Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Weekend z książką. Krakowski Kiermasz Książki powraca!

Choć pąki na drzewach nie rozwinęły się jeszcze w liście, w Krakowie – Mieście Literatury UNESCO mamy już pierwsze oznaki literackiej wiosny! 22 i 23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na Placu Św. Marii Magdaleny odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki – kameralny targ, na którym swoją ofertę zaprezentują antykwariusze i bukiniści z Krakowa oraz regionu. Na uczestników czekają warsztaty, wykłady i pokazy introligatorskie, a także kawa i przekąski. Swoje atrakcje na najbardziej literacki weekend wiosny szykuje również pobliski Instytut Cervantesa, a także krakowskie i małopolskie księgarnie oraz biblioteki. Zapraszamy!

Fot. materiały prasowe/KBF

Krakowski Kiermasz Książki to cykliczna, plenerowa impreza. Promuje ideę drugiego obiegu literatury i przypomina, że dobra książka nie ma daty ważności. W tym roku zaplanowaliśmy aż cztery edycje kiermaszu! 22 i 23 kwietnia od 11:00 do 18:00 zaprezentują się antykwariaty: Abecadło, Hulaj Pole, Suszek, 451 stopni i Świat w Tunelu, unikatowa księgarnia komiksowa Fankomiks, podgórska Szafa Pełna Książek oraz bukiniści znani z niedzielnych poranków na Hali Targowej.

Program kwietniowego kiermaszu uzupełnią spotkania, pokazy i warsztaty – uczestnicy dowiedzą się m.in., jak obsługiwać prawdziwy powielacz białkowy do kopiowania opozycyjnej prasy z lat 80. i nauczą się zszywać artystyczne notesy Rebook. Odbędą się także warsztaty rysowania komiksów, czytanie bajek w wykonaniu ekipy Księgarni pod Globusem, ciekawie zapowiadający się wykład o powojennej literaturze mesjanistycznej oraz okolicznościowy spacer po krakowskich antykwariatach, który poprowadzi Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego.

W związku z zaplanowanymi na 23 i 24 kwietnia, 16. Małopolskimi Dniami Książki „Książka i Róża” na swoje stanowisko zaprosi też Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, a z okazji przyznania Eduardo Mendozie Nagrody Cervantesa nazywanej hiszpańskim Noblem – w niedzielę 23 kwietnia w pobliskim Instytucie Cervantesa odbędą się dni otwarte. Na miejscu kiermaszu będzie można napić się kawy ze stylowego włoskiego pojazdu Kavke Cafe oraz przekąsić hummus Amamamusi i pieczone kasztany z oryginalnego parowoziku Pana Kasztana.

Szczególnie intensywny program wydarzeń szykują na Światowy Dzień Książki krakowskie księgarnie. W ramach ogólnopolskiego Weekendu Księgarń Kameralnych swoje wydarzenia zaplanowały m.in. Księgarnia Pod Globusem i Pod Szesnastką, Lokator, De Revolutionibus Books & Café, Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza i wiele innych. Weekend Księgarń Kameralnych to oddolna inicjatywa księgarzy, która obejmie w tym roku aż 20 miast w Polsce! W drugiej połowie kwietnia ruszą również projekty kulturalne realizowane w ramach pierwszego w Polsce miejskiego programu wsparcia działalności kulturalnej w księgarniach.

Więcej szczegółów wkrótce!

Krakowski Kiermasz Książki – program wydarzeń na Placu Św. Marii Magdaleny

22 kwietnia (sobota)

13:00-15:00 – drukujemy "bibułę"! Działanie powielacza białkowego prezentuje Leszek Jaranowski, działacz opozycji niepodległościowej w latach 80.

15:00-17:00 – spacer po antykwariatach. Poznajcie Szpitalną – ulicę książki, inne najciekawsze adresy na bibliofilskiej mapie Krakowa oraz ludzi, którzy je prowadzą. Spacer poprowadzi dr hab. Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego. Obowiązkowa rejestracja: spacery@miastoliteratury.pl, informację o miejscu zbiórki podajemy w odpowiedzi na zgłoszenie. Ilość miejsc ograniczona!

15:00-17:00 – „Zbawić Polskę, wskrzesić świat” – prelekcja o mesjanizmie powojennym. Myślicie, że na imię "40 i 4" czekało tylko pokolenie Mickiewicza? Nic bardziej mylnego! O nieznanej twarzy powojennej literatury emigracyjnej opowie dr Paweł Chojnacki, historyk i filozof.

23 kwietnia (niedziela)

12:00-14:00 Bajki pod Globusem. Czytamy bajki z księgarzami!

14:00-16:00 – otwarte warsztaty rysowania komiksów. Zajęcia prowadzi Michał Jankowski – pomysłodawca i koordynator Małopolskiego Studia Komiksu. Wstęp wolny, rejestracja na miejscu podczas kiermaszu.

16:00-18:00 – pokaz introligatorski. Sklejamy Rebooki – ręcznie tworzone, artystyczne notesy z okładkami starych książek. Możliwość zakupienia notesów na miejscu.

UWAGA: nie są to wszystkie atrakcje, jakie zaplanowaliśmy na ten wyjątkowy weekend – wypatrujcie nowych niespodziewanych wieści na naszych kanałach! Szczegóły wkrótce.

 

Więcej na: www.miastoliteratury.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-03-28
Data aktualizacji: 2017-03-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź