Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kto zostanie Krakowskim Mistrzem Ortografii?

Mnóstwo trudnych słów i pułapek ortograficznych czeka na uczestników III Dyktanda Krakowskiego, które odbędzie się w sobotę, 25 marca, w Auditorium Maximum UJ. Początek wydarzenia o godzinie 10.00. W tym roku ortograficzne wyzwanie podejmie około pół tysiąca osób z całej Polski, a także z zagranicy. Po raz pierwszy, dzięki specjalnej transmisji, dyktando napiszą również internauci.

Dyktanda Krakowskie, które miały miejsce w ubiegłych latach, pokazały, że tego rodzaju inicjatywy budzą niezwykłe zainteresowanie wśród użytkowników języka. Przed rokiem uczestnicy dyktanda musieli poradzić sobie m.in. z pisownią wyrazów en face, chyży, Hyży, bażyny, dzierzba i urzet, ale również zastanowić się, czy razem lub osobno napisać wpółleżąc, w pół drogi i wpółspróchniałej.

Czego mogą spodziewać się uczestnicy tegorocznej edycji? Autorką tekstu jest ponownie dr hab. Mirosława Mycawka z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, która zapowiada, że nie zabraknie w nim krakowskich klimatów. Z racji, że jest to dyktando konkursowe, musi być trudne. Na piszących czeka więc dużo trudnych słów i pułapek ortograficznych. Aby je poprawnie napisać, konieczna będzie wyjątkowa koncentracja i dobre przygotowanie.

– Pisząc niepoprawnie, niechlujnie, zachowujemy się tak, jakbyśmy goszcząc kogoś, podawali mu kawę w niedomytej, wyszczerbionej filiżance. Zatem dbałość o poprawny zapis naszych wypowiedzi jest wyrazem troski nie tylko o nasz wizerunek, ale także o drugiego człowieka i o tworzenie dobrej aury wzajemnych relacji. Nigdy więc dość starań o poprawę i sprawdzanie naszej kompetencji w zakresie ortografii – mówi dr hab. Mirosława Mycawka.

Dla zwycięzców Dyktanda Krakowskiego przewidziane są atrakcyjne nagrody. Najlepszy uczestnik zostanie uhonorowany tytułem Krakowskiego Mistrza Ortografii. Dyktando po raz pierwszy będzie transmitowane w internecie, więc każdy ma szansę je napisać również z domu. Zobacz TUTAJ.

Sprawdzianowi ze znajomości poprawnej polszczyzny towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia. W holu Auditorium Maximum UJ zostanie pokazanych kilkanaście starodruków, które na co dzień przechowywane są w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej. Wśród prezentowanych dzieł znajdą się m.in. pochodzący z ok. 1440 roku traktat Jakuba Parkosza dotyczący polskiej ortografii, najstarsza polska wersja legendy o świętym Aleksym z połowy XV w., zapis „Bogurodzicy” oraz bardziej współczesne dokumenty ważne dla polskiej ortografii. Z kolei w auli pracownicy Wydziału Polonistyki UJ wygłoszą wykłady, podczas których odsłonią rąbek wiedzy na temat literatury i języka polskiego.

Organizatorami III Dyktanda Krakowskiego są Wydział Polonistyki UJ, Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia oraz Stowarzyszenie Polonistów. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-03-25
Data aktualizacji: 2017-03-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź