Komunikat archiwalny

Religijność w getcie krakowskim – zapraszamy na spacer

Apteka pod Orłem – filia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zaprasza na spacer miejski pt. „Religijność w getcie krakowskim” z cyklu Muzeum bez granic. Spacer odbędzie się w sobotę, 18 lutego. Zbiórka o godz. 12.00 przed Apteką pod Orłem (pl. Bohaterów Getta 18).

Religijność w getcie krakowskim – zapraszamy na spacer
Fot. Magiczny Kraków

Pomimo prześladowań i terroru ludność żydowska Krakowa w czasie okupacji niemieckiej nie zaprzestała praktyk religijnych. W różny sposób radzono sobie z ograniczeniami wprowadzanymi przez władze niemieckie. Na terenie getta krakowskiego przez pewien czas funkcjonowały domy modlitwy i sztyble, w których odprawiano zbiorowe modły i obchodzono święta żydowskie. Uroczystości religijne odbywały się również w placówkach, które na co dzień pełniły inną funkcję.

W trakcie spaceru uczestnicy poznają najważniejsze instytucje związane z żydowskim życiem religijnym z czasu istnienia getta krakowskiego. Omówione zostaną różne sposoby kultywowania obrządków religijnych i przestrzegania judaistycznego prawa w warunkach okupacyjnych, a także los bóżnic i żydowskich domów modlitwy znajdujących się na tym terenie i poza jego granicami.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także