skrzypków zapoczątkowanej przez Janosa Bihariego zwanego "cygańskim Paganinim", który cieszył się dużym uznaniem na dworze Habsburgów i w 1814 r. grał na Kongresie Wiedeńskim. Roby w wieku 9 lat rozpoczął karierę jako pierwszy skrzypek w cygańskim zespole. W roku 1984 ukończył Budapeszteńskie Konserwatorium im. Béli Bartóka z pierwszą nagrodą w klasie skrzypiec. Od tamtej pory koncertował w najsłynniejszych salach świata i współpracował z najlepszymi, m.in. z Maximem Vengerovem, Stéphanem Grappellim czy Marthą Argerich, zawsze jednak pamięta o swoich korzeniach, po mistrzowsku łąc ząc utwory klasyczne czy jazz z muzyką węgierskich Romów. Roby Lakatos to nie tylko ceniony instrumentalista, ale również kompozytor i aranżer. Z równą swobodą gra muzykę klasyczną, jazz i swoją rodzimą muzykę. Jest unikalnym muzykiem, który wymyka się wszelkim próbom zaszufladkowania. Mówi się o nim cygański skrzypek, "diabelski skrzypek", wirtuoz muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, kompozytor i aranżer, mistrz XIXwiecznej muzyki i każde z tych określeń jest w pełni zasłużone. Jest to muzyk uniwersalny, którego siła interpretatora wywodzi się z jego doświadczeń improwizatora i kompozytora. Jego klasyczne aranżacje wzmocnione są energią węgierskiej muzyki cygańskiej, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla dorobku wielkich kompozytorów. Koncertował w największych salach Europy, Azji i Ameryki. Znają go wszystkie najbardziej prestiżowe sale koncertowe na trzech kontynentach.

 

WIKTOR MODRZEJEWSKI – skrzypce (solista w koncercie)

Student Universität für Musik und darstellende Kunst Graz w klasie skrzypiec. Studiował w klasie znakomitego pedagoga i wirtuoza Prof. Yaira Klessa (Izrael) oraz w klasie koncertmistrzyni Volksoper Wien Prof. Vesna Stankowic-Moffat (Serbia/Austria). W 2012 roku otrzymał dyplom ukończenia PSM II stp. im. M. Karłowicza w Krakowie w klasie skrzypiec prof. zw. Tadeusza Gadziny – prowadzącego mistrzowską klasę skrzypiec w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, prymariusza słynnego Kwartetu Wilanów. Jest laureatem licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Uczestniczył w lekcjach mistrzowskich w klasie skrzypiec u następujących profesorów: Jadwigi Kaliszewskiej, Wiesławy Kwaśny, Marcina Baranowskiego, Bartosza Bryły, Zakhara Brona (Akademia Muzyczna w Zurichu i Madrycie), Yair Kless (Akademia Muzyczna w Graz i Manchesterze), Ivry Gitlis (Izrael). Wiktor Modrzejewski jest stypendystą: X edycji Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich (2006), Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso (2007, 2015), Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2010), oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2011/12). W 2010 r. otrzymał nagrodę Stuart Holland Memorial Award podczas kursu „Morningside Music Bridge” w Calgary (Kanada).

plakat vivaldi

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-12-29
Data aktualizacji: 2016-12-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź