Komunikat archiwalny

Sylwestrowy kulturalny rozkład jazdy

Sylwester na balu, a może koncercie plenerowym? W kinie czy klubie pełnym różnorodnych dźwięków muzycznych? Opcji na spędzenie tego dnia w Krakowie jest naprawdę wiele! My bierzemy pod lupę cały sylwestrowo-noworoczny długi weekend. Kulturalne propozycje na spędzenie tego czasu znajdziecie poniżej!

Sylwestrowy kulturalny rozkład jazdy
Fot. pixabay.com

Sylwester w kinie? Czemu nie! Dla wielbicieli filmu to wręcz idealny sposób na wejście w nowy rok. Krakowskie kina przygotowały wyjątkowe propozycje. W Kinie pod Baranami Sylwestrowa Noc Filmowa to seria seansów przedpremierowych. Mowa tu o naprawdę gorących tytułach! Pożegnanie starego roku w Kinie Pod Baranami rozpocznie pokaz znakomitego reżyserskiego debiutu Grety Gerwig, czyli „Lady Bird”. To oparta częściowo na doświadczeniach reżyserki opowieść o zbuntowanej nastolatce o artystycznej duszy, która prowadzi nieustającą walkę ze swoją równie niezależną matką. W rolach głównych Saoirse Ronan oraz Laurie Metcalf. Kolejny film tej nocy to „Pomniejszenie” – komediodramat Alexandra Payne’a, twórcy takich filmów, jak „Spadkobiercy” czy „Schmidt”. Tym razem reżyser przenosi widzów w przyszłość, do świata, w którym ludzie masowo poddają się procedurze pomniejszania swoich ciał w nadziei na lepsze życie. Mający rozwiązać problem przeludnienia mechanizm bohaterowie wykorzystują do tego, żeby zapewnić sobie wygodę i bogactwo. Noc zakończy seans filmu „The Disaster Artist”. James Franco wcielił się w niesławnego filmowca-pasjonata, Tommy’ego Wiseau, który mimo braku doświadczenia zrealizował z wielkim entuzjazmem kultowy dziś film „The Room”, uznawany za najlepszy „najgorszy film” w historii. Początek wieczoru o godz. 21.30!

Z kolei w Arsie macie do wyboru aż dwie sale, gdzie będą równolegle różne zestawy przedpremierowych filmów. W Reducie zobaczymy „Czas mroku”, film osadzony w czasach II wojny światowej, gdzie głównym bohaterem jest Winston Churchill (grany przez Gary'ego Oldmana), „Pełnię życia” (o mężczyźnie, który walczy z chorobą) oraz bijącą rekordy popularności w USA komedię romantyczną „I tak Cię kocham”. W Aneksie zobaczymy „Party” w reżyserii Sally Potter, gdzie niewinne przyjęcie zamienia się w tragikomedię, „Tamte dni, tamte noce” Luki Gaudagniniego o wzajemnej fascynacji dwóch mężczyzn, a także „Czas mroku”. Początek również o godz. 21.30!

Jazz na Sylwestra to propozycja Centrum Kongresowego ICE. Sylwestrowy wieczór z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej to wspomnienie złotej ery jazzu. Przeboje, które kiedyś śpiewali Frank Sinatra, Nat King Cole, Ella Fitzgerald i Ray Charles, usłyszymy w wykonaniu czarującej głosem Agi Zaryan, sekcji smyczkowej OAB, zespołu European Jazz Trio, chóru The Cracow Singers oraz flecistki jazzowej Eweliny Serafin. Koncert odbył się o 18.00, ale będzie też powtórzony w Nowy Rok o godz. 16.00.

Centrum Kultury Żydowskiej również zaprasza na koncert sylwestrowy. O 20.00 wystąpi tam ikona światowej pianistyki, czyli Adam Makowicz. Tytuł koncertu „Od Chopina do Gerschwina”, zapowiada szeroki i ambitny repertuar. Klasyczny sylwester też może być dobrym wyborem!

Tradycyjnie, jak co roku, Opera Krakowska zaprasza na koncerty sylwestrowe. Tym razem przeniesiemy się do Italii, a muzyka włoska, od XVIII wieku aż po dzisiejsze znane wszystkim melodie i rytmy, wypełni swoim brzmieniem ten wyjątkowy czas. W specjalnie przygotowanym na ten wieczór menu nie zabraknie też włoskich akcentów, m.in. włoskiego wina i innych smakowitych przekąsek. W programie wieczoru znajdą się m.in. utwory Giuseppe Verdiego („Traviata”, „Nieszpory sycylijskie”), Gioacchina Rossiniego („Turek we Włoszech”) czy Gaetana Donizettiego („Don Pasquale”). Koncert usłyszycie dwukrotnie, o godz. 18.00 i 21.30.

A co będzie działo się w Sylwestra na Rynku Głównym, Podgórzu, w TAURON Arenie czy Nowej Hucie? Wszystkie szczegóły znajdziecie pod tym linkiem. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także