Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wtorek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Za oknami szary wtorek, dzień jest ewidentnie krótszy, zaczynamy więc odczuwać jesienną chandrę. Nie poddajemy się, a na poprawę nastroju proponujemy dawkę kulturalnej mikstury. Oto, co wybraliśmy na dzisiejsze popołudnie i wieczór.

Fot. materiały prasowe / ICE Kraków

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Inteligentna komedia zawsze, kiedy już wybrzmi śmiech, budzi refleksje. Tak jest też w przypadku „Viagry” Freda Apke, znanego i popularnego w Polsce niemieckiego dramaturga, którego sztuki zawsze bawią przewrotnością dialogów. Już sam tytuł tej tragikomedii przywodzi na myśl wiele groteskowych skojarzeń, a cóż dopiero jeśli wpisać go w kontekst związku starszego mężczyzny z młodszą kobietą z apetytem na życie. Każda taka historia ma wiele meandrów i szczegółów. Warto się w nie zagłębić korzystając z lekkiej, komediowej formy przedstawienia, w której życie mniej boli, a śmiech oczyszcza i wyzwala. Sztukę przygotował Teatr Ludowy, a zobaczycie ją na Scenie Pod Ratuszem, o godz. 19.00.

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki, o 19.00 rozpocznie się kolejna projekcja z serii „Przywrócone arcydzieła”. To wybrane przez krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego wybitne tytuły polskiego kina, które niesłusznie odeszły w zapomnienie. Każdej projekcji towarzyszy wstęp oraz spotkanie z twórcami. Wieczorna odsłona poświęcona będzie filmowi „Ostatni dzwonek”. Gośćmi Łukasza Maciejewskiego będą reżyserka Magdalena Łazarkiewcz oraz aktorzy Jacek Wójcicki i Agnieszka Kowalska. „Ostatni dzwonek” to nakręcony w 1989 roku portret ostatniego pokolenia dojrzewającego w PRL-u, a zarazem uniwersalna historia inicjacji w dorosłość. Do maturalnej klasy prowincjonalnego liceum trafia nowy uczeń, karnie przeniesiony z gdańskiej szkoły za działalność opozycyjną. Początkowo jest nieufnie traktowany przez rówieśników, jednak wkrótce pod jego wpływem klasowi koledzy staną się dojrzałymi kontestatorami PRL-owskiej rzeczywistości. Mimo oporów dyrekcji szkoły przygotowują śmiały treściowo i formalnie spektakl, który chcą przedstawić na Festiwalu Młodego Teatru w Gdańsku. Podporą spektaklu jest Świr, wrażliwy syn milicjanta. Dodatkowe atuty filmu to jego interesująca, musicalowo-teledyskowa forma, a także piosenki artystów z Piwnicy Pod Baranami i Jacka Kaczmarskiego.

W Akademii Filmowej Barakah nadal trwają cykliczne i darmowe tematyczne pokazy filmowe. Obok niekwestionowanych arcydzieł, które zapisały się na stałe w historii kina, prezentowane są także obrazy kontrowersyjne, mniej znane lub zapomniane. Repertuar uzupełniają filmy, które nie miały dystrybucji kinowej w Polsce, a zostały docenione na zagranicznych renomowanych festiwalach. Każdy seans poprzedza prelekcja. Dzisiaj – „Piękny umysł”: geniusz matematyczny John Nash za wszelką cenę pragnie opracować teorię, dzięki której zostanie cenionym naukowcem. Przeszkodą staje się jego stopniowo rozwijająca choroba. Start, jak zwykle, o 19.30, ul. Paulińska 28, wstęp wolny.

Nie wychodźcie tak szybko z Barakah! O 21.00 w ArtCafe ruszy bowiem cotygodniowy jazz! Każdą imprezę rozpoczyna koncert, a potem płynnie przechodzi w klasyczne jazzowe jam session. Organizatorem jest znany krakowski muzyk jazzowy, Paweł Muniak, który współpracował z takimi jazzmanami, jak Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Wojciech Karolak, Filip Mozul, Stanley Breckenridge czy David Nannoni. Dzisiaj zagrają: Paweł Muniak (trąbka), Marek Batorski (saksofon tenorowy), Mateusz Honisz (bass), Artur Palusz (perkusja).

Centrum Kongresowe ICE Kraków zaprasza z kolei na nietypowy występ jednego z najbardziej rozpoznawanych aktorów młodego pokolenia – Pawła Domagały. W jego dorobku znajduje się wiele ról teatralnych, serialowych, a także filmowych. Nie każdy jednak wie, że drugą największą pasją Pawła, oprócz aktorstwa, jest muzyka. Pisze i wykonuje swoje piosenki od wielu lat, spełniając się w artystycznie również na tym polu. „Opowiem Ci o mnie” to długo wyczekiwany jego debiutancki album. Będzie bardzo intymny, osobisty, niepozbawiony jednak świeżych popowych melodii. O brzmienie i aranżacje zadbał Łukasz Borowiecki, jest również współautorem muzyki. Teksty piosenek Pawła są bardzo osobiste, ale jednocześnie proste w przekazie – oprócz miłości, Domagała porusza takie tematy, jak wiara, przebaczenie, spokój wewnętrzny. Nie jest to jednak piosenka aktorska, więcej można odnaleźć dźwięków pokrewnych twórczości Johna Mayera, Dave Matthews Band czy Mamford and Sons. Przyjdźcie i posłuchajcie! Początek o godz. 19.00.

Stałych – i nowych także – bywalców nie zawiedzie także Alchemia. Dzisiaj w programie Dikanda, czyli uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym szczeciński zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 r. Dikanda ma w swoim dorobku 7 płyt – w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego; setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz w USA), zdobyli także liczne nagrody. Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Charakterystyczne jest też tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy – „dikandisz”. Polecamy, ul. Estery 5, godz. 20.00.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-11-07
Data aktualizacji: 2017-11-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź