Komunikat archiwalny

Muzeum o nas, my o muzeum – rozmowy o Muzeum Podgórza

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza mieszkańców na rozmowy o powstającym Muzeum Podgórza. Spotkanie, w którym do udziału zachęcamy szczególnie podgórzan oraz miłośników historii prawobrzeżnego Krakowa odbędzie się we wtorek, 25 kwietnia o godzinie 18:00 w Kamieniołomie Jana Pawła II przy ul. Jana Zamoyskiego 2.

Muzeum o nas, my o muzeum – rozmowy o Muzeum Podgórza
Fot. podgorze.pl

Muzeum Podgórza to projekt, który powstaje wspólnie z mieszkańcami Podgórza, miejsce otwarte na marzenia i pomysły. Podgórzanie przekazali już wiele ze swoich rodzinnych pamiątek i niezwykłych wspomnień. Organizatorzy Muzeum czekają na kolejne, jednocześnie zachęcając do dzielenia się dalszymi uwagami i refleksjami.

- Pragniemy, aby Muzeum Podgórza stało się miejscem otwartym, integrującym podgórzan, lokalne instytucje, organizacje i stowarzyszenia, dlatego liczymy na dalszą współpracę. Jednocześnie chcielibyśmy zaprosić do udziału w konkursie na hasło promocyjne, które najpełniej wyrazi charakter nowego Muzeum, samego Podgórza oraz jego mieszkańców – wyjaśnia dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.

Podczas spotkania organizatorzy podzielą się z mieszkańcami następującymi informacjami:

  • postępy w pracach remontowych budynku dawnego zajazdu pod św. Benedyktem przy ul. Limanowskiego
  • prezentacja efektów naszych dotychczasowych przygotowań wystawy stałej
  • kolejne kroki związane z realizacją tej inicjatywy.

Przygotowywana wystawa stała, pod tytułem „Miasto pod kopcem Kraka”, będzie opowiadać o historii i fenomenie Podgórza – miasta wielokulturowego i wielonarodowościowego, o jego spektakularnym sukcesie przemysłowym, a także o jego mitologii i warstwie legendarnej.

Poza organizacją wystaw, oddział ten zajmować się będzie działalnością edukacyjną. Jednak, jednym z najważniejszych aspektów działalności muzeum ma być integracja społeczności Podgórza. Ma się ono stać swego rodzaju centrum spotkań społeczności lokalnej.

Działalność muzeum będzie dotyczyła całego prawobrzeżnego Krakowa, podczas gdy tematyka wystawy stałej skoncentruje się na historii dawnego miasta Podgórze.

Otwarcie Muzeum Podgórza zaplanowano na ostatni kwartał 2017 r.

Przedsięwzięcie prowadzone jest w ramach zadania inwestycyjnego „Muzeum Podgórza – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – adaptacja nieruchomości przy ul. Powstańców Wielkopolskich 1 w Krakowie w celu utworzenia Muzeum Podgórza”, realizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wspólnie z Gminą Miejską Kraków.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także