Komunikat archiwalny

Inauguracja 73. sezonu artystycznego w Filharmonii Krakowskiej

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otwiera nowy, 73. sezon artystyczny. W najbliższy piątek, 22 września o godz. 19.30 i w sobotę 23 września o godz. 18.00 w sali koncertowej przy Zwierzynieckiej 1 wykonane zostanie niezwykłe dzieło Gustava Mahlera – II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie”. Orkiestrę i chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi szef artystyczny instytucji – Charles Olivieri-Munroe, partie solowe wykonają Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran i Jadwiga Rappé – alt.

Inauguracja 73. sezonu artystycznego w Filharmonii Krakowskiej
Fot. Filharmonia Krakowska / materiały prasowe

Tristan to przy tym symfonia Haydna” – stwierdził roztrzęsiony Hans von Bülow po usłyszeniu w 1891 roku ówczesnego poematu symfonicznego Todtenfeier, którego muzyka stała się później pierwszą częścią II Symfonii Mahlera. Sam kompozytor w liście do Ryszarda Straussa oceniał: „Moje nowe dzieło w zestawieniu ze znanym ci [pierwszą Symfonią] jest jak dojrzały człowiek w porównaniu z niemowlęciem.”

Monumentalne dzieło otwiera marsz żałobny, dalej pada pytanie o sens ludzkiego życie i jego znaczenie w szerszym planie dziejów. Na koniec, wraz z rozbudowanym przez Mahlera tekstem chorału Klopstocka, w potężnym finale przywołana jest wizji Sądu Ostatecznego, bez potępionych i zbawionych, gdyż wszyscy zjednoczeni zostają w nieskończonej miłości.

Wykonanie II Symfonii „Zmartwychwstanie” Gustava Mahlera zawsze staje się artystycznym wydarzeniem. Inauguracja roku koncertowego tak monumentalnym dziełem stać się może dobrą wróżbą udanego sezonu Filharmonii Krakowskiej.

Więcej informacji na stronie internetowej Filharmonii Krakowskiej.

Pokaż metkę
Autor: ANNA DUDA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także