Komunikat archiwalny

Kulturalna środa – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Przed nami kolejny upalny dzień wakacji. I chociaż narzekanie to podobno nasz ulubiony sport, cieszmy się jednak tą prawie śródziemnomorską pogodą bo niewiele mamy tak słonecznych dni w roku. Zwłaszcza, że możecie przejrzeć nasz środowy kulturalny rozkład i wybrać się do kina lub klubu – a tam z pewnością znajdziecie ochłodę! No to zaczynamy!

Kulturalna środa – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!
Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Zaczynamy od spaceru do kina na tarasie w Agrafce. W tym tygodniu zachęcamy szczególnie, bo macie okazję podążyć ścieżkami miłości! W magicznym kinie plenerowym, od 21.30 poznacie, jak smakuje „Młodość”. Wybitny kompozytor otrzymuje od angielskiej królowej nieoczekiwaną propozycję. Piękna kobieta chce się dowiedzieć, dlaczego mąż porzucił ją dla dziewczyny, od której wszystko ją różni. Słynny reżyser szuka idealnego zakończenia dla swojego najważniejszego filmu. Charyzmatyczny aktor, znany z roli w superprodukcji, chce znaleźć prawdziwe życiowe wyzwanie. Miss Universe postanawia wszystkim pokazać, dlaczego to ona jest najpiękniejszą kobietą na świecie. Wielka gwiazda zjawia się po latach, by prosto w twarz powiedzieć mężczyźnie swojego życia, co naprawdę o nim myśli. Kilka letnich dni, podczas których wyjdą na jaw najgłębsze tajemnice, a wystawione na próbę zostanie powszechne pragnienie wiecznej młodości.

Zobaczcie zwiastun:

 

 

Kino Pod Baranami przekona Was natomiast, że życie jest piękne, a to na przykład za sprawą obrazu „Fukushima, moja miłość”! Młoda Niemka, Marie, wyjeżdża do Japonii, aby uciec przed problemami. Przyłącza się do organizacji Clowns4Help, która stara się wnieść trochę radości do życia mieszkańców Fukushimy, dotkniętej trzęsieniem ziemi, tsunami i awarią elektrowni jądrowej w 2011 roku. Marie trafia do schroniska, gdzie mieszkają głównie starsi ludzie. Wkrótce przekonuje się jednak, że nie nadaje się do tej pracy. Już zbiera się do wyjazdu, gdy na jej drodze staje Satomi, jedna z mieszkanek schroniska, która uparła się wrócić do zrujnowanego domu w dawnej „strefie zero”. Marie pomaga jej sprzątać i urządzać się na nowo. Dwie kobiety nie mogłyby bardziej różnić się od siebie, a jednak w miarę, jak stopniowo się poznają, nawiązują więź, która sprawi, że obie w końcu będą musiały stawić czoła duchom z przeszłości. Początek o 16.15.

 

Od 17.05 z kolei obejrzycie „Szczęście świata”. Warszawski dziennikarz i bon vivant Sobański (Tomasz Borkowski) opuszcza stolicę, by odszukać i przeprowadzić wywiad z autorem bestsellerowych przewodników, bijących rekordy sprzedaży. Choć sam pisarz skrzętnie ukrywa tożsamość, nieliczne tropy prowadzą do kamienicy na Śląsku, miejsca pełnego ludzi oryginalnych i wyjątkowych. Wśród nich są piękna Róża (Karolina Gruszka) – obiekt męskich westchnień i damskiej zazdrości oraz ulegający jej urokom mężczyźni – ekscentryczny pasjonat botaniki Tomasz (Krzysztof Stroiński), „przyjaciel domu” Jan (Przemysław Bluszcz), matematyczny geniusz na posadzie windziarza – Rufin (Dariusz Chojnacki), a także próbujący wyrwać się spod wpływów zaborczej matki (Agata Kulesza) nastolatek Harald. Chwile spędzone przez nich z piękną sąsiadką kuszą lekkością i swobodą, objawiając świat, do którego nie mieli dotąd dostępu. Jednak dziewczyna darzy uczuciem tylko jednego. Pewnego dnia Róża znika z życia kamienicy, pozostawiając w sercach adoratorów ślad – puste miejsce, tęsknotę oraz uczucia, które w przyszłości odmienią losy każdego z mężczyzn. Nowy film Michała Rosy to pełna magii, humoru i wzruszeń historia mieszkańców niezwykłej kamienicy na Śląsku. Nie przegapcie!

Jeśli nie obraz, to taniec – a dziś możecie naprawdę pójść w tango! W Teatrze Variété, w ramach 3. Tygodnia Piosenki w Krakowie, możecie wziąć udział w premierze projektu „Astor Piazzolla po polsku, czyli Tango w domu wariatów”. Jeden z najwybitniejszych akordeonistów młodej generacji Patryk Sztabiński oraz mezzosopranistka Paulina Grochowska (znana z udziału w 5. edycji „The Voice of Poland”) połączą – wydawałoby się odległe – kultury Polski i Argentyny. Początek tej fuzji punktualnie o godz. 19.00.

Tęskniącym za autentyczną tradycją, nie w cepeliowskim wydaniu, proponujemy Folk Show w Jamie Michalika. Od 19.00 na Floriańskiej macie okazję poznać folklorystyczne tańce, śpiewy i stroje ludowe, a także skosztować polskich potraw. Przedstawienie odbywa się w Kawiarni Jama Michalika, zlokalizowanej w historycznej kamienicy z XV wieku.

Muzykę czerpiącą z różnorodnych inspiracji, od twórczości ludowej poprzez jazz, aż do rocka, usłyszycie w klubie PiecArt na Szewskiej. O 21.00 wystąpi Janusz Zdunek i Marienburg, czyli trio trąbka, bas, perkusja. Jest i wokalistka: Iwona Paziuk, korzystająca z przetworników elektronicznych, nawiązująca do transu i przestrzeni. Marienburg wydał płyty „Pop dom”, „Miasto Nic”, „Jedzie”, nagrał muzykę do filmów „Pokonać siebie” i „Autonaprawa” oraz wykonuje na żywo ścieżkę dźwiękową do filmów niemych. Janusz Zdunek – trębacz i kompozytor, zaczynał w grupach Pegaz oraz Mazzoll & Arhythmic Perfection, twórca muzyki do filmów, członek kultowego Kultu, formacji Kasia i Wojtek oraz Buldog. Ireneusz Kaczmar gra na gitarze basowej, a Rafał Baca na perkusji i instrumentach perkusyjnych.

Codziennie energetyczną muzykę na żywo serwuje niezawodny Harris Piano Jazz Bar! Bywa jazz, blues, funk, soul, hip-hop i wiele innych. W menu na dzisiaj jest latin jazz session. O 21.30 zagrają: Szymon Kamykowski – saksofon, Dominik Bieńczycki – skrzypce, Tadeusz Leśniak – piano, Grzegorz Bąk – bas, Marek „Smok” Rajss – perkusjonalia, Łukasz Kurzydło – perkusjonalia, Bartek Staromiejski – perkusja. Wstęp wolny!

 

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA