Komunikat archiwalny

Belgijskie sztuki na deskach krakowskiego teatru

Frankofońska trupa teatralna Uniwersytetu Jagiellońskiego Les Capricieuses zaprasza na przedstawienia dwóch belgijskich sztuk teatralnych: "Wędrówka Mistrza Kościeja" Michela de Ghelderode oraz "Małżeństwo panny Beulemans" Frantza Fonson i Fernanda Wicheler.

Belgijskie sztuki na deskach krakowskiego teatru
Fot. Olga Konik

Spektakle będą grane w następujących terminach:
• "Wędrówka Mistrza Kościeja" Michela de Ghelderode - spektakle w języku francuskim odbędą się w poniedziałek 24 kwietnia o godz. 19.00 i w środę 26 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Szczęście przy ul. Karmelickiej 3 w Krakowie
• "Małżeństwo panny Beulemans" Franta Fonson i Fernanda Wicheler - spektakle w języku francuskim odbędą się we wtorek 25 kwietnia o godz. 19.00 i w czwartek 27 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Szczęście przy ul. Karmelickiej 3 w Krakowie.

Ten projekt teatralny przygotował belgijski reżyser Axel de Vreese wraz z Marie Giraud, lektorką Walonii-Brukseli pracującą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Od wielu lat belgijski reżyser Axel de Vreese przygotowuje projekty teatralne ze studentami Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpraca ta odbywa się przy wsparciu Wallonie-Bruxelles International. Lektor Walonii-Brukseli pracujący na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie co roku włącza się do projektu. W ten sposób powstaje w całości belgijski spektakl. Trupa Les Capricieuses wystawiała już przedstawienia sztuk takich belgijskich autorów jak Dominique Bréda, Thomas Gunzig czy André Praga. W tym roku Les Capricieuses postawiły sobie poprzeczkę bardzo wysoko i postanowiły zaprezentować dwa wyjątkowe przedstawienia. Pierwsze z nich to "Małżeństwo panny Beulemans", brukselska komedia z początków XX wieku, która odniosła niebywały sukces. Prezentuje ona belgijską mentalność i regularnie wystawiana jest do dziś w Belgii. Drugą sztuką jest "Wędrówka Mistrza Kościeja", w której Michel Ghelderode mistrzowsko posługując się językiem francuskim kreuje wymyśloną średniowieczną rzeczywistość i ze śmiechem ukazuje trzy fundamenty ludzkiego losu - śmierć, miłość i władzę.

Wstęp wolny! Rezerwacja dla grup na adres mailowy: m.giraud.wbi@gmail.com.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu Wallonie-Bruxelles International, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz belgijskiego banku Euroclear.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także