Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny poniedziałek w Krakowie – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Wprawdzie już za nami weekend obfitujący w atrakcje na świeżym powietrzu i kulturalne doznania, a myśli coraz częściej wybiegają w stronę nadchodzących wakacji, to jednak i początek tygodnia może być inspirujący. Tym bardziej, że czeka nas kolejny długi weekend, a my pomożemy Wam do niego przetrwać! Spojrzyjcie w nasz dzisiejszy kulturalny rozkład jazdy – nie będziecie się nudzić!

Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Zacznijmy od filmu – miłośników kina francuskiego zachęcamy do spędzenia wieczoru w Kinie pod Baranami. Do czwartku trwa tam bowiem 8. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. Prezentowane są najlepsze francuskie filmy z ostatnich lat. Dzisiaj o 19.00 uczestnicy przeglądu zobaczą przejmujący dramat „Dzieciak”. Główny bohater filmu Philippe’a Lioreta leci do Montrealu na pogrzeb ojca, którego nigdy nie poznał. Matka zawsze mu powtarzała, że jest owocem przypadkowego spotkania, które nie miało dalszego ciągu. Pewnego dnia mężczyzna dostaje telefon z informacją, że jego ojciec był Kanadyjczykiem i właśnie umarł. Okazuje się też, że Mathieu ma dwóch przyrodnich braci. I głównie z tego powodu, z chęci ich poznania, decyduje się jechać na pogrzeb. Na miejscu zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nikt się nim nie interesuje. Jest sam na wrogim terytorium…

Także w Kinie Pod Baranami, ale już nie na poważnie, choć o poważnych sprawach, mówi reżyserka Noemie Saglio – w błyskotliwej komedii „Mamy2mamy”z udziałem Juliette Binoche i Camille Cottin. Dla Mado jej 47 lat, to nowa dwudziestka. Imprezuje, szaleje, bawi się. Marzy, by na skuterze i w różowym kasku podbić ulice Paryża i serca pięknych mężczyzn. Jest absolutnym przeciwieństwem swojej córki – odpowiedzialnej, dojrzałej, a nawet trochę sztywnej 30-letniej Avril. I może to wszystko nie byłoby aż takie dziwne, gdyby nie fakt, że mieszkają razem, a córka właściwie pilnuje swojej matki i ją wychowuje, nie zawsze skutecznie. Gdyby tego było mało – obie zachodzą w ciążę: jedna bardziej, druga mniej planowaną. Burza hormonów, armagedon rodzinnych animozji. Jak przeżyć, urodzić i nie zwariować – zobaczycie o 19.15!

Z kolei w MOS-ie polecamy Wam „Przywrócone arcydzieła”, cykl spotkań przybliżających polskie filmy, wybrane przez krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego, które niesłusznie odeszły w zapomnienie. Dzisiaj o 19.00 zobaczycieŚmierć jak kromka chleba”, a po projekcji będzie spotkanie z reżyserem Kazimierzem Kutzem i aktorami: Małgorzatą Hajewską, Przemysławem Brannym, Romanem Gancarczykiem, Marianem Dziędzielem, Tomaszem Schimscheinerem i Janem Peszkiem. Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12.

Nie zawiedzie Was również Kika – o 16.30 i 22.10 pokaże „Królową Hiszpanii” z Penelopą Cruz w roli głównej. Gwiazda filmowa wraca po latach do Europy, by zagrać w wielkiej produkcji „Królowa Hiszpanii”. Znane nazwiska, najlepsi fachowcy, bajeczne plany zdjęciowe i setki statystów – na pierwszy rzut oka wszystko wygląda idealnie. Do momentu, gdy statyści zaczynają wymykać się spod kontroli, fachowcy romansować, reżyser zamiast krzyczeć „akcja!” zasypia, a mający zastąpić go członek ekipy filmowej zostaje aresztowany. Reszta filmowców – zbieranina barwnych i przezabawnych osobowości – rusza mu na ratunek i obmyśla genialny plan ucieczki.

Odmienne, bo spoza kina europejskiego, ujęcie czasowości oraz zadumę nad istotą życia jednostkowego i społecznego w ujęciu filmowców tajwańskich możecie poznać dzisiaj w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Zaprezentowany tam będzie cykl filmowy „Rozstania i powroty. O filmach mistrzów kina tajwańskiego”. Wybrane filmy wskazują na tradycyjne ceremonie oraz współczesne konwenanse jako formy radzenia sobie we współczesnym, szybko zmieniającym się świecie. Mimo że dzieła te prezentują podobną wrażliwość na otaczającą rzeczywistość, każde jest wyrazem artystycznej wizji konkretnego twórcy oraz osobistą opowieścią o życiu i uczuciach. Dzisiaj o godz. 18.00 macie okazję zobaczyć filmKtóra tam jest godzina?”.

Wróćmy jeszcze raz do sal MOS-u. W Dużej Sali Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie o 19.00 odbędzie się tam bowiem premiera dokumentu „Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy” w reżyserii Jacka Link-Lenczowskiego, którego pomysłodawcą i producentem jest Krzysztof Ingarden. Po pokazie zaplanowano spotkanie z twórcami, które poprowadzi redaktor Maria Malatyńska. Wstęp wolny! Film odkrywa nieznane oblicze Andrzeja Wajdy jako entuzjasty architektury, inspiratora odważnych zmian w przestrzeni publicznej Krakowa i propagatora w Polsce kultury Japonii i Dalekiego Wschodu. Inspiracją dla dokumentu stało się spotkanie reżysera z architektem Krzysztofem Ingardenem w 1987 r. i będące jego efektem przyjaźń i wieloletnia współpraca. Zaowocowały one powstaniem emblematycznych już dla nowoczesnego projektowania w Polsce budynków, ze względu na swą innowacyjną formę będących obiektami kontrowersji w czasach, gdy powstawały – Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Pawilon Wyspiańskiego.

Dzisiaj macie też niepowtarzalną okazję, by choć przez chwilę współtworzyć sztukę! Razem z artystami Teatru Barakah i Piwnicy Pod Baranami możecie wziąć udział w cyklu niezwykłych imprez, zorganizowanych z okazji renowacji pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym! Organizatorzy tych widowisk obiecują Wam nie tylko celebrację i odkrycie na nowo poezji Wieszcza, ale i występy teatralne, muzyczne i taneczne. Konserwatorzy wykonujący renowację pomnika na Rynku Głównym postanowili przypomnieć mieszkańcom i turystom twórczość Adama Mickiewicza. Do końca remontu czytane są tam jego wiersze i odbywają się performance artystyczne. Przyjdźcie dzisiaj koniecznie pod pomnik Adasia w godz. 19.00–21.00! Więcej o wydarzeniu możecie też przeczytać na Facebooku: https://www.facebook.com/events/724718091062038

Dla interesujących się tańcem też coś mamy: o 19.00 w Klubie Aktora SPATiF spotkanie z Jackiem Przybyłowiczem – „Nie tylko barocco”. Jacek Przybyłowicz jest tancerzem, choreografem, znanym i podziwianym. Jego spektakle regularnie pojawiają się na wielu zagranicznych festiwalach, tańca m.in. we Włoszech, Francji, Cyprze, Niemczech, Czechach, Rumunii, Szwecji, Danii, Norwegii, Hiszpanii, Węgrzech, Chinach, USA. Tunezji, Rosji, Ukrainie. Wieczór poprowadzi redaktor Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. Wstęp wolny, zapraszamy!

Zaś fanów muzyki klubowej zapraszamy na pl. Szczepański. O 20.00 w klubie Betel rozgości się Green ZOO Festival 2017. To już 7. edycja Green ZOO Festival. Zagrają zespoły, z którymi zdążyliście się już jako Front Row Heroes zaprzyjaźnić, jak i takie, które przyjadą z najprzyjaźniejszych muzycznie miast: Montrealu i Berlina. Będą też oczywiście – jak co roku – przyjaciele z Polski.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-06-12
Data aktualizacji: 2017-06-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź