Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ciepła woda z miejskiej sieci dla Nowego Kurdwanowa

Mieszkańcy budynków SM Kurdwanów Nowy już niedługo pozbędą się piecyków gazowych. Skorzystają z wody podgrzewanej ciepłem z miejskiej sieci cieplnej. W piątek, 17 lutego, strony podpisały kompleksową umowę, która zostanie zrealizowana w ciągu najbliższych lat.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Efektem współpracy Spółdzielni Mieszkaniowej Kurdwanów Nowy, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i EDF Polska oddział nr 1 w Krakowie, będzie centralna ciepła woda w 3508 mieszkaniach, z której skorzysta 7717 nowych użytkowników. Prace inwestycyjne zakończą się w 2022 roku.

Program ciepłej wody użytkowej cieszy się rosnącym zainteresowaniem spółdzielni mieszkaniowych, ponieważ mają one możliwość skorzystania z dofinansowania oferowanego przez producentów i dystrybutora energii cieplnej. Obecnie ciepłą wodę do swoich budynków wprowadza 10 krakowskich spółdzielni mieszkaniowych. W dwóch kolejnych wszystkie prace zostały już zakończone. Od początku programu, tj. od 2004 roku, ciepła woda użytkowa pojawiła się w prawie 22 tys. mieszkań znajdujących się w 339 budynkach.

Program skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców budynków wykonanych kilkadziesiąt lat temu, zmuszonych do korzystania z piecyków gazowych. Zakłada współpracę między Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej SA w Krakowie, EDF Polska SA oddział nr 1 w Krakowie, CEZ Skawina SA i instytucjami zainteresowanymi zmianą systemu podgrzewania wody.

Atutami ciepłej wody wytwarzanej centralnie są bezpieczeństwo, komfort i niezawodność. Z bezpieczeństwem wiąże się wyeliminowanie zagrożenia wynikającego z niedrożności przewodów kominowych i spalinowych, nieszczelności instalacji gazowych oraz niesprawności samych piecyków. To również brak ewentualnych źródeł zagrożenia, ponieważ w mieszkaniu nie ma jakichkolwiek urządzeń do podgrzewania wody, tę bowiem funkcję przejmuje w całości węzeł cieplny w budynku. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania zyskuje się lepszą jakość powietrza w mieszkaniu. Tlen nie jest zużywany do podtrzymywania procesu spalania, nie ma też źródła emisji trujących spalin, w tym szczególnie niebezpiecznego tlenku węgla, co nie jest obojętne dla zdrowia.

Na komfort składa się łatwość obsługi, ponieważ otrzymuje się gotowy do użycia produkt w postaci ciepłej wody wprost do łazienki i kuchni. Nie występuje również konieczność dbania o konserwację, regulację i ewentualne naprawy, gdyż wszelkie prace przejmuje dostawca energii cieplnej. Niezawodność jest skutkiem rozwoju infrastruktury ciepłowniczej oraz posiadania nowoczesnego systemu dystrybucji ciepła. Miejska sieć dzięki zastosowaniu tzw. układu pierścieniowego pozwala na nieprzerwaną dostawę ciepła do odbiorców przez cały rok.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-02-17
Data aktualizacji: 2017-02-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź