Miasto rozda 5 tysięcy masek antysmogowych
W ramach miejskiej kampanii na rzecz poprawy jakości powietrza „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa”, miasto rozda 5 tysięcy masek chroniących przed smogiem. Dodatkowo w ramach projektu w szkołach podstawowych zostaną przeprowadzone testy na stężenie tlenku azotu w wydychanym powietrzu.
Maski antysmogowe będą dystrybuowane od połowy grudnia w wybranych krakowskich poradniach pulmonologicznych. Otrzymają je zarejestrowani pacjenci w trakcie wizyt lekarskich. Maski mają chronić przed smogiem, zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, kurzem, pyłkami, alergenami, wirusami, bakteriami, pyłami zawieszonymi w powietrzu PM 10 i PM 2.5.
Do wyboru pacjenci będą mieli dwa modele: FAMILY (maski dla dorosłych) i KIDS (maski dla dzieci). Maski posiadają wymienny filtr z aktywnym węglem oraz zawór służący do wydychania powietrza.
Żywotność filtra uzależniona jest od częstotliwości używania maski. Przeciętny czas użytkowania to 30 godz. W przypadku wzmożonego zanieczyszczenia powietrza należy wymieniać filtr co 20 godz.
Tu dostaniesz maseczkę antysmogową:
- Centrum Medycyny Profilaktycznej, ul. Bolesława Komorowskiego 12;
- Centrum Medyczne UJASTEK, ul. Ujastek 3;
- Kliniczny Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc, 5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, ul. Wrocławska 1-3;
- Małopolski Zespół Przychodni Specjalistycznych, ul. Batorego 3;
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne Prokocim Nowy, ul. Teligi 8;
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Południe, ul. Szwedzka 27 i ul. Krakowiaków 43;
- Oddział Kliniczny Pulmonologii w Szpitalu Uniwersyteckim, ul. Skawińska 8;
- Poradnia Pulmonologii Dzieci Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza, ul. Prądnicka 35-37;
- Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80;
- Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, os. Na Skarpie 66;
- Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika, ul. Strzelecka 2.
W ramach akcji zostaną również przeprowadzone działania edukacyjne i testy wraz z analizą stężenia tlenku azotu w wydychanym powietrzu – w celu określenia ich związku z nawracającymi schorzeniami układu oddechowego. Badania są przeznaczone la 8 tys. uczniów klas trzech krakowskich szkół podstawowych.
Dodatkowo w szkołach zostaną przeprowadzone wykłady i prelekcje promujące zdrowy tryb życia. Akcja ma na celu podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dorosłych i dzieci oraz przekazanie informacji dotyczących wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie mieszkańców Krakowa. Chodzi także o propagowanie odpowiedzialnej postawy rodzicielskiej w walce o czyste powietrze dla Krakowa.