Komunikat archiwalny

Kroke i przyjaciele z wyjątkowym, jubileuszowym koncertem

„Kroke & Przyjaciele” to wyjątkowy koncert na 25-lecie jubileuszu zespołu, który zachwycił swego czasu Stevena Spilberga, Petera Gabriela, Nigela Kennedy’ego i innych znanych artystów. Koncert odbędzie się 16 października o godz. 19 w Centrum Kongresowym ICE. Gościnnie wystąpią również Anna Maria Jopek, Tomasz Stańko, Zohar Fresco oraz Sławek Berny.

Kroke i przyjaciele z wyjątkowym, jubileuszowym koncertem
Fot. materiały prasowe

„Od początku istnienia ideą zespołu było ciągłe szukanie czegoś nowego, także w nas samych. Chcielibyśmy – przyznają muzycy – aby nasza muzyka była nazywana po prostu »muzyką Kroke«”.

Kroke (w języku jidysz: Kraków) stworzyli w 1992 roku: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, obecnie oscyluje wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób Kroke tworzy własny styl, unoszący się ponad granicami, czasem i formami.

Rok 2017 to przede wszystkim obchody 25-lecia istnienia zespołu, a także premiera nowego albumu „Traveller”, który ukazał się w marcu. Jak mówią muzycy: „Kroke od 25-ciu lat jest podróżnikiem, który nie tylko czerpie radość z wypraw, ale również wyciąga z nich naukę dla siebie i stara się nią dzielić z innymi. Zapraszamy więc do podróżowania po ćwierćwiecznym doświadczeniu muzycznych przestrzeni Kroke słuchając naszej nowej płyty »Traveller«”.

Klezmerzy przede wszystkim improwizowali. Improwizacja w muzyce Kroke pojawia się od początku i jest do dziś jej najważniejszym elementem. „Nasza improwizacja to pewnego rodzaju portal, przez który światy naszych dusz wędrują prosto do tych, którzy chcą te światy poznawać” – wyjaśniają muzycy.

Więcej informacji na Facebooku oraz na stronie internetowej Kraków Congress Centre ICE.

Pokaż metkę
Autor: ANNA DUDA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także