Komunikat archiwalny

Rusza Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA

Dziewięć scen ulokowanych w Krakowie, 200 artystów, 80 wydarzeń i 30 zespołów. Do 9 lipca potrwa 30. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA. Widowisko rozpocznie się paradą na Rynku Głównym, w której udział wezmą zespoły z Niemiec, Francji i Polski.

Rusza Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA
Fot. teatrkto.pl

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA to jedno z największych, a zarazem najstarszych tego typu wydarzeń w Europie. Od 1988 roku Teatr KTO - organizator festiwalu - zachęca teatry do grania w plenerze.

– 30. edycja Ulicy jest dla nas szczególna. Motywem wiodącym będą bowiem problemy komunikowania się w naszym społeczeństwie,  upadek czytelnictwa. Na Rynku Głównym, który na początku lipca będzie największą sceną uliczną, planujemy wyznaczyć dwudniową strefę z zakazem czytania książek. Chcemy sprawdzić, czy da się wykreować świat bez literatury, czy mógłby funkcjonować tylko i wyłącznie z mediami – opowiada Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO. 

W tegorocznej edycji widzowie do wyboru będą mieli 80 propozycji – widowiska plenerowe, spektakle kameralne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, panele dyskusyjne, wystawa fotografii ze spektakli MFTU ULICA z lat poprzednich oraz projekcje filmowe dotyczące historii sztuki ulicy.


Tematem przewodnim 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA, będzie powieść „Fahrenheit 451”. Autor Ray Bradbury przedstawia w niej świat bez książek. W powieści obserwujemy cywilizacyjną katastrofę, gdzie zakazana jest literatura, sztuka i filozofia, a wolne myślenie jest eliminowane. - Wszystkie przedstawienia zaproszone do tegorocznej edycji festiwalu będą mocnym i wyrazistym ostrzeżeniem przed takim światem właśnie – zaznacza dyrektor Teatru KTO.

W programie imprezy zaplanowano autorskie spektakle Teatru KTO oraz przedstawienia gościnne z kraju i z zagranicy. Zobaczymy m.in. Teatr Ósmego Dnia, Teatr KTO, Teatr Wybrzeże, Teatr Biuro Podróży, Teatr Pinezka, Teatr Wagabunda. Dodatkowo wystąpią znakomite grupy taneczne: Krakowski Teatr Tańca, Grupa Wokół Centrum. Z zagranicy do udziału w festiwalu zostali zaproszeni m. in.: Xarxa, Kamchatka, Periplum, Kitchen Theatre, Delreves, Danile Burley, Frutillas Con Creme.

Więcej informacji na stronie internetowej: teatrkto.pl.

Tagi: festiwal, teatr

Pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: TOMASZ STANKIEWICZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także