Komunikat archiwalny

„Apteka Pod Aniołem Stróżem” została wynajęta!

Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie podpisał umowę na wynajem pomieszczeń  „Apteki Pod Aniołem Stróżem” przy ul. Kościuszki 18. Najemca deklaruje, że w lokalu rozpocznie działalność antykwariat. 

„Apteka Pod Aniołem Stróżem” została wynajęta!
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

W lokalu zachowały się elementy zabytkowego wystroju i wyposażenia po „Aptece Pod Aniołem Stróżem”, działającej w tym miejscu nieprzerwanie od początku istnienia budynku, tj. od ok. 1890 roku. 

Na przełomie XIX i XX wieku, specjalnie na potrzeby apteki zostały zaprojektowane i wykonane meble fornirowane orzechem amerykańskim barwionym na mahoń oraz fornirem z rodziny drzew mahoniowych. Meble te to m.in. rzeźbione regały z szufladkami, lustrami, szafkami i zegarem czy lada z rzeźbionym frontem. Umeblowanie znajduje się zarówno w sali sprzedaży, jak i na zapleczu. 

Z uwagi na wartości artystyczne i historyczne, wyposażenie wnętrza zostało wpisane do rejestru zabytków ruchomych i podlega pełnej ochronie konserwatorskiej. „Apteka Pod Aniołem Stróżem” jest jedną z ostatnich historycznych aptek Krakowa o tak długiej tradycji miejsca, z zachowanym kompletem oryginalnych mebli. 

Adres:
ul. Kościuszki 18, Kraków

Pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także