Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Transgresja, erotyzm, wyzwolenie – trzecie spotkanie z cyklu „Sztuka myślenia”

Stanisławowi Wyspiańskiemu, patronującemu cyklowi „Sztuka myślenia”, szczególnie bliska była idea wyzwolenia. Nie było dla niego jedynie kwestią zmiany społecznej czy, tym bardziej, politycznej. Dla Wyspiańskiego, radykalnego i bezkompromisowego artysty, wyzwolenie były przede wszystkim aktem twórczej, z natury swej indywidualnej, transgresji. Tropem tego właśnie wątku wyzwolenia podąży dyskusja na spotkaniu „Sztuka myślenia”, w którym wezmą udział prof. Krzysztof Matuszewski, jako zaproszony gość i prof. Piotr Augustyniak, gospodarz cyklu. Wydarzenie już dziś o godz. 20 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Głównym punktem spotkania będzie wykład prof. Krzysztofa Matuszewskiego, poświęcony potrzebie i funkcji transgresji tak w życiu społecznym, jak i w prywatnym. Czy jest miejsce na transgresję w życiu współczesnych Polaków? Szczególną uwagę organizatorzy zwrócą na związki łączące transgresję z erotyzmem, a ze strony prof. Augustyniaka możemy liczyć na „performatywny seans spirytystyczny”, w trakcie którego spróbuje on porozmawiać o transgresji z duchem Fryderyka Nietzschego. Po spotkaniu odbędzie się dyskusja. 

Krzysztof Matuszewski – filozof, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, wybitny znawca współczesnej filozofii francuskiej, autor książek "Wśród demonów i pozorów. Monomania Pierre’a Klossowskiego" (1995), "Sade. Msza okrucieństwa" (2008), "Georges Bataille – inwokacje zatraty" (2012) oraz licznych przekładów z języka francuskiego (książek Bataille’a, Foucaulta, Deleuze’a, Klossowskiego, Vuarneta).

Piotr Augustyniak – filozof i eseista, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, gospodarz cyklu „Sztuka myślenia”, znawca filozofii i mistyki niemieckiej, autor krytycznych analiz polskiej tożsamości. Wydał m.in. książki: "Inna Boskość" (2009), "Istnienie jest Bogiem, ja jest grzechem" (2013), "Homo polacus" (2015) i "Aporetyczna nieśmiertelność" (2016). Z języka staroniemieckiego przełożył traktat "Teologia niemiecka".

„Sztuka myślenia” to performatywny sojusz teatru i filozofii - sztuki i myślenia - który ma pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał. Chcemy razem przezwyciężać bezmyślność, która nas ideologizuje, zacietrzewia i wpędza w pychę. Irytuje nas bowiem i martwi, jak bardzo nasze życie społeczno-kulturalne zdominowane jest przez banał, plotkę, hejt, komentatorskie pustosłowie i pseudo-polityczną nawalankę. Pozostaniemy wobec tego bezbronni, dopóki sami nie zadbamy o higienę myślenia.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ STANKIEWICZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-03-18
Data aktualizacji: 2017-03-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź