Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny czwartek w Krakowie – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Mamy wakacje, mamy czwartek, mamy optymistyczną prognozę meteo, no i mamy też porcję kulturalnych propozycji na popołudnie i wieczór! Czyż to nie piękna perspektywa? Pozostaje Wam tylko przeczytać nasz rozkład i ruszyć w miasto. Zapraszamy!

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Nie od dziś wiadomo, że Kraków teatrem żyje, zwłaszcza teraz! Teraz możecie przy tym wybierać między klasyczną sceną w teatrze a spektaklami w rozmaitych plenerach. Na początek: VIII Krakowskie Miniatury Teatralne. W tym roku rozgrywają się w Teatrze Słowackiego. O 19.00 wybierzecie się więc na niezwykłe spotkanie z „Demonem teatru”. Przewodnikiem będzie postać Bogusława Schaeffera. Przyszedł on do teatru z muzyki w latach 60., będąc już jednym z najoryginalniejszych kompozytorów XX wieku. Jego dramaty przypominają czasem kompozycje muzyczne, a sama muzyka stanowi w nich element tyleż wspierający akcję, co ją kreujący. Zdarza się, że bohaterzy mówią wieloma językami, wplatając w mowę „literacką” wyrażenia gwarowe, żargonowe, cytaty z innych autorów. Nade wszystko jednak bawią się w teatr. „Demon teatru” jest komedią o aktorach, czyli ludziach, którzy zawodowo udają innych ludzi. A co będzie, jeśli nikogo nie będą udawać, a jednak staną przed nami, żeby odegrać spektakl? Jak wiadomo, teatr kryje tysiące fascynujących niespodzianek. Niektóre z nich poznacie oglądając właśnie „Demona”!

W Bagateli z kolei poznacie „Prawdę... o zdradzie”. Najlepsi aktorzy Bagateli wcielają się w role namiętnych kochanków w błyskotliwej komedii, cieszącej się od paryskiej premiery niesłabnącą popularnością. Florian Zeller podsuwa nam niezwykle przewrotne odpowiedzi na pytanie o sensowność wszelkiej zdrady. Gdyby z dnia na dzień ludzie przestali się okłamywać, nie ostałaby się na ziemi ani jedna para. I w pewnym sensie byłby to koniec cywilizacji. Początek tej wiwisekcji o godz. 19.15.

Psychologiczną wiedzę (prawdę?) o kobietach dostarczy Wam również Ludowy na Scenie Pod Ratuszem. O godz. 19.00 zobaczycie tam „Wszystko o kobietach”. To napisana z matematyczną precyzją, oczywiście przez mężczyznę, sztuka o kobietach. Skonstruowana jak misterna układanka z puzzli. Jednak każda z bohaterek bardziej niż babą, jest tutaj człowiekiem. Ich losy i powodujące nimi uczucia subtelnie i dyskretnie ocierają się o siebie, a one same przeglądają się w sobie jak w lustrach: matka i córki, siostry, rywalki, najlepsze przyjaciółki, koleżanki z pracy i koleżanki z przedszkola z lalką Barbie w objęciach oraz żywotne pensjonariuszki Domu Seniora. Wszystkie znalazły się w sieci skomplikowanych relacji międzyludzkich.

Uniwersalny język teatru, również dzięki rozmaitym formom spektakli, mówi o potrzebie swobodnego myślenia, odczuwania i rozumienia. Jeśli dzisiaj przejdziecie się przez miasto, niesamowitych wrażeń dostarczą Was przedstawienia na istnej sztafecie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Od 15.30 możecie wybierać między kilkoma scenami, np. na Rynku Głównym i Małym Rynku, czy na placu Szczepańskim. Na Rynku Głównym zwróćcie uwagę na barcelońską grupę Delrevés Vertical Dance w spektaklu „Uno”, która da popis tańca na pionowej ścianie. Na Małym Rynku spotkacie dwóch tajemniczych ochroniarzy ze spektaklu „The Tonys” francuskiej grupy Compagnie Albedo. Z kolei dla dzieci dobra zabawa szykuje się na placu Szczepańskim: „Ptaki-Dziwaki” w mądry sposób opowiedzą o wolności i tolerancji, a „Hałaśliwy Książę Kuchni” pokaże, jak można jednocześnie tworzyć muzykę i... smażyć naleśniki.

Jeżeli natomiast wolicie kontakt ze sztuką poprzez szklany ekran – idźcie Pod Barany! Tam, od 15.15 poznacie „Hiszpański temperament”. Rafa (Dani Rovira) to typowy Andaluzyjczyk, któremu w rodzinnej Sewilli niczego nie brakuje. Ma wszystko, co kocha: wino jerez, brylantynę i piękne kobiety. Spotkanie z odporną na jego wdzięki, temperamentną Baskijką, Amaią (Clara Lago) wywraca świat Rafy do góry nogami. Opuszcza Sewillę i udaje się na daleką północ, do małego baskijskiego miasteczka, w którym mieszka Amaia. Jest skłonny stać się Baskiem, byle tylko zdobyć jej serce. Zwariowana, romantyczna komedia ukazuje różnice między południem i północą Hiszpanii. Staa się przebojem Tygodnia Kina Hiszpańskiego w 2015 roku. Film prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2017. Tydzień 1: Żyć znaczy kochać. Gorąco polecamy!

W inne klimaty, tym razem muzyczne, wstąpicie z kolei na Dolnych Młynów w klubie Samo Ż. Ruszyła tam druga odsłona cyklu Miejskie Granie w Samo Ż. Koncert otwierający zagra Julia Pietrucha. Piękne melodie, łagodność i kojące dźwięki ukulele – to wszystko już dziś od 20.00! Julia Pietrucha zasłynęła jako aktorka serialowa i filmowa. W kwietniu 2016 roku samodzielnie wydała swój debiutancki album „Parsley” zainspirowany kilkumiesięczną podróżą po Azji. Płyta zawiera 15 autorskich piosenek w balladowym klimacie pop, z elementami folku i kojącymi dźwiękami ukulele. Pierwszy nakład został błyskawicznie wyprzedany, a tytuł znalazł się pośród najpopularniejszych w serwisie iTunes. Następstwem udanego debiutu było zaproszenie na Open’er Festival, gdzie pierwszy koncert artystki z entuzjazmem przyjęła ponad tysięczna publiczność. Wieczorem macie świetną okazję dołączyć do tego grona!

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-07-06
Data aktualizacji: 2017-07-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź