Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalna środa w Krakowie - sprawdź, co dzieje się w mieście!

Jeśli przeraziła Was ta zima w środku wiosny, zostańcie z naszym kulturalnym rozkładem jazdy. Nam pogoda nie straszna - mamy kilka dobrych powodów, żeby wyjść dziś wieczorem spod ciepłego kocyka! W Kinie pod Baranami zobaczycie klasykę kina, czyli „Ghost in the shell” z 1995 roku, a także najlepsze filmy krótkometrażowe. W Łaźni Nowej Krzysztof Globisz da popis aktorski w spektaklu „Wieloryb The Globe”, a w MOCAK-u poznacie kulisy powstawania książek. Szczegóły znajdziecie poniżej!

Fot. materiały prasowe/Łaźnia Nowa

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na początek Kino pod Baranami i seans specjalny! Po 22 latach od premiery zobaczymy na ekranie japońską animację „Ghost in the shell”, która dopiero co doczekała się amerykańskiej wersji aktorskiej ze Scarlett Johansson w roli głównej. Dla wielu oryginał jest filmem absolutnie kultowym. Adaptacja mangi autorstwa Masamune Shirow. Akcja rozgrywa się w roku 2029, w świecie, w którym komputery są wszechobecne. Wraz z ich ekspansją zmieniła się definicja przestępstwa. Teraz najgorszą zbrodnią jest włamywanie się do sieci. Aby temu zapobiec, powołano specjalny oddział Sekcja 9, składający się z cyborgów mających dostęp do sieci z każdego miejsca na Ziemi. Major Motoko Kusanagi oraz jej partner poszukują groźnego hakera, ukrywającego się pod pseudonimem Władca marionetek. Ten film naprawdę skłania do refleksji! A seans już dziś o godz. 19.

Również w Kinie pod Baranami zobaczycie dziś najciekawsze polskie krótkometrażowe filmy, które znalazły się w programie Short Waves Festival 2017. Kino artystyczne przeplata się z gatunkowym, a obok ważnych tematów społecznych pojawia się miejsce na komizm i eksperyment. Filmy w Konkursie dzieli wiele, ale bez wątpienia łączą je trzy cechy: są krótkie, dobre i polskie. Filmy wyruszyły właśnie w trasę po Polsce. Publiczność zgromadzona na pokazach w całym kraju zagłosuje na wybrany tytuł, a reżyser filmu z największą liczbą głosów otrzyma Nagrodę Publiczności. Sprawdźcie koniecznie i zagłosujcie dziś o godz. 20:45!

Teatralnie zapraszamy dziś o godz. 19 do Łaźni Nowej. „Wieloryb the Globe” to tekst dedykowany Krzysztofowi Globiszowi, opowiadający o empatii, o wychodzeniu z choroby i niesieniu pomocy, o słowach i o tym, czego słowa nie są w stanie powiedzieć. Krzysztof Globisz jako tytułowy Wieloryb to wielki płetwal wyrzucony na brzeg oceanu. Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń jako działaczki Greenpeace’u, próbują go ratować, polewają go wodą i śpiewają mu piosenki. Ale kto tu komu i w czym pomoże, to się jeszcze okaże. Warto zobaczyć popis aktorskiego mistrza, tym bardziej, że to jeden z najciekawszych obecnie spektakli na krakowskich scenach!

Na ciekawy koncert zapraszamy Was dziś do Klubu RE. Usłyszycie tam dziś dwa projekty muzyczne. Po pierwsze - Better Person czyli solowy projekt Adama Byczkowskiego. To przede wszystkim syntezatorowe duszne ballady, jednocześnie zmysłowe i złowieszcze. Odnajdziemy tu ślady wpływu Arthura Russella, Sade, Davida Lyncha czy new romantic. Z kolei Helen Fry to projekt muzyczny, za którym stoi mieszkająca w Berlinie Sarah Dudda. Po współpracy z takimi zespołami, jak Touchy Mob czy Slow Steve, artystka postanowiła rozpocząć prace nad swoim własnym projektem. Tytuł albumu „Future Light Cone” świetnie pasuje do retrofuturystycznych brzmień i ultranowoczesnych tekstów. Miłośnicy odkrywania nowych dźwięków niech wybiorą się dziś do RE dokładnie o godz. 20.

Na koniec coś dla tych, którzy kochają książki w każdej postaci. W MOCAK-u dziś o godz. 17 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Sztuka książki”. W ich trakcie poruszane są najważniejsze kwestie związane z projektowaniem książek. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych projektowaniem graficznym – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Dzisiejsze spotkanie poświęcone będzie projektowaniu publikacji o sztuce. Naszymi gośćmi będą Tomasz Bierkowski oraz Jakub de Barbaro. Opowiedzą o swoich projektach, a także o zasadach, którymi kierują się przy tworzeniu tego typu wydawnictw. Polecamy!

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-04-19
Data aktualizacji: 2017-04-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź