Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny wtorek w Krakowie - sprawdź, co dzieje się w mieście!

Wielkanocny tydzień w Krakowie to w Krakowie przede wszystkim festiwal Misteria Paschalia! Muzyka dawna już od wczoraj rozbrzmiewa w naszym mieście, a poniżej podamy Wam dzisiejszy program wydarzenia. Poza tym wybierzcie się do teatru lub kina - to zawsze dobry pomysł! Inspiracji na majówkę dostarczą też autostopowe opowieści w Księgarni Bonobo. To wszystko znajdziecie w naszym wtorkowym rozkładzie jazdy.

Fot. materiały prasowe/Teatr im. Juliusza Słowackiego

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Zaczynamy od festiwalu Misteria Paschalia! Dzięki niemu muzyka dawna stała się wizytówką Krakowa - to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku. Dzisiaj o godz. 20 w Bazylice Bożego Ciała odbędzie się koncert VANITAS II, gdzie po raz pierwszy w Polsce usłyszymy dzieło „Messe des Morts” Jeana Gillesa w wykonaniu m.in. chóru Capelli Cracoviensis.  W tym samym miejscu na zakończenie dnia - o godz. 23 - odbędzie się koncert TENEBRAE I. Tam zagra zespół Le Quadrige oraz zaśpiewają solistki grupy Ensemble Athenais. Ależ tam będzie klimat o tej porze! Warto rozważyć taką muzykę do snu. Szczegóły programu znajdziecie na stronie festiwalu.

Przenosimy się do teatru! Na początek Bagatela, gdzie na Dużej Scenie zobaczymy spektakl „Najdroższy”. Arcymistrz francuskiej lekkiej komedii, Francis Veber, znów wplątuje swego ulubionego bohatera w kłopoty. François Pignon, niezaradny życiowo pechowiec, stracił równocześnie pracę i żonę. Czy jeśli jest tak źle, to może być już tylko lepiej? Do czego doprowadzi seria nieoczekiwanych spotkań i zaskakujących zwrotów akcji? To będzie przezabawny i błyskotliwy wieczór w wybornym towarzystwie i najlepszym paryskim stylu. Nie może być lepiej! A „Najdroższy” będzie dziś grany aż dwukrotnie - o godz. 16 oraz 19:15.

Komediowe klimaty również w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. O godz. 19 zobaczymy tam spektakl „Chory z urojenia”, czyli doskonałe dzieło mistrza gatunku, Moliera, obśmiewającego w swoich komediach głupotę, zacofanie, obłudę i podłość. Sztuka porusza bardzo aktualny temat samotności, paradoksu życia, pychy i próżności człowieka. Pampiglione mówi nam o tym w atmosferze głębokiego rozbawienia, w feerii Molierowskiego humoru, poprzez śmiech pełen mądrej refleksji, która pozostanie z nami nawet po wygaszeniu świateł teatralnej rampy. W roli tytułowej jeden z najpopularniejszych polskich aktorów - Andrzej Grabowski. Czy trzeba więcej argumentów za wybraniem się dziś do Słowackiego?

Na DKF Rozpięci zaprasza dziś kino Agrafka. Na ekranie zobaczymy dziś dwa filmy laureata Oscara w kategorii Film Nieanglojęzyczny - Asghara Farhadiego. W programie przedpremierowy pokaz filmu „Klient” oraz „Rozstanie”. Gościem spotkania będzie krytyk filmowy Artur Zaborski. Tegoroczny laureat Oscara, czyli „Klient” trzyma w napięciu od samego początku. W pierwszej scenie młode małżeństwo budzi się w środku nocy w swoim mieszkaniu w Teheranie, cały dom się trzęsie. Bohaterowie muszą się w pośpiechu ewakuować. W wyniku dramatycznego, nieprzewidywalnego rozwoju akcji ich postawy zostają wystawione na próbę. Napięcie, jakie osiąga Farhadi w finałowych minutach filmu, jest trudne do zniesienia. Warto go obejrzeć przedpremierowo w Agrafce już dziś o godz. 19!

A na koniec zapraszamy po podróżnicze inspiracje do Księgarni Kawiarni Podróżniczej Bonobo! Tam o godz. 19 odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Mateuszem Kotlarskim, autorem książki „Kotlet na wynos, czyli autostopem na równik”. Opowieść Kotleta to ponad 30 tysięcy kilometrów przemierzonych autostopem przez Rosję, Mongolię, Chiny, Laos, Tajlandię, Kambodżę, Birmę, Malezję, Singapur i Indonezję. To przedzieranie się przez syberyjską tajgę i biwakowanie nad Bajkałem. To mieszkanie z mongolską rodziną w jurcie i rozpaczliwe próby porozumienia się z Chińczykami, aby dotrzeć pod Tybet. To praca przy żniwach ryżu w Laosie i budowanie domków na wodzie w Kambodży. Jeżeli chcecie posłuchać jego ciekawych opowieści, bądźcie dziś w Bonobo!

pokaż metkę
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-04-11
Data aktualizacji: 2017-04-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź