Komunikat archiwalny

Noc Poezji w Bibliotece Kraków

Biblioteka Kraków przygotowała dla mieszkańców Krakowa ciekawe wydarzenia z okazji zbliżającej się 7. Nocy Poezji (7/8 października). Rodzinna gra miejska śladami Wyspiańskiego, wyjątkowy pokaz mody, a przede wszystkim niezwykłe widowisko Teatru Otwartego TO - „Teatr Cieni” na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego – to tylko niektóre z atrakcji.

Noc Poezji w Bibliotece Kraków
Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie / cyfrowe.mnw.art.pl / domena publiczna

Rodzinna gra miejska śladami Wyspiańskiego to okazja do poznania miejsc, w których pisarz żył i tworzył. W Klubie „Pod Jaszczurami” odbędzie się wyjątkowy pokaz mody, podczas którego goście będą mogli zobaczyć 12 różnych projektów ubiorów łączących młodopolską tradycję z nowatorskim, modowym spojrzeniem na sztukę.

Na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego, w oknach zabytkowego budynku Dworca Głównego,  będzie można obejrzeć  niezwykłe widowisko Teatru Otwartego TO – „Teatr Cieni”, oparte na motywach „Wesela”. Widowisko będzie odbywało się w oknach zabytkowego budynku Dworca Głównego: widz będzie obserwował cienie rzucane przez lalki oraz rekwizyty, stworzone specjalnie na potrzeby spektaklu, i wsłuchiwał się w wygłaszane „zza kadru” przez aktorów kwestie. – Chcemy promować dobrą poezję śpiewaną, bo to dziś wielka wartość – podkreśla Stanisław Dziedzic, dyrektor Biblioteki Kraków. Partnerem tego wydarzenia jest Galeria Krakowska.

W Teatrze 38, przy akompaniamencie muzyki Andrzeja Zarzyckiego, zaprezentowane zostaną wiersze i piosenki Józefa Barana, z jego udziałem, a w swoim wieczorze w klasztorze Augustianów Jakub Kosiniak zaprasza do wspólnej dyskusji na temat twórczości Czwartego Wieszcza.

7 października nie zabraknie również imprez w placówkach Biblioteki Kraków. W Filii 45 (ul. Teligi 24) zostanie zaprezentowane archiwalne nagranie spektaklu „Klątwa” Starego Teatru, zaś uczestnicy warsztatów plastycznych w Filii 56 (os. Zgody 7) będą mogli przenieść obraz artysty na bawełnianą torbę lub wykonać obraz na szkle farbami witrażowym.

Do Filii 7 (al. Pokoju 33) zapraszamy na spotkanie z udziałem wielu poetów, które uświetni występ muzyków, z kolei w Filii 21 (ul. Królewska 59) o swojej książce „Okrawki. Opowieść o Isi, Wojtku Belonie i tamtym Krakowie” oraz o najnowszym tomiku „Zakamarki” opowie Adam Ziemianin.

Szczegółowy harmonogram Nocy Poezji w Bibliotece Kraków dostępny jest na stronie internetowej www.biblioteka.krakow.pl oraz krakowczyta.pl.

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także