Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny poniedziałek – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Niektórzy z nas dopiero dzisiaj wracają do pracy po przerwie świątecznej. Utrzymajmy więc jak najdłużej ten noworoczny optymizm i zapał do pracy. Mamy nadzieję, że pomoże Wam w tym nasz codzienny kulturalny rozkład jazdy. Znajdziecie w nim sporo ciekawych propozycji na niezapomniane zakończenie dnia. Zapraszamy do lektury!

Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

W Kinie Pod Baranami możecie jeszcze skorzystać z kończącego się cyklu świątecznych przedpremier. Sezon świąteczny to czas podsumowań i rozliczeń, stąd w programie znalazły się produkcje filmowe, których twórcy w błyskotliwy sposób komentują zastaną rzeczywistość i próbują przewidzieć, co niesie ze sobą przyszłość. Dzisiaj o 19.15 zobaczycie „Party” w reżyserii Sally Potter. Janet (Scott Thomas) organizuje domowe przyjęcie w gronie najbliższych, aby uczcić swój awans na minister zdrowia w brytyjskim rządzie. Wśród gości są sarkastyczna April (Clarkson) i jej mąż Gottfried (Ganz), zwolennik medycyny alternatywnej; para wyzwolonych lesbijek – Martha (Jones) oraz jej o kilkanaście lat młodsza partnerka Jinny (Mortimer) oraz dziwnie podenerwowany bankier Tom (Murphy), który zaczyna imprezę od wciągnięcia kreski kokainy w toalecie. Tymczasem mąż gospodyni, Bill (Spall), zdaje się kompletnie niezainteresowany całą sytuacją. Siedzi osowiały na środku salonu, bez słowa sączy wino i tylko od czasu do czasu puszcza ekscentryczną muzykę z płyty winylowej. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta... Znakomita farsa z życia wyższych sfer w gwiazdorskiej obsadzie. Występują: Kristin Scott Thomas, Patricia Clarkson, Timothy Spall, Cillian Murphy, Cherry Jones i Emily Mortimer.

Zobacz zwiastun:

 

 

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, zaprasza nietypowo – na kolędy! O godz. 19.00 artyści Piwnicy pod Baranami od lat obdarowują się nowymi piosenkami na święta. „Piwniczne” kompozycje Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera czy Grzegorza Turnaua tworzą już pokaźny zbiór, w którym nie brak utworów o świątecznym karpiu, pastuszkowych modlitwach, szaleństwach wigilijnej nocy, niezapomnianych nieobecnych i o tym, że całą noc cichuteńko padał śnieg. Te, i wiele innych kolęd i pastorałek z Piwnicy pod Baranami, usłyszycie właśnie dzisiaj w Muzeum Manggha podczas koncertu „Dla miasta i świata”.

Pozostańmy jeszcze w świątecznym klimacie. Również w Operze Krakowskiej, o godz. 19.00 usłyszycie koncert kolęd: „Kolędy świata: TGD + Goście”. To niezwykły projekt zespołu TGD oraz wybitnych polskich wokalistów: Katarzyny Cerekwickiej, Kuby Badacha i Piotra Cugowskiego. Odwiedzą oni największe miasta w Polsce w zupełnie nowym repertuarze, prezentując kolędy z najnowszego wydawnictwa „Kolędy świata 2”! Nowa płyta TGD „Kolędy świata 2” to ciąg dalszy podróży, w którą wyruszyliście z zespołem w poszukiwaniu bożonarodzeniowych tradycji. Tym razem artyści zabiorą Was do Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Anglii. Nie zabraknie też polskich kolęd, takich jak „Bóg się rodzi” czy „Bracia patrzcie jeno”. Oprócz tego, podczas koncertów usłyszycie także pieśni hebrajskie, francuskie i łacińskie, a obok tych starszych melodii, również i współczesne piosenki. Całość repertuaru mieni się kolorami i pulsuje za sprawą znakomitych wokalistów i instrumentalistów. Kolędowanie w wyjątkowym gronie stworzy jedyne w swoim rodzaju widowisko, wypełnione poczuciem ciepła i wspólnoty. Polecamy!

Dzisiaj zapraszamy do Teatru im. Juliusza Słowackiego, ale tym razem na spotkanie ćwiczące sztukę dyskusji. Małopolski Ogród Sztuk i Teatr Słowackiego – jako przestrzeń eksperymentu, poszukiwania nowych form, nowego języka, nowego sposobu dialogu z widzem – wspólnie zapraszają do dyskusji, w których udział biorą wybitni ludzie świata nauki, pisarze i artyści. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00, poprowadzi je Diana Poskuta-Włodek, a weźmie udział prof. dr hab. Ewa Miodońska-Brookes. Opowie o odwilżowej inscenizacji „Wyzwolenia” S. Wyspiańskiego w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego z 1957 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Gdy 28 listopada 1957 r. Stanisław Zaczyk, wyłaniając się z mroku kulis, wchodził na scenę Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie i wypowiadał kwestię Konrada: „Idę z daleka, nie wiem, z raju czyli z piekła”, publiczność czuła, że chwila jest szczególna. Okoliczności nadawały premierze „Wyzwolenia” wyjątkową rangę: przypadały na czas politycznej odwilży, zaplanowano ją dokładnie na dzień, w którym wypadała pięćdziesiąta rocznica śmierci autora, zainaugurowano nią oficjalne obchody Roku Wyspiańskiego. Dochodziło do głosu poczucie odpowiedzialności za pierwsze po wojnie – i po epoce stalinowskiej – „Wyzwolenie” w polskim teatrze.

Po świątecznej przerwie wszystkich obieżyświatów, trampów i zwykłych turystów zaprasza na godz. 19.00 Pracownia Pod Baranami. Dzisiejszy wieczór poświęcony będzie Podolu. Elżbieta Tomczyk-Miczka, dziennikarka, autorka przewodników, głównie kulinarnych, miłośniczka etnicznych klimatów, opowie o dawnych kresach Rzeczypospolitej. Naznaczone śladami polskiej historii, przyciągają nie tylko nostalgicznymi klimatami. Obwód Tarnopolski jest atrakcyjny ze względu na szlak pałaców, zamków i twierdz i to jest jego największa atrakcją. Obiekty te, niektóre dobrze zachowane, jak Zbaraż czy Wiśniowiec, inne w malowniczej ruinie, jak Buczacz, Czortków czy Mikuliniec, wpisane są w dzieje polskich rodów: Potockich, Zamoyskich, Sapiehów. Obok nich są też skarby natury, jak choćby 96 jaskiń krasowych, wodospady, uroczyska, płynący między wzgórzami Dniestr. Zachęcają do aktywnej turystyki, a doskonała kuchnia kresowa kusi smakoszy. Dobra baza noclegowa, przystępne ceny, serdeczni ludzie – wszystko to sprawia, że Podole jest dla atrakcyjnym celem podróży.

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-01-08
Data aktualizacji: 2018-01-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź