Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jesienne nowości w Muzeum Armii Krajowej

Udział w Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, prezentacji ścieżki dla osób niesłyszących oraz nowe gabloty na sztandary – to nowinki w krakowskim Muzeum Armii Krajowej.   

Fot. Muzeum AK w Krakowie

Jedną z głównych atrakcji Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich w niedzielę 19 listopada w Muzeum AK był mapping. Widowisko typu światło-dźwięk zatytułowane „Dziewczyna w czerwonym szaliku: opowiem Wam historię AK” to 12-minutowa fabularyzowana opowieść o losach narodu polskiego od momentu odzyskania niepodległości, poprzez wojnę i okupację po współczesność. Śledząc losy bohaterki można poznać symbolicznie przedstawioną historię Polskiego Państwa Podziemnego.

Od listopada narrację o Polskim Państwie Podziemnym mogą poznać osoby niesłyszące. Projekt „Historia wpada w ucho” to 27 filmów zrealizowanych z lektorem w polskim języku migowym. W wybranych miejscach na ekspozycji stałej umieszczone są kody QR, które wystarczy zeskanować urządzeniem mobilnym, aby wyświetlić film odwołujący się do danej przestrzeni.


Dzięki dofinansowaniu z jesiennej edycji programu „Kultura-Interwencje NCK”, Muzeum AK mogło również opracować i wdrożyć nowoczesny system operacyjny kiosków multimedialnych, który pozwala na wyświetlanie filmów na ekranach dotykowych rozmieszczonych na ekspozycji. Oznacza to, że narracja w polskim języku migowym jest dostępna poprzez dwa kanały, a zwiedzający może wybrać wygodniejszą dla siebie formę.

Krakowska instytucja wzbogaciła się również o pięć nowoczesnych gablot sztandarowych. Zwiedzający mogą zobaczyć kolekcję unikatowych tkanin, które do tej pory nie miały swojego miejsca. Do gablot trafiły cztery tkaniny, które dzięki dotacji z budżetu Województwa Małopolskiego w 2016 roku, odzyskały pierwotny wygląd i stan. Są to: sztandar Inspektoratu AK Lwów-miasto dzielnicy „Północ” z 1943/1944 roku, proporzec wykonany dla nieznanej struktury Narodowej Organizacji Wojskowej z 1943 lub 1944 roku, sztandar 40. Pułku Piechoty (rekonstrukcja z przełomu lat 60. i 70. XX w.) oraz sztandar Środowiska Kombatanckiego Żołnierzy Zgrupowania „Żelbet” AK z 1986 roku. Kolekcję uzupełnia sztandar środowiska kombatanckiego 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-11-19
Data aktualizacji: 2017-11-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź