Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Życie jest muzyką, czyli 4. tydzień Letniego Taniego Kinobrania

Trwa 11. edycja Letniego Taniego Kinobrania. Od 21 lipca Kino pod Baranami zaprasza na czwarty tydzień wakacyjnego festiwalu filmowego pod hasłem „Życie jest muzyką”. Na ekranie m.in: Amy Winehouse, Janis Joplin, Emma Stone, Ryan Gosling, Meryl Streep, The Rolling Stones. Bilety tylko 7 zł!

W nadchodzącym tygodniu sale Kina pod Baranami wypełnią dźwięki muzyki. Dzięki pokazom muzycznych dokumentów, będzie okazja przyjrzeć się bliżej m.in. paniom z Klubu 27 - zmarłym przedwcześnie wokalistkom, których głosy nadal poruszają tysiące ludzi.

Nagrodzony Oscarem dla najlepszego dokumentu film „Amy” prezentuje historię laureatki pięciu nagród Grammy. Opowieść o życiu Amy Winehouse stworzona została z nieznanych dotąd materiałów, kręconych ukradkiem ujęć, zbliżeń i wyznań.  Nominowana do Oscara Amy Berg w niezwykłym dokumencie biograficznym „Janis” pokazuje głęboki, a zarazem intymny portret ikony rocka - Janis Joplin.

Wśród legend muzycznej sceny pojawi się również nieokiełznany Iggy Pop z zespołem The Stooges w przesiąkniętym punkową energią filmie Jima Jarmuscha „Gimme Danger”. Fani Micka Jaggera i spółki ruszą z nimi w trasę po Ameryce Południowej i wraz z publicznością w Hawanie zakrzykną „The Rolling Stones Olé Olé Olé!”.

Ci, którzy nie znają jeszcze głosu Sixto Rodrigueza, nie mogą przegapić pokazów dokumentu „Sugar Man”. To opowieść o zapomnianym piosenkarzu, któremu wróżono karierę na miarę Boba Dylana, a który na początku lat 70. przepadł bez wieści. Tradycyjne, argentyńskie ludowe melodie mieszają się z popularną muzyką, a artyści zastanawiają się, jaka jest przyszłość tej sztuki w dokumencie Carlosa Saury „Argentyna, Argentyna”.

Mocnych głosów i dźwięków nie zabraknie również wśród prezentowanych filmów fabularnych. Lisa Azuelos przestawi pięciu najważniejszych mężczyzn w życiu „Dalidy” - uwielbianej przez publiczność na całym świecie piosenkarki, która nigdy nie zaznała szczęścia w miłości. W roli głównej wystąpiła Sveva Alviti.

W filmie „Miles Davis i ja” Don Cheadle w poruszający i szczery sposób opowiada o jednej z największych gwiazd jazzu i nieszczęśliwym człowieku.  Na ekranie pojawi się także fenomenalna Meryl Streep jako „Boska Florence” - pełna ciepła i niespożytej energii kobieta, która udowodniła, że śpiewać każdy może. Życie jednego z najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich aktorów rewiowych i filmowych Eugeniusza „Bodo” stało się inspiracją dla filmu Michała Kwiecińskiego.

Muzyka towarzyszy również podczas „Wszystkich nieprzespanych nocy” młodym bohaterom filmu Michała Marczaka, a także nagrodzonego w Cannes „American Honey” Andrei Arnold. W filmie Arnold słychać utwory takich artystów, jak: Rihanna, Calvin Harris, Sam Hunt, Lee Brice, Raury, The Raveonettes czy Bruce Springsteen. Bohaterka „Kalifornii” Mariny Person przechodzi burzliwy okres dojrzewania zanurzając się w świecie muzyki post-punkowej i brazylijskiego rocka.

„Kot Bob i ja” to oparta na autobiograficznym bestsellerze, historia uzależnionego od narkotyków ulicznego muzyka, któremu w powrocie do rzeczywistości i normalnego życia pomógł... kot. Najnowsza produkcja Terrence’a Malicka „Song to song” to współczesny romans rozgrywający się w fascynującym świecie muzycznej bohemy z udziałem Ryana Goslinga, Rooney Mary, Michaela Fassbendera i Natalie Portman.

W tygodniu poświęconym muzyce nie może zabraknąć rasowych musicali. „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej to wielokrotnie nagradzane niekonwencjonalne dzieło na granicy musicalu i horroru, z udziałem Kingi Preis, Michaliny Olszańskiej i Marty Mazurek. Do klasyki gatunku odwołuje się triumfujący na festiwalach, uhonorowany aż siedmioma statuetkami Amerykańskiej Akademii „La La Land” Damiena Chazelle, w którym w rolach zakochanych w sobie marzycieli wystąpili Ryan Gosling i Emma Stone.

Przy dobrej muzyce nogi same rwą się do tańca, o czym doskonale wiedzą María Nieves Regi i Juan Carlos Copes - bohaterowie dokumentu „Ostatnie tango”, będącego historią miłości najsłynniejszej pary tanga argentyńskiego. Bez tańca nie wyobrażała sobie życia Marie-Louise Fuller, której postać w „Tancerce” Stéphanie Di Giusto przedstawiła francuska piosenkarka indie rockowa Soko. Prawdziwe piękno emocji, które wyrazić można poprzez ruch, widzowie ujrzą w filmie „Mr. Gaga” - dokumentalnym portrecie izraelskiego tancerza i choreografa Ohada Naharina.

Harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

Adres: Rynek Główny 27, Kraków
pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-07-19
Data aktualizacji: 2017-07-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź