Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wtorek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Listopadowy spleen zapanował na dobre, ale niedobór hormonów szczęścia z pewnością uzupełni dawka kultury. Czasami może też zastąpić trening, bo gdy siąpi deszcz, jest brzydko i ponuro, to kto ma ochotę ćwiczyć? Wyjdźcie jednak na zewnątrz, w naszym rozkładzie kulturalnym znajdziecie kilka ciekawych miejsc – dzisiaj możecie je odwiedzić!

Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Krakowskie Forum Kultury na. Mikołajskiej prowadzi cykl niezwykłych spotkań filmowych, w czasie których można obejrzeć perły przedwojennego kina polskiego, poprzedzone prelekcją fachowców związanych z magią srebrnego ekranu. Te cotygodniowe spotkania filmowe są znakomitą okazją do zapoznania się z dawnym kinem polskim. W dzisiejszym programie znalazł się film z 1935 roku, „Manewry miłosne”, w reż. Jana Nowiny-Przybylskiego i Konrada Toma. Polecamy nie tylko miłośnikom X Muzy.

David Lynch to postać w historii światowego kina legendarna, ale i wyjątkowo tajemnicza. To jemu właśnie wielu fanów zawdzięcza niesamowite doświadczenia filmowe, ale i wiele niepokojących snów. Artysta przyjechał do Polski na otwarcie wystawy w Toruniu, a przy tej okazji Kino Pod Baranami zaprasza na specjalny pokaz dokumentu „David Lynch, żyć sztuką”, jedynego w swoim rodzaju spojrzenia z bliska na życie i twórczość prawdziwego mistrza kina. Biała, nastroszona fryzura, która jest już tak ikoniczna jak wąsy Salvadora Dalego. Przeorana wiekiem, ale przy tym pogodna twarz. Wiecznie zapalony papieros i kłęby dymu, które tworzą skomplikowane, być może prorocze wzory. David Lynch pracuje w swoim warsztacie. Pokrywa płótna wizerunkami zdeformowanych postaci, lepi z masy coś na kształt narośli, wygina druty i tworzy z nich supły. Jest tak skupiony, że aż autystyczny. W przerwach skrzekliwym głosem opowiada o latach, kiedy jeszcze nie uchodził za największego żyjącego surrealistę i wzorcowy przykład człowieka renesansu. Od idyllicznego dzieciństwa w małym amerykańskim miasteczku aż po mroczne ulice Filadelfii, ten fascynujący dokument pozwala prześledzić życie jednego z najbardziej enigmatycznych reżyserów filmowych. Pozwala lepiej zrozumieć jego niepowtarzalną wizję i wyobraźnię sięgając do tworzonej przez Lyncha sztuki, muzyki i wczesnych produkcji filmowych. Twórca takich filmów, jak „Mulholland Drive”, „Zagubiona autostrada” czy kultowego serialu „Miasteczko Twin Peaks”, zabiera widzów w podróż do czasu, który uformował go jako człowieka i artystę. Początek tej przygody o 19.00.

Zwiastun:

 

 

A co słychać na deskach teatralnych? Bagatela na Dużej Scenie na Karmelickiej o 16.00 wystawia sztukę „Boeing, Boeing” – jedną z najzabawniejszych teatralnych komedii ostatniego półwiecza. Zanotowała rekordową liczbę wystawień, została nagrodzona prestiżową Tony Awards i nadal niezmiennie bawi widzów. Przełożona  i zaadaptowana na nowo przez niezrównanego Bartosza Wierzbiętę – twórcę kultowej polskiej wersji Shreka – gości na deskach Bagateli. Zapraszamy więc do podejrzenia uczuciowego życia Maksa i jego nic nie wiedzących o sobie …trzech narzeczonych stewardes. Co stanie się jednak, gdy z powodu niewielkich zmian w ruchu lotniczym, wszystkie trzy zjawią się u Maksa niemal w tej samej chwili?

Z kolei w Stary Teatr na Scenie Kameralnej na Starowiślnej pokaże o godz. 18.00Podopiecznych” w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Spektakl mocno uderza w nerw czasu i jest głosem w dyskusji o palącej kwestii uchodźców, a także spojrzeniem na kondycję europejskiego humanizmu. Kiedy w 2012 roku Elfriede Jelinek napisała sztukę, dla której inspiracją były autentyczne wydarzenia – okupacja wiedeńskiego kościoła przez grupę zdesperowanych imigrantów, którzy od wielu miesięcy oczekiwali na decyzję o przyznaniu im prawa pobytu w Austrii – nikt nie przypuszczał, że problem uchodźców wkrótce rozleje się na całą Europę i wywróci stary porządek do góry nogami. Kontrowersyjna pisarka oddaje głos uciekinierom, którzy niczym antyczny chór opowiadają o swoich traumach i przeżyciach, jednocześnie błagając o ratunek. Ich lament miesza się z medialnymi informacjami, echami unijnej polityki i wypowiedziami obywateli Starego Kontynentu.

W niewielkiej przestrzeni teatru sztuka na wynos, poznacie absurdalną historię biurowej rewolucji. Kiedy strach zacznie podejmować decyzje za nas, kiedy wyciągnie z nas zwierzę, by uwiązać je na smyczy – wtedy pojawi się pragnienie buntu i zerwania łańcuchów. Bo chciałoby się przecież trochę spontanicznie pożyć. Początek o 19.30, ul. Starowiślna 55/6.

O 19.00 w Filharmonii Krakowskiej usłyszycie motywy skandynawskie, mitologię i magię w wyjątkowym połączeniu muzyki symfonicznej! Orkiestra symfoniczna „Lords of the Sound” wystąpi z nowym programem „Viking Music”, przygotowanym specjalnie dla miłośników historycznych i mitologicznych ścieżek dźwiękowych w filmach, serialach oraz grach komputerowych. To idealne współbrzmienie dźwięków ze światowej sławy projektów, takich jak „Wikingowie”, „Gra o tron”, „Wiedźmin”, „Trzynasty wojownik”, „Warcraft” czy „Assassin’s Creed”. To epicka podróż przez krainę fantazji, która za pomocą ogromnej mocy muzycznej broni poruszy wyobraźnię zwolenników współczesnych gier komputerowych, fanów filmów historycznych i pasjonatów kultury Wikingów.

Indie pop, electropop oraz synthpop czekają z kolei na Was w Kwadracie. O 19.30 na ul. Skarżyńskiego 1 zacznie się koncert Oh Wonder! Elektroniczno-popowy londyński duet, który szturmem podbił serca nie tylko publiczności, ale też krytyków muzycznych. Muzyka Josephine i Anthony’ego to połączenie popu i elektroniki, przywodzące na myśl skojarzenia z najlepszymi nazwami alternatywnego popu. Cover ich numeru „All We Do” nagrała nawet Ellie Goulding! Album powstał między Londynem, a Nowym Jorkiem i został nagrany w domowym studio Oh Wonder w Brockley. Usłyszycie hipnotyzujące wokale, emocjonalne teksty i urzekające melodie, uzupełnione o nowe doświadczenia zespołu. Utwory nie koncentrują się tym razem tylko na syntezatorze, ale są wzbogacone o całe nowe instrumentarium.

Posłuchajcie fragmentu:

 

 

Fuzja soulu, funku, jazzu i alternatywy, przefiltrowana przez charyzmę Antonii Vai, po raz pierwszy zabrzmi w Krakowie. Antonia Vai, szwedzko-węgierska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, wystąpi w Alchemii o 20.00. Urodziła i wychowała się w Sztokholmie, ale od 2013 roku na stałe mieszka i tworzy w Budapeszcie. Pierwszy raz w naszym kraju wystąpiła w czerwcu br. w poznańskiej Meskalinie, koncert spotkał się z takim zainteresowaniem, że najnowsza trasa nie mogła nie objąć kolejnych polskich miast. Przybywajcie!

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-11-21
Data aktualizacji: 2017-11-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź