Komunikat archiwalny

Absolwenci AGH w czołówce najlepiej zarabiających w Małopolsce

Ekonomiczne Losy Absolwentów – raport przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – pokazuje, że w województwie małopolskim ścisła czołówka najlepiej zarabiających osób to absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Absolwenci AGH w czołówce najlepiej zarabiających w Małopolsce
Fot. Wiesław Majka/UMK

System monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) gromadzi dane o niemal 750 tys. absolwentów polskich szkół wyższych oraz generuje raporty o każdym kierunku studiów wszystkich uczelni w kraju. Na portalu można m.in. sprawdzić, ile średnio zarabiają absolwenci kierunku, jak długo poszukiwali pracy, jakie jest ryzyko bezrobocia lub jak wygląda wynagrodzenie w odniesieniu do miejsca zamieszkania. Użytkownik może też porównać zarobki absolwentów różnych kierunków studiów.

W zestawieniu obejmującym województwo małopolskie ścisła czołówka osób zarabiających powyżej 5 tys. zł została zdominowana przez absolwentów AGH: Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji oraz kierunków: górnictwo i geologia oraz automatyka i robotyka. Ponad 5 tys. zł zarabiają również absolwenci informatyki stosowanej (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej oraz Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska), elektroniki i telekomunikacji (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji), informatyki (Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej) oraz zarządzania (Wydział Zarządzania).

System ELA został opracowany w oparciu o zbiory danych otrzymywane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także z Systemu POL-on, zintegrowanego systemu informacji o nauce i szkolnictwie wyższym. Obecnie ELA prowadzi monitoring dwóch roczników absolwentów (2014 i 2015).

Więcej o zarobkach absolwentów na stronie: www.ela.nauka.gov.pl.

 

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także