Komunikat archiwalny

Seniorzy obejrzą „Powiernika królowej”

Historia niezwykłej relacji, jaka łączyła królową Wiktorię Hanowerską z jej indyjskim sekretarzem Abdulem Karimem, będzie przedmiotem kolejnego środowego spotkania seniorów w Kinie pod Baranami. 20 września o godz. 11:00 w cyklu „Dojrzałe Kino” wyświetlony zostanie „Powiernik królowej” w reżyserii Stephena Frearsa.

Seniorzy obejrzą „Powiernika królowej”
Fot. Kino pod Baranami / materiały prasowe

indyjskim muzułmaninem, jej sługą i sekretarzem, Abdulem Karimem. Towarzyszył on władczyni i służył jej przez ostatnie 15 lat panowania. Wiktoria nadała mu tytuł „munshi” – sekretarza, ale także nauczyciela. Platoniczna relacja łącząca oboje była źródłem plotek i niepokoju na brytyjskim dworze. Spekuluje się, że to dzięki wpływowi Abdula Karima polityka zagraniczna kraju i silny, bezkompromisowy charakter królowej uległy złagodzeniu.

Słynący z wyrafinowanego kina brytyjski reżyser („Boska Florence”) łączy humor z uniwersalnymi prawdami oraz głębią psychologiczną bohaterów. Znany jest z takich hitów kinowych, jak „Boska Florence” czy „Tajemnica Filomeny”. Autorem scenariusza do „Powiernika królowej”, na podstawie książki „Victoria & Abdul: The True Story of the Queen’s Closest Confidant”, jest Lee Hall, nominowany do Oscara autor scenariusza do filmu Billy Elliot. W rolach głównych wystąpili: Judi Dench, Ali Fazal, Michael Gambon i Olivia Williams.

Bilety dla seniorów w cenie 14 zł.

„Dojrzałe kino” to cykl spotkań skierowany do starszych widzów. Co tydzień we środę Kino Pod Baranami pokazuje wybraną premierę, która poprzedzona jest prelekcją, a po seansie odbywa się dyskusja przy kawie, herbacie i ciasteczkach. Gospodynią spotkań jest redaktor Maria Malatyńska. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: www.dojrzalekino.pl.

 

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także