Komunikat archiwalny

Ciemna strona życia na „Letnim Tanim Kinobraniu”

Powoli dobiega końca 11. edycja „Letniego Taniego Kinobrania”. W ostatnim tygodniu wakacyjnego festiwalu w Kinie pod Baranami pojawią się dzieła filmowców, których interesuje przede wszystkim ciemna strona życia. Na ekranie m.in.: Ewan McGregor, Jennifer Connelly, Jeff Bridges, Hugh Jackman, Ben Affleck, Natalie Portman, Oscar Isaac, Christian Bale, Adrien Brody, Tom Hanks, Amy Adams, Maciej Stuhr, Robert Więckiewicz.

Ciemna strona życia na „Letnim Tanim Kinobraniu”
Fot. Kino pod Baranami / materiały prasowe

Kino pod Baranami udowodniło już swoim widzom, że życie jest piękne, nie brak w nim jednak i ciemnych stron. Losy ludzi borykających się z problemami finansowymi i walczących z biurokracją ukazał Ken Loach w nagrodzonym Złotą Palmą w Cannes filmie „Ja, Daniel Blake”. W równie krytyczny sposób sportretował amerykańskie społeczeństwo David Mackenzie w nominowanym do czterech Oscarów filmie „Aż do piekła” z udziałem Chrisa Pine’a i Jeffa Bridgesa. Dekonstrukcją mitu „Amerykańskiej sielanki” zajął się również Ewan McGregor, przenosząc na ekran uhonorowaną nagrodą Pullitzera książkę Philipa Rotha. W filmie partnerują mu Jennifer Connelly oraz Dakota Fanning.

Dziewiąty tydzień Kinobrania to przede wszystkim wspaniałe kreacje aktorskie. Jednym z bohaterów tego tygodnia będzie Jake Gyllenhaal, którego będzie można zobaczyć aż w trzech produkcjach. Wraz z Michaelem Peñą pojawią się jako „Bogowie ulicy” w zrealizowanym w konwencji dokumentu filmie Davida Ayera o dwóch policjantach strzegących ulic Los Angeles. W podwójnej roli aktor wystąpił u boku Amy Adams w zjawiskowych „Zwierzętach nocy” Toma Forda. To wizualnie wysmakowana opowieść zrealizowana na podstawie powieści Austina Wrighta „Tony i Susan”. Słynącego z odważnych wyborów Gyllenhaala widzowie zobaczą również w skłaniającym do refleksji filmie „Transfer”, w którym wcielił się w agenta CIA kwestionującego metody walki z terroryzmem stosowane przez amerykańskie służby po ataku na World Trade Center. Na ekranie towarzyszą mu Reese Witherspoon, Peter Sarsgaard i Meryl Streep. Film wyświetlany będzie z taśmy 35 mm.

W cieniu konfliktu na Bliskim Wschodzie porusza się także Ben Affleck w obsypanej nagrodami „Operacji Argo”. To trzymająca w napięciu historia tajnej operacji, której celem było uratowanie szóstki zakładników z amerykańskiej ambasady w Teheranie w 1979 roku. Skutki uprzedzeń i rosnącej wzajemnej nienawiści przedstawi wstrząsające „Przyrzeczenie”, opowiadające o zapomnianej na długie lata zbrodni ludobójstwa Ormian w czasach Imperium Osmańskiego. W rolach głównych wystąpili Oscar Isaac, Charlotte Le Bon i Christian Bale. Narodziny zła uczestnicy festiwalu śledzić będą w mrocznej baśni „Dzieciństwo wodza” z udziałem Roberta Pattinsona - w symboliczny sposób przedstawiającej źródła faszyzmu. O granice wolności pytać będą Natalie Portman i Hugo Weaving w prezentowanym na taśmie 35 mm thrillerze science-fiction „V jak Vendetta”, opowiadającym o okrucieństwie totalitarnej władzy. W świecie kontrolowanym za pośrednictwem Internetu Emma Watson odkryje prawdę o działaniach korporacji, w której szefa wcielił się Tom Hanks. Tę ponurą wizję przyszłości przedstawi James Ponsoldt w filmie „The Circle. Krąg” na podstawie książki Dave'a Eggersa.

Literatura jest inspiracją dla wielu produkcji filmowych tego tygodnia. „Crash: Niebezpieczne pożądanie” Davida Cronenberga to uhonorowana Nagrodą Specjalną Jury festiwalu w Cannes adaptacja kontrowersyjnej powieści Jamesa Ballarda. W rolach głównych wystąpili James Spader i Holly Hunter jako kochankowie, których połączył ryzykowny fetysz. Macieja Stuhra widzowie zobaczą w filmie „Czerwony Kapitan” - ekranizacji słowackiego bestsellera autorstwa Dominika Dána. W programie znalazł się także oparty na powieści Colina Harrisona stylowy, czarny kryminał „Tajemnice Manhattanu” z Adrienem Brodym.

Na ekranach Kina Pod Baranami pojawią się również niekonwencjonalne filmy kojarzone zazwyczaj z kinem rozrywkowym. „Logan: Wolverine” Jamesa Mangolda choć rozgrywa się w uniwersum Marvela, momentami przypomina bardziej rodzinny dramat połączony z kinem drogi. W rolach głównych wystąpili Hugh Jackman, Patrick Stewart oraz młodziutka Dafne Keen. Felicity Jones wcieliła się w będącą na bakier z prawem dziewczynę, która przypadkiem dołącza do sił rebeliantów w przygodowo-wojennym prequelu „Gwiezdnych Wojen - Łotr 1”. Aktorce partnerują m. in. Diego Luna, Riz Ahmed, Forest Whitaker i Mads Mikkelsen.

Polską kinematografię w tym tygodniu reprezentować będą rasowe kryminały w doborowej obsadzie jak „Konwój” z Robertem Więckiewiczem i Januszem Gajosem, „Sługi boże” z udziałem Bartłomieja Topy i Julii Kijowskiej oraz „Prosta historia o morderstwie” Arkadiusza Jakubika z Andrzejem Chyrą, Kingą Preis oraz znanym m.in. z „Czerwonego pająka” Filipem Pławiakiem. Wszystkie polskie produkcje wyświetlane będą z angielskimi napisami.

Bilety na każdy film kosztują tylko 7 złotych!

Harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także