Komunikat archiwalny

Dzień otwarty fortu Łapianka

W niedzielę, 17 września odbył się dzień otwarty fortu Łapianka, połączony z harcerskim piknikiem rodzinnym. Mieszkańcy Krakowa mogli zwiedzać zrewitalizowany budynek fortu przy ul. Fortecznej 28.

Dzień otwarty fortu Łapianka
Fot. Maciej Grzyb / krakow.pl

Łapianka była jednym z fortów Twierdzy Kraków. Fort ten umożliwiał panowanie nad traktem wiedeńskim (dzisiejsza ulica Zakopiańska). Zarówno budynek, jak i jego otoczenie przechodziły różne koleje losu, m.in. mieściły się tu magazyny wojskowe, a w latach 80. XX wieku – wytwórnia wina i soków, co doprowadziło do znacznej dewastacji obiektu.

Jednak znakomita lokalizacja fortu, a także układ i stan zachowania pozwoliły na rekomendowanie Łapianki na siedzibę Centrum i Muzeum Ruchu Harcerskiego. W 2011 roku ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej CiMRH, a dwa lata później zlecono zwycięzcy konkursu (pracowni Ferdzynowie) opracowanie projektu remontu bloku koszarowo-bojowego fortu. W 2014 roku powstał projekt wykonawczy.

Do 2015 roku na rewitalizację fortu wydano 3 363 695,76 zł  (dotacja Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa wyniosła 1 107 494,36 zł, pozostałe środki pochodziły z budżetu gminy Kraków). W 2016 roku powstał projekt budowlany nowego budynku socjalno-bytowego i zaplecza oraz zagospodarowania całego terenu.

Inwestycja po zakończeniu będzie pełniła funkcję muzeum, w którym prezentowane będą zbiory i pamiątki historii ruchu harcerskiego w Polsce. Będzie także centrum organizacyjnym i biwakowym dla harcerzy. Utworzenie CiMRH na terenie Fortu 52a doprowadzi do rewitalizacji zabytku i mieści się w działaniach na rzecz odnowienia i ożywienia zachowanych obiektów obronnych dawnej Twierdzy Kraków.


Goście, którzy wzięli udział w dniu otwartym na własne oczy mogli zobaczyć efekty rewitalizacji zabytku. Oprócz zwiedzania odbyły się także różne atrakcje, m.in. wystawy dotyczące przeszłości i przyszłości fortu, pokazy ratowników ZHP i HOPR, pokazy budowy harcerskiego obozowiska, warsztaty z harcerskiej majsterki, ścianka wspinaczkowa, strzelanie z łuku i wiatrówki oraz zamek powietrzny i malowanie buzi dla maluchów. Dla wszystkich uczestników imprezy przewidziano specjały harcerskiej kuchni, czyli grochówkę oraz kiełbaski z grilla.  

Na teren fortu można było dojechać komunikacją miejską (przy Łapiance nie ma możliwości parkowania) lub skorzystać ze specjalnie na tę okazję uruchomionych zabytkowych autobusów MPK, które przewoziły chętnych na trasie Rynek Podgórski – Łapianka.

Dzień otwarty fortu Łapianka to pierwszy z serii spacerów po krakowskich fortach. Na 30 września zaplanowane zostało zwiedzanie fortu Kościuszko, 14 października zwiedzanie zespołu obronnego FS 3 przy ulicach Hofmana i Małeckiego a 28 października chętni zobaczą fort Mogiła w Nowej Hucie.

Na wszystkie spacery można zapisać się w ramach akcji „Spacerownik Gazety Wyborczej”.

Łapianka

 

 

Adres:
ul. Forteczna 28, Kraków
mapa
Tagi: Forty, atrakcje

Pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także