Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny poniedziałek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście

Weekendowe emocje opadły, ale początek tygodnia to tylko chwila oddechu. Poniedziałek przecież może być równie ekscytujący – w końcu to poniedziałek wakacyjny! A w naszym rozkładzie kulturalnym podsuwamy kilka pomysłów na spędzenie tego dnia. Uwaga – zaczynamy!

Fot. materiały prasowe / Piwnica Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Lojalnie uprzedzamy: czekają Was kolejne nieprzespane noce przy muzyce, dźwięki gitary ulicznego grajka, zatracenie w tańcu... W Kinie Pod Baranami rozpoczął się kolejny, czwarty już, tydzień Letniego Taniego Kinobrania! Można być królem estrady i panować nad potężną widownią albo kompletnie nie mieć słuchu i śpiewać. W tym tygodniu hasło przewodnie brzmi „Życie jest muzyką”. Na ekranie zobaczycie więc m.in: Amy Winehouse, Janis Joplin, Emma Stone, Ryan Gosling, Meryl Streep, The Rolling Stones. Bilety tylko 7 zł! Dzisiaj polecamy Wam szczególnie obraz „Gimme Danger” Jima Jarmuscha o 18.00. Jarmusch, twórca „Broken Flowers” i „Patersona”, swoim filmem składa hołd legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi Iggy’emu Popowi. Obraz przesiąknięty punkową energią nie jest jednak fanowską laurką. Iggy Pop i muzycy z The Stooges zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje. Motywem przewodnim filmu jest poszukiwanie wolności i twórczej niezależności. W filmie pojawiają się fragmenty ich niezapomnianych koncertów i największe przeboje, takie jak „No Fun” czy nieśmiertelne „I Wanna Be Your Dog”.

Pod Baranami warto też zabawić nieco dłużej i poczekać na „Ostatnie tango”. To niezwykły dokument Germana Krala o grupie młodych tancerzy i choreografów tanga z Buenos Aires. Zachwycające sceny taneczne uzupełniają wnikliwe wywiady i materiały dokumentalne. Współproducentem filmu jest Wim Wenders. Tancerze: María Nieves Rego (80) i Juan Carlos Copes (83) spotkali się, gdy byli nastolatkami i tańczyli razem przez prawie pięćdziesiąt lat. W tym czasie kochali się i nienawidzili, ranili się i odchodzili, lecz zawsze wracali, aby razem tańczyć tango. Żaden inny mężczyzna nie tańczył jak Juan i żadna inna kobieta nie tańczyła jak Maria! Ostatecznie jednak Juan zostawił Marię dla młodszej o 20 lat kobiety, z którą się ożenił. Maria nigdy mu tego nie wybaczyła. Nie założyła rodziny i samotnie mieszka w Buenos. Teraz, pod koniec swojego życia, Juan i Maria spotykają się ponownie, aby ostatni raz zatańczyć razem i opowiedzieć o miłości, nienawiści i największej pasji. Ich filmowy portret zachwyca ciekawą formą retrospekcji, brawurowymi sekwencjami tanecznymi i porywającą ścieżką dźwiękową. Naprawdę warto! Początek o 22.00.

Lato to także czas na kino plenerowe. Pokazy znajdziecie w wielu punktach miasta, ale my Wam polecamy szczególnie Kino Na Tarasie: magiczne, cykliczne seanse pod rozgwieżdżonym krakowskim niebem na tarasie kina Agrafka. Początek pokazu zawsze po zachodzie słońca (21.30). W piątym tygodniu wspólnego filmowego podróżowania przyszedł czas na „Rodzinne wakacje”! W dzisiejszy wieczór Agrafka zaserwuje największy francuski przebój tego roku: „Za jakie grzechy, dobry Boże?”. To przebojowa komedia, która jest remedium na nasze uprzedzenia i napięcia współczesnego świata – nie próbuje go zmienić, ale rozbroić śmiechem. O co chodzi? O cztery piękne córki na wydaniu i jedno marzenie ich poukładanych, konserwatywnych rodziców – żeby dobrze wyszły za mąż. Ale co zrobić, gdy czterech zakochanych mężczyzn to Żyd, Arab, Chińczyk i wesoły chłopak z serca Czarnej Afryki? Każdy z nich pochodzi z innej kultury, ma swoje obyczaje, wierzenia, religię. Jak nie zwariować, próbując wszystkich pogodzić ze sobą? Czy to wszystko może skończyć się na ślubnym kobiercu, czy raczej wywoła totalną wojnę domową? Zobaczcie sami!

Problemy relacji międzykulturowych, ale już w nieco poważniejszym tonie poznacie też w księgarni De Revolutionibus na Brackiej. O godz. 16.00 rozpocznie się spotkanie „Między Polską a Indiami”. Jak wygląda komunikacja między kulturami polską i indyjską? Czy ludzie wychowani w tych dwóch odmiennych kulturach są sobie bliscy? Czy wyznają te same wartości? O relacjach kulturowych między Polską a Indiami opowie Renata Czekalska z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, orientalistka, kulturoznawca, literaturoznawca. Jest też autorką monografii oraz kilku antologii przekładów poezji polskiej na hindi oraz poezji indyjskiej na polski.

Co oprócz tego? Zaczął się ostatni tydzień 22. Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy Pod Baranami. Macie więc ostatnią szansę na codzienne koncerty w Piwnicy Pod Baranami oraz w Harris Piano Jazz Bar. Dzisiaj wydarzenie szczególne: o 21.00 w Piwnicy wystąpi Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet! Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet wystąpi w składzie: Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofon, Wojciech Niedziela – fortepian, Michał Kapczuk – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja. Jan Ptaszyn Wróblewski, muzyk z wieloletnim doświadczeniem scenicznym, swoją karierę rozpoczął już w czasach studenckich prowadząc zespoły taneczne. Debiutował z legendarnym Sekstetem Komedy, w którego składzie był do końca istnienia zespołu. Obecny na najważniejszych konkursach i festiwalach jazzowych w Polsce i na świecie, współpracujący z uznanymi polskimi i zagranicznymi muzykami, m.in.: Krzysztofem Komedą, Piotrem Baronem, Georgem Weinem, Sarą Vaughan, Wojciechem Karolakiem, Jerzym Milianem, Tomaszem Stańką, Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Henrykiem Miśkiewiczem, Ewą Bem.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-07-24
Data aktualizacji: 2017-07-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź