Komunikat archiwalny

25 lat Koła Seniorów AZS Kraków

Równo 25 lat temu, z inicjatywy dwudziestu byłych zawodników, trenerów i działaczy, powstało Koło Seniorów AZS Kraków – stowarzyszenie, które przez ponad dwie dekady zasłużyło się dla Krakowa, sportowej braci studenckiej i całego środowiska akademickiego. 21 października prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z członkami Koła podczas rocznicowej uroczystości w auli Collegium Novum.

25 lat Koła Seniorów AZS Kraków
Fot. materiały prasowe

Koło Seniorów AZS Kraków skupia byłych, wybitnych zawodników różnych dyscyplin, którzy osiągali sukcesy w sporcie akademickim – olimpijczyków i reprezentantów Polski, a także organizatorów i działaczy sportu akademickiego. Wielu z nich po zakończeniu kariery sportowej zajęło się pracą trenerską lub akademicką.

Jest wśród nich dr hab. Marian Bukowiec, prof. nadzwyczajny AWF, wieloletni zawodnik sekcji lekkoatletyki AZS Kraków, biegacz długodystansowy, który po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem, nauczycielem akademickim i działaczem sportowym. Podejmował też liczne inicjatywy i działania na rzecz kultury fizycznej i sportu dzieci i młodzieży w Krakowie.

Podczas rocznicowej gali obecny był prof. dr hab. Tadeusz Karwan, profesor zwyczajny AGH, wieloletni dyrektor Instytutu Metalurgii Metali Nieżelaznych AGH, ekspert ONZ ds. metalurgii metali nieżelaznych, który współpracuje z wieloma zagranicznymi placówkami naukowymi. Uprawiał wioślarstwo, był wybitnym zawodnikiem AZS Kraków, Akademickim Mistrzem Polski, reprezentującym barwy Krakowa na krajowych regatach. Sędziował też międzynarodowe zawody wioślarskie.

Wieloletnim aktywnym członkiem Koła Seniorów jest dr Leszek Komorowski, długoletni pracownik naukowy AWF w Krakowie i zawodnik sekcji lekkiej atletyki AZS Kraków, a potem trener. Trzecią kadencję wchodzi w skład Rady Koła.

Kronikarzem działalności Koła Seniorów jest prof. dr hab. Jerzy Pawłowski, specjalista nauk przyrodniczych, w przeszłości wieloletni zawodnik – lekkoatleta AZS Kraków. Jest autorem i redaktorem wielu publikacji z zakresu historii sportu i AZS Kraków, m.in. „Zeszytów Historycznych AZS”.

Zdzisław Szczerba, wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego, wybitny zawodnik lekkoatleta, trener lekkoatletyki w AZS i innych klubach sportowych Krakowa, w przeszłości organizator i koordynator sportu inwalidzkiego w Krakowie, to kolejny zasłużony członek Koła Seniorów AZS Kraków.

Działacze Koła, o których była tu mowa, odebrali z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznaki „Honoris Gratia”.

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także